Autor: Kredyt Inkaso 2015-02-05

Jak zacząć skuteczne oszczędzanie?

Skuteczne oszczędzanie nie musi oznaczać wyłącznie wyrzeczeń, ale na pewno będzie wymagać odrobiny wysiłku. Szczególnie na początku – bo pierwsze kroki są zazwyczaj najtrudniejsze.

Jak zacząć skuteczne oszczędzanie?


Skuteczne oszczędzanie nie musi oznaczać wyłącznie wyrzeczeń, ale na pewno będzie wymagać odrobiny wysiłku. Szczególnie na początku – bo pierwsze kroki są zazwyczaj najtrudniejsze.

Istnieją tylko dwa sposoby na skuteczne oszczędzanie. Pierwszy to ograniczenie wydatków w sytuacji, gdy nasze zarobki pozostają na tym samym, dotychczasowym poziomie. To podejście do oszczędzania utożsamiane jest z wyrzeczeniami oraz tzw. zaciskaniem pasa. Ale to nie jedyna droga. Drugi sposób to zwiększanie zarobków w sytuacji, gdy nasze wydatki pozostają na tym samym poziomie, a przynajmniej nie rosną tak szybko jak zarobki. Nikt nie zabroni nam również twórczego łączenia obu metod – racjonalniejsze wydawanie pieniędzy przy rosnących dochodach to przepis na błyskawiczny przyrost nadwyżek finansowych.

Jak zacząć oszczędzać? 

Kluczem do rozpoczęcia skutecznego oszczędzania jest przyjrzenie się dwóm najważniejszym składnikom tego równania, czyli wydatkom oraz dochodom. Dlaczego nie oszczędzaliśmy do tej pory? Czy problem tkwi po stronie wydatkowej czy dochodowej? Czy łatwiej będzie mi ograniczyć nadmierną konsumpcję, frywolne zakupy i kosztowny styl życia? A może łatwiej będzie mi zwiększyć zarobki, np. dzięki dodatkowej pracy, zmianie stanowiska na lepiej płatne czy inwestycję w nowe umiejętności?

Budżet domowy pod kontrolą 

Doskonałym narzędziem do oceny oraz stałego monitorowania naszej sytuacji finansowej jest budżet domowy. W najprostszej formie jest to po prostu spisywanie comiesięcznych wydatków oraz dochodów. Najlepiej jeśli wydatki rozbijemy na koszty stałe, powtarzające się co miesiąc, takie jak: czynsz, zobowiązania kredytowe czy opłaty za usługi telekomunikacyjne i media, oraz koszty zmienne (np. wydatki na rozrywkę czy rekreację). Chodzi o to, żeby mieć jasny obraz struktury kosztów naszego życia – dzięki temu będziemy mogli na nie spojrzeć krytycznym okiem.

Po drugiej stronie budżetu domowego umieśćmy wszystkie dochody, które finansują comiesięczne wydatki. Dla większości osób będzie to po prostu wynagrodzenie za pracę oraz inne źródła w miarę regularnego, przewidywalnego dochodu. Już po krótkim okresie prowadzenia takiego zestawienia będziemy w stanie zlokalizować słabe punkty w naszych finansach osobistych, które utrudniają nam skuteczne oszczędzanie.

Uregulowanie zaległych należności przed rozpoczęciem oszczędzania 

Głównym problemem może być nadmierne zadłużenie, które co miesiąc pochłania znaczną część naszych zarobków. Jego spłata powinna mieć status priorytetowej w stosunku do budowania oszczędności – większość produktów oszczędnościowych przynosi kilkukrotnie niższą stopę zwrotu w porównaniu z oprocentowaniem kredytów, szczególnie konsumpcyjnych. W pierwszej kolejności warto spłacać dług o najwyższym oprocentowaniu i... najmniejszej wartości – amerykańscy badacze dowiedli, że ostateczne pozbycie się jednego kredytu, nawet małego, zwiększa motywację do pozbycia się innych zobowiązań finansowych. Z drugiej strony warto jak najszybciej budować dobre nawyki związane z regularnym oszczędzaniem, więc – gdy tylko dług przestanie być nadmierny – drobną część nadwyżek finansowych najlepiej jest odkładać np. na koncie oszczędnościowym.

Ustal minimalną kwotę comiesięcznych oszczędności 

Wielkim sprzymierzeńcem osób oszczędzających jest automatyzacja. Skuteczne oszczędzanie nie powinno za każdym razem wymagać od nas podjęcia decyzji czy przejścia przez jakąś procedurę, czy to w internecie czy w oddziale instytucji finansowej. Prostym rozwiązaniem jest zlecenie stałe z konta osobistego na konto oszczędnościowe lub inne narzędzie organizujące nasze oszczędności. Zacznijmy od 50 zł miesięcznie lub innej symbolicznej dla nas kwoty, która w dniu wypłaty automatycznie opuszcza nasz rachunek bankowy i jest poza naszym zasięgiem. W tym momencie te pieniądze przestają być czekającą na wydanie gotówką i stają się zabezpieczającymi naszą przyszłość oszczędnościami.

Najważniejsze dla osoby zaczynającej oszczędzanie jest budowanie dobrych nawyków – monitorowanie budżetu domowego, ograniczanie nadmiernych wydatków, zabieganie o dodatkowe dochody oraz automatyzowanie decyzji i procesów, które pozwalają na skuteczne oszczędzanie.ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R