Autor: Kredyt Inkaso 2015-02-12

Osoba zadłużona – 10 noworocznych postanowień

Niejedna osoba zadłużona życzy sobie w nowym roku przypływu pokaźniej sumy pieniędzy. Aby marzenie stało się rzeczywistością, trzeba zrezygnować z kosztownych nawyków oraz przyjemności. Realizując tylko 10 postanowień, w rok można zaoszczędzić blisko 25 tys. złotych

Osoba zadłużona – 10 noworocznych postanowień


Niejedna osoba zadłużona życzy sobie w nowym roku przypływu pokaźniej sumy pieniędzy. Aby marzenie stało się rzeczywistością, trzeba zrezygnować z kosztownych nawyków oraz przyjemności. Realizując tylko 10 postanowień, w rok można zaoszczędzić blisko 25 tys. złotych

W 2015 roku pozbędę się długów – zadeklarował niedawno mój znajomy. Ale na pytanie: czy wiesz, jak to zrobić? – odpowiedział, że nie ma pojęcia. Przypuszczam, że niejedna osoba zadłużona jest w takiej sytuacji, może Ty też? Aby zrealizować cel na 2015 r. i wyjść z zadłużenia, musisz zrobić szczegółowy plan działania.

Oto dziesięć postanowień noworocznych, które pomogą Ci wyjść z długów i dzięki którym dowiesz się, jak zaoszczędzić pieniądze.

1. Zrezygnuję z kawy w mieście

Choć niejedna osoba zadłużona najmniej się z nimi liczy, to one pożerają sporą część domowego budżetu. Drobne przyjemności, bo o nich mowa, pochłaniają w skali miesiąca nawet kilkaset złotych. Przykładem jest kosztowny nawyk picia kawy w mieście. Zamiast więc kupować ten napój w drodze do pracy, wypij go w domu albo zaparz w biurze.

>> Oszczędność w skali miesiąca: 200 zł (zakładając, że pijesz kawę 20 dni w miesiącu i kosztuje ona 10 zł za kubek)

>> Oszczędność w skali roku: 2400 zł

2. Rzucę palenie

Dla wielu osób będzie to najtrudniejsze postanowienie do zrealizowania, ale warto je rozważyć nie tylko ze względów finansowych, ale i zdrowotnych.

>> Oszczędność w skali miesiąca: 390 zł (przy założeniu, że palisz dziennie paczkę za 13 zł, a miesiąc ma 30 dni)

>> Oszczędność w skali roku: 4680 zł

3. Samodzielnie pofarbuję włosy

W przypadku pań wizyta u fryzjera to wydatek nawet 200 zł, jeśli w grę wchodzi farbowanie. Jeśli więc farbujesz włosy co trzy miesiące, warto spróbować nałożyć farbę samodzielnie w domu (ewentualnie z pomocą mamy lub koleżanki). Zamiast 200 zł wydasz ok. 40 zł (na farbę dobrej marki).

>> Oszczędność w skali kwartału: 160 zł

>> Oszczędność w skali roku: 640 zł

4. Kupię ubrania na wyprzedaży

Zamiast co miesiąc kupować ubrania, można zdecydować się na zakupy dwa razy do roku podczas wyprzedaży zimowej i letniej. To naprawdę ogromna oszczędność, bo zimową kurtkę czy kozaki można kupić przecenione z 300 zł na 100 zł, a sweter ze 150 zł na 50 zł.

>> Oszczędność w skali miesiąca: 70 zł (zakładając, że dotychczas miesięczny budżet wynosił 150 zł, a zakupy miały 50 proc. rabat)

>> Oszczędność w skali roku: 900 zł (przy założeniu, że roczny wydatek na ubrania to 1800 zł, a zakupy zrobiłeś w 50 proc. promocji)

5. Oszczędzę na wyjściach

Kino, teatr, restauracja – to pożeracze pieniędzy. Osoba zadłużona musi je mocno ograniczyć. Czas na cięcia. Postanów sobie, że w nowym roku wychodzisz tylko raz w miesiącu.

>> Oszczędność w skali miesiąca: 150 zł (zakładając, że dotychczas wychodziłeś 4 razy w miesiącu wydając jednorazowo 50 zł)

>> Oszczędność w skali roku: 1800 zł

6. Pobiegam zamiast iść na fitness

Promowana – i słusznie – moda na zdrowy styl życia, jest kosztowna jeśli chcieć chodzić na zajęcia zumby, fitness lub trenować pod okiem indywidualnego trenera. Na czas oszczędzania możesz trenować razem z pomocą znanych trenerek, prowadzących sportowe profile na Facebooku, za zajęcia zumby zastąpić bieganiem ze znajomymi.

>> Oszczędność w skali miesiąca: ok. 150 zł (cena jednego z najtańszych karnetów na siłownię)

>> Oszczędność w skali roku: 1800 zł

7. Posprzątam w domu

Korzystanie z pomocy osób sprzątających raz na miesiąc lub dwa razy do roku przed świętami, nie jest rzadkością. W momencie zaciskania pasa powinieneś jednak samemu wziąć się do pracy.

>> Oszczędność w skali miesiąca: ok. 100 zł (jeśli osoba sprząta mieszkanie raz w miesiącu, bez mycia okien)

>> Oszczędność w skali roku: 1200 zł

8. Poczekam z remontem

Wiosna to czas, w którym Polacy uwielbiają odmalować mieszkanie i kupić nowy mebel. Ty też masz ochotę na zmiany? Wstrzymaj się z kosztownym remontem. Jeśli już bardzo chcesz coś zmienić kup np. nowe zasłony.

>> Oszczędność w skali miesiąca: ok. 200 zł (gdyby rozłożyć koszt remontu na raty z odsetkami)

>> Oszczędność w skali roku: 2000 tys. zł (licząc, że kupiłeś farby i sam pomalowałeś pokój i kupiłeś jeden mebel np. łóżko)

9. Spędzę majówkę w mieście

Choć majówkowe wyjazdy są już dla wielu tradycją, to kiedy sytuacja finansowa wymaga poprawienia, osoba zadłużona musi zrezygnować z wydatków na odpoczynek za miastem. Zamiast wypadu nad morze możesz wypocząć u znajomych na działce, nad pobliskim jeziorem albo w parku. Trzy dni zlecą, a ty będziesz na plusie.

>> Oszczędność jednorazowa: najskromniej 1000 zł (jeśli liczyć 250 zł na benzynę, trzy noclegi dla dwóch osób po 150 zł za pokój (450 zł), trzy obiady w kurorcie – co najmniej 100 zł jeden (300 zł)

>> Oszczędność w skali roku: 3000 zł (jeśli zwykle wyjeżdżałeś na weekend majowy, czerwcowy i sierpniowy)

10. Na wakacje wyślę dzieci do babci

Choć po pracowitym roku chciałbyś z całą rodziną wyjechać na urlop, za granicę to w tym roku niech 2-tygodniowe wczasy na Krecie, zastąpi wypoczynek na wsi u dziadków. Niestety np. dla trzyosobowej rodziny wyjazd w sezonie letnim to już kilka tysięcy.

>> Oszczędność w skali miesiąca: ok. 520 zł

>> Oszczędność w skali roku: 6250 zł (przy założeniu ze dorośli płacą po 2500 zł, a dziecko 1250 zł)

 Gdybyś zastosował się do wszystkich 10 postanowień możesz oszczędzić w ciągu roku łącznie: 24 670 złZOBACZ TAKŻE


N
E
W
S
L
E
T
T
E
R