Autor: Kredyt Inkaso 2015-01-13

Pomoc unijna. Jak z niej skorzystać?

Unijny tort dla Polski na lata 2014-2020 jest ogromny i wynosi 105,8 mld euro dotacji. Mogą z niego skorzystać bezrobotni szukający pracy, młodzi marzący o własnej firmie i starsi, którzy chcą się doszkolić. Wsparcie jest w zasięgu każdego, trzeba tylko wiedzieć, gdzie go szukać.

Pomoc unijna. Jak z niej skorzystać?


Unijny tort dla Polski na lata 2014-2020 jest ogromny i wynosi 105,8 mld euro dotacji. Mogą z niego skorzystać bezrobotni szukający pracy, młodzi marzący o własnej firmie i starsi, którzy chcą się doszkolić. Wsparcie jest w zasięgu każdego, trzeba tylko wiedzieć, gdzie go szukać.

Paulina z Wrocławia (26 lat) jeszcze w trakcie studiów interesowała się fotografią. Na początku robienie zdjęć było jej pasją, potem pomagała koledze w robieniu sesji fotograficznych w studiu i na weselach. – W weekend potrafiłam dorobić 200-300 zł jako pomocnik w ustawianiu światła czy prasowaniu rzeczy do sesji. Takie „kieszonkowe” wystarczało mi w studenckich czasach, bo mieszkałam z rodzicami. Po obronie na poważnie zaczęłam zastanawiać się, co dalej ze sobą zrobić. Nie chciałam pracować w zawodzie jako pedagog – opowiada. – Kilka miesięcy temu postanowiłam, że z pasji zrobię zawód. Przeszkodą do samodzielności był jedynie brak profesjonalnego sprzętu fotograficznego, m.in.: aparatu, obiektywów, statywu, blendy. O brak pracy już się nie bałam, bo wiedziałam, że jak założę własną firmę, to będę dostawała zlecenia od kolegów, którzy nie wyrabiali się z nawałem roboty – mówi. I wtedy przyszła pomoc unijna. Paulina zarejestrowała się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, napisała biznesplan i złożyła wniosek na założenie własnej działalności. Starała się tym samym o dofinansowanie na kilkanaście tysięcy złotych. Wierzyła, że pomoc unijna pozwoli jej rozpocząć nowy etap w karierze. – Kiedy otrzymałam wiadomość, że dostałam pieniądze, emocje były ogromne. Wiedziałam, że idę na swoje, że kończy się moja comiesięczna obawa o pieniądze i nieopłacone rachunki. Kupiłam potrzebny sprzęt, przyjmuję każde zlecenie i zarabiam tyle, że wystarczy na opłatę za połowę czynszu za wynajem (pozostałą część płaci mój współlokator), rachunki i utrzymanie się w dużym mieście – cieszy się. Pomoc unijna w tym przypadku została wykorzystana w stu procentach. 

Unijny tort dla każdego

Budżet unijny dla Polski na lata 2014-2020 jest ogromny, większy niż poprzedni i wynosi 105,8 mld euro. Jego dzielenie na poszczególne programy już się zakończyło, a wydawanie dopiero się rozpoczyna. Pieniądze z tej puli dotrą zarówno do tych, którzy tak jak Paulina chcą otworzyć własny biznes, ale i do tych, którzy będą chcieli się przekwalifikować i zdobyć szlify w nowym zawodzie na kursie sfinansowanym przez unię. Pomoc unijna będzie też skierowana do osób, które chcąc utrzymać się w obecnej pracy, będą musiały zainwestować w kursy doszkalające. Wsparcie dotrze do długotrwale bezrobotnych i młodych, zagrożonych brakiem pracy oraz osób z przedziału wiekowego 50+. Pieniądze unijne są w zasięgu każdego Polaka, trzeba tylko wiedzieć, jak po nie sięgnąć.

Gdzie szukać informacji o dotacjach unijnych?

  • Warto zaglądać na oficjalną stronę utworzoną i uaktualnianą przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (www.funduszeeuropejskie.gov.pl). Zamieszczane są tam np. terminy bezpłatnych spotkań poświęconych tematowi funduszy europejskich. Przykładowo w grudniu organizowane są one m.in.: dla mieszkańców Lublina, Nowego Targu, Jeleniej Góry, a także w Chojnicach czy Lipsku. Kolejnych spotkań można spodziewać się po Nowym Roku. Aby nie przegapić terminu konsultacji w swoim mieście, należy śledzić kalendarium wydarzeń na stronie.
  • Należy skorzystać z oferty urzędów pracy. Dzięki pomocy unijnej organizują one warsztaty i szkolenia zawodowe np. dla operatorów wózków widłowych, kierowców, kosmetyczek, wizażystek i fryzjerek. Po takim szkoleniu osoba ma fach w ręku i może zacząć poszukiwania pracy. Przykładowo w Radomsku w samym tylko październiku zakończono nabór na uczestników szkolenia na kierowcę operatora wózka jezdniowego.
  • Urzędy udzielają także dofinansowania na założenie własnej działalności. Informacje o aktualnych naborach do konkursów na biznesplany znajdują się na ich stronach internetowych. Nabór wniosków o przyznanie jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej trwa właśnie w Sosnowcu. To program wsparcia dla osób bezrobotnych i trwa do wyczerpania środków. Maksymalna kwota dotacji wynosi 21,9 tys. złotych.
  • Osoby pracujące, które chciałyby się doszkolić lub zacząć studia podyplomowe, powinny odwiedzać stronę internetową www.inwestycjawkadry.info.pl. Znajduje się tu ogólnopolska baza szkoleń i studiów dofinansowanych z Europejskich Funduszy Społecznych. Aktualnie oferty szkoleń sfinansowanych z unijnej kasy odbywają się np. w Koninie, gdzie właśnie trwa nabór na agenta ubezpieczeniowego. „Szkolenie obejmuje wybrane zagadnienia Kodeksu cywilnego, akty prawne dotyczące działalności ubezpieczeniowej, zasady zawierania umów. Dla 6 osób przewidziany jest także kurs na prawo jazdy kat. B” – czytamy w ogłoszeniu. Z kolei w miejscowości Pieszyce organizowany jest kurs komputerowy, w Oświęcimiu – warsztaty z zakładania własnej działalności, a w miejscowości Końskie – kurs na florystę z obsługą kasy fiskalnej


ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: pomoc unijna

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R