Autor: Kredyt Inkaso 2015-01-29

Zainwestuj w siebie, czyli jak zacząć lepiej zarabiać?

Nowy Rok to okazja do zrobienia bilansu zawodowego i planów na kolejne dwanaście miesięcy. Pomyśl o rozpoczęciu odkładanych od dawna studiów podyplomowych, nie przegap zapisów na kurs językowy i idź na szkolenie zawodowe. Zainwestuj w siebie, a szef da ci od dawna wyczekiwaną podwyżkę.

Zainwestuj w siebie, czyli jak zacząć lepiej zarabiać?


Nowy Rok to okazja do zrobienia bilansu zawodowego i planów na kolejne dwanaście miesięcy. Pomyśl o rozpoczęciu odkładanych od dawna studiów podyplomowych, nie przegap zapisów na kurs językowy i idź na szkolenie zawodowe. Zainwestuj w siebie, a szef da ci od dawna wyczekiwaną podwyżkę.

Utknąłem. Nie rozwijam się, a moje zarobki stoją w miejscu – bądź pewny, że takie myśli dopadają na przełomie roku niejednego pracownika. Chwilowy kryzys można jednak przekuć w sukces. Skoro wiesz, że źle zarabiasz, zainwestuj w siebie i zmień to. Podpowiadamy jak lepiej zarabiać.

Daj krok do przodu na edukacyjnej ścieżce. Wykształcenie przekłada się na zarobki. Przeciętna płaca osób z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym wynosiła w minionym roku 2 417 zł, średnim – 3 000 zł, niepełnym wyższym – 4 000 zł, wyższym zawodowym – 3 800 zł, wyższym magisterskim – 4 950 zł. Każdy kolejny szczebel edukacji, zwłaszcza na kierunku związanym z zawodem, otwierał drzwi do tego, aby lepiej zarabiać. Potwierdzają to dane z serwisu płacowego Wynagrodzenia.pl, Sedlak&Sedlak według którego osoby z doktoratem zarabiały w ubiegłym roku przeciętnie 4 800 zł, a po studiach podyplomowych już 5 200 zł.

To jak płacowy wzrost uzależniony jest od edukacji Sedlak&Sedlak pokazał na przykładzie poszczególnych stanowisk. Przykładowo pracownik szeregowy po podstawówce lub gimnazjum zarabiał – 2 200 zł, już z wykształceniem średnim – 2 450 zł, wyższym zawodowym – 2 550 zł, wyższym magisterskim – 2 820 zł. Płaca dla specjalisty rośnie odpowiednio tak: 3 200 zł – 3 400 zł – 4 000 zł – 4 500 zł.

Nie czekaj więc, zainwestuj w siebie.

Zapisz się na kurs językowy. Lepiej zarabiać pozwala już znajomość języka na poziomie podstawowym. Te różnice widać doskonale w ogłoszeniach o pracę w branży gastronomicznej. Kelner bez znajomości języka może liczyć na stawkę wahającą się na poziomie 6-7 zł na rękę za godzinę, a pracownik z podstawowym angielskim zarobi 8-10 zł. Coraz częściej minimalna znajomość języka obcego, zwykle angielskiego jest wymagana w restauracjach, w których na zapleczu kuchennym pracują cudzoziemcy oraz stałymi bywalcami są obcokrajowcy.

Przełożenie znajomości języka na płace zbadał Sedlak&Sedlak. Przykładowo sekretarka bez języka angielskiego zarabiała w ubiegłym roku 2,2 tys. zł, a ta z bardzo dobrą znajomością już o 27 proc. więcej, czyli 2,8 tys. zł. Z kolei asystent ds. sprzedaży zarabiał odpowiednio 2 673 zł i 3000 zł (12 proc. różnicy). Na innych stanowiskach te proporcje były jeszcze wyższe, bo: inżynier serwisu – zarabiał 4 000 i 5 000 (25 proc. różnica), kierownik zespołu – 5 000 i 8 000 (60 proc.), główny księgowy – 5 000 i 9 100 zł (aż 82 proc.).

Pracownicy władający angielskim w stopniu bardzo dobrym również byli sowicie wynagradzani jeśli porównać z osobami mówiącymi w innych językach. Mediana ich płacy wynosiła w ubiegłym roku 5 670 zł. Niewiele mniej otrzymywały osoby, które opanowały język francuski – 5 645 zł. Na trzecim z kolei miejscu znalazł się język niemiecki, z płacą na poziomie 5 500 zł – wynika z danych Wynagrodzenia.pl.

Zainwestuj w siebie, zapisy na kursy startują już po nowym roku.

Zrób szybkie szkolenie zawodowe. Może ono dać szansę na złapanie dodatkowej pracy po godzinach. Przykładowo kurs barmański pozwala na złapanie pracy na weekendy. Zarobki barmana w stolicy wahają się od 9 do 11 zł na rękę za godzinę plus napiwki, które mogą znacznie podnieść weekendowy zarobek. Drogę do dorywczej pracy otwiera także np. szkolenie na trenera fitness lub na animatora zabaw z dziećmi.

Warto też zadbać o podniesienie kwalifikacji w dotychczasowej branży. Kursy doszkalające mogą się przełożyć na podwyżkę u obecnego lub potencjalnego pracodawcy. Wybierając szkolenie, które ma przynieść oczekiwany wzrost wynagrodzenia, trzeba zdecydować się na to idealnie wpisujące się w specyfikę branży i firmy. O nieustanny rozwój należy zadbać pracując m.in. w IT, jako grafik komputerowy, specjalista ds. sprzedaży i marketingu.

Zainwestuj w siebie, znajdź szkolenie dofinansowane z Unii Europejskiej i zacznij lepiej zarabiać.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pomocy unijnej? Przeczytaj artykuł z naszego bloga: Pomoc unijna. Jak z niej skorzystać?ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R