Autor: Kredyt Inkaso 2014-12-18

Jak dorobić przed świętami?

Szukasz dodatkowego zajęcia i zastanawiasz się jak dorobić przed świętami? Podpowiadamy jak i gdzie szukać ofert pracy dorywczej.

Jak dorobić przed świętami?


Szukasz dodatkowego zajęcia i zastanawiasz się jak dorobić przed świętami? Podpowiadamy jak i gdzie szukać ofert pracy dorywczej.

Wiele osób, które rozmyśla o tym, jak dorobić do pensji, nie bierze pod uwagę zajęć, które są krótkoterminowe i w ogóle nie związane z ich zawodem. To błąd, bo okazje są na wyciągnięcie ręki. W grudniu można dorobić kilkaset złotych pracując w stroju Mikołaja, śnieżynki lub elfa. Stawki za godzinę wahają się od 9 do 12 zł na rękę. Więcej, bo od 50 zł w górę można zarobić w Wigilię. W ekipie Mikołaja mogą znaleźć się zarówno: studenci (rozdają wówczas w charakterystycznym czerwonym stroju ulotki w centrach handlowych), studentki (zapraszają do degustacji świątecznych przysmaków lub jako śnieżynki bawią się z dziećmi podczas imprez w firmach i sklepach), czy starsi panowie w wieku 50-60 lat, najlepiej z naturalnym, dużym brzuchem i z brodą (wcielają się w rolę Mikołaja na imprezach firmowych, szkolnych Mikołajkach, a przede wszystkim są niezbędni do wręczania prezentów dzieciom podczas domowych wizyt 24 grudnia).

Płace Mikołaja i ekipy

Stawka zależy od zadań, umiejętności i wyglądu. Najmniej – 9 zł dostanie student, którego jedynym zadaniem będzie np. rozdawanie ulotek w świątecznym stroju. Więcej, bo na ok. 10-11 zł mogą liczyć zarówno elfy jak i śnieżynki, które będą animatorami zabaw z dziećmi. Z kolei stawka na poziomie 12 zł obowiązuje na imprezach firmowych, gdzie cała ekipa musi odgrywać świąteczne scenki. Nie może zabraknąć odpowiedniej stylizacji i mikołajowego „hoł hoł hoł”. W sumie pracując np. 10 godzin przez trzy dni od piątku do niedzieli można dorobić od 270 zł do 360 zł. Dzięki takiemu zajęciu w ciągu dziesięciu dni w grudniu można zarobić od 900 zł do 1200 zł.

Wynagrodzenie urośnie, gdy ekipa Mikołaja zdecyduje się na pracę w Wigilię. Święty, który wręcza prezenty podczas ok. 30 minutowych wizyt domowych zarabia co najmniej 50 zł (jeśli śpiewa albo gra stawka wzrasta nawet do 120 zł). Odwiedzając więc pięć domów brodacz może dorobić w Wigilię od 250 zł do 600 zł. Musi zarezerwować sobie czas między godziną 15 a 21. Stawki śnieżynki lub elfa są niższe, zaczynają się od 30 zł za krótką wizytę.

Rekrutuje produkcja handel, gastronomia

Jak dorobić jeśli nie w ekipie Mikołaja? Grudzień to wzmożony czas produkcji i pakowania towarów. Dlatego na oferty pracy mogą liczyć osoby dyspozycyjne i skore do pracy w systemie trzyzmianowym. Praca na produkcji nie ustaje. Pracownicy mają zmiany poranne, popołudniowe i nocne. Zarobki wahają się od 1785 zł do 2997 zł – wynika z analizy serwisu Wynagrodzenia.pl. Osób do pakowania towarów potrzebują też sklepy internetowe, którym w najgorętszym przedświątecznym czasie trudno wyrobić się z wysyłką zamówionych przez internautów prezentów. Stawka za godzinę wynosi od 9 do 12 zł.

Świąteczne zestawy kosmetyków i słodyczy trzeba rozwieść i wyeksponować w sklepach, stąd w ofertach pracy mogą przebierać kurierzy i osoby do wykładania towaru na półkach. Płace kurierów wynoszą od 1998 zł do 3441 zł w zależności od ilości kursów. Z kolei osoby zajmujące się ekspozycją na półkach pracują na godziny, a ich stawka wynosi od 9 do 12 zł.

Poza pracą w handlu rekrutuje branża gastronomiczna, zwłaszcza restauracje, które mają w ofercie przygotowywanie świątecznych potraw dla firm i do domów. Z tego powodu na pracę na dwa tygodnie przed świętami mogą liczyć np. osoby do lepienia pierogów. Zarobki nie są wysokie, wynoszą od 5-8 zł za godzinę.

Szanse na dodatkowy zarobek przed świętami mają też osoby sprzątające. W tym czasie nie brakuje zleceń od osób prywatnych czy sklepów. Na sprzątaniu przedświątecznym można dorobić drugą pensję, czyli 1695 zł. Tyle bowiem wynosi przeciętne wynagrodzenie osoby sprzątającej.

W grudniu następuje też niezwykłe ożywienie w branży handmade. Osoby zajmujące się rękodziełem szukają wszelkich sposobów, aby dorobić wystawiając ręcznie wyszywane torby, robioną biżuterię i malowane obrazy np. na świątecznych jarmarkach. Dla przykładu od 21 listopada do 22 grudnia trwa Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. W tym samym czasie trwa jarmark na pl. Wilsona w Warszawie.  

Tuż przed Sylwestrem do pracy z 31 grudnia na 1 stycznia poszukiwane są osoby do opieki na dziećmi i osobami starszymi. Stawki za pracę tego wieczoru wynoszą kilkaset złotych.

Przed świętami nie trzeba długo zastanawiać się jak dorobić, tylko skuteczne poszukiwać dodatkowych zleceń.

Gdzie szukać ofert?

Po pierwsze – w agencjach pracy tymczasowej (np. Randstad, Work Service, Work Express, Manpower, Interkadra). Należy wysłać zgłoszenie on-line lub pójść osobiście do oddziału firmy.

Po drugie – w agencjach zatrudniających hostessy (np. Alte Studio jest właścicielem portalu "emikolaj.pl", który od 7 lat w okresie świątecznym organizuje spotkania okolicznościowe dla firm, szkół, przedszkoli i w prywatnych domach).

Po trzecie – w serwisach z ogłoszeniami o pracę (np. gumtree.pl, pl.indeed.com), jedno z aktualnych ogłoszeń brzmi: „Poszukujemy osoby, która chciałaby wcielić się w rolę Świętego Mikołaja. Praca w dniu 06.12.2014 r. w centrum handlowym w Sosnowcu”. Wymagany jest m.in. dobry kontakt z dziećmi, nienaganna dykcja oraz posługiwanie się poprawną polszczyzną, odpowiedzialność, odrobina zdolności aktorskich. Pracodawca zapewnia strój i pracę na umowę zlecenie.

Po czwarte – na serwisach społecznościowych. Bywa, że oferty pracy pojawiają się np. na Facebooku.

Jeśli chcesz zasilić domowy budżet i wciąż zastanawiasz się jak dorobić dodatkowe pieniądze, to nie pozostaje nic innego, jak wykorzystać nadarzające się okazje.ZOBACZ TAKŻE

TAGI: jak dorobić

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R