Autor: Kredyt Inkaso 2016-04-12

Przyspieszona spłata - kiedy warto wcześniej pozbyć się zobowiązań?

Kredyty i pożyczki „ratują nam życie” w trudnych momentach, jednak wiążą się z koniecznością comiesięcznych rat, uszczuplających nasz budżet. Kiedy warto spłacić je wcześniej, by pozbyć się zobowiązań?

Przyspieszona spłata - kiedy warto wcześniej pozbyć się zobowiązań?


Kredyty i pożyczki „ratują nam życie” w trudnych momentach, jednak wiążą się z koniecznością comiesięcznych rat, uszczuplających nasz budżet. Kiedy warto spłacić je wcześniej, by pozbyć się zobowiązań?

Wiele banków i instytucji pożyczkowych oferuje swoim klientom możliwość wcześniejszej spłaty kredytu bez dodatkowych prowizji. Możemy też wpłacić większą kwotę, która obniży nasze zobowiązanie. Dzięki temu pozbywamy się odsetek, które niekiedy przewyższają kwotę, którą pożyczyliśmy. Widać to doskonale w harmonogramie spłaty kredytu. Na samym początku spłacamy niewiele kapitału, a duże odsetki, potem – z miesiąca na miesiąc czy z tygodnia na tydzień – wpłaty coraz bardziej pomniejszają nasz główny dług.

Dlatego warto spłacić kilka rat na samym początku okresu kredytowania. Dzięki temu pozbywamy się tych najwyższych odsetek i znacznie zmniejszamy końcową kwotę, jaką musimy spłacić. Przykładowo jeśli przy dłuższym czasie kredytowania spłacimy na początku 1000 zł, łączna wartość naszego końcowego długu może spaść nawet o 2,5 tys. zł. Oczywiście zmniejszy się wówczas również liczba pozostałych rat lub obniży się ich kwota.

Wcześniejsze wpłaty są dobrym pomysłem w każdej sytuacji, gdy zostaje nam jakaś gotówka. Dzięki nim bank widzi w nas dobrego klienta, a my mamy możliwość wcześniej pozbyć się zobowiązań. Niespodziewana premia, dodatkowe zlecenie – to są pieniądze na pewno potrzebne na bieżące wydatki, ale warto wygospodarować choć część z nich na wcześniejszą spłatę kredytu.

Z kolei pod koniec okresu kredytowania, gdy widzimy, że do spłacenia zostało już niewiele, warto zastanowić się, czy nie lepiej spłacić kredyt od razu i pozbyć się zobowiązań. Wprawdzie może to być spory wydatek, ale za to uwolnimy się od konieczności kolejnych regularnych wpłat.

Bezwzględnie musimy pozbyć się zobowiązań, jeśli przewidujemy, że nasza sytuacja finansowa wkrótce się pogorszy. Może się bowiem zdarzyć, że nie będziemy wówczas w stanie spłacać swoich należności na czas, co nie tylko pogorszy naszą wiarygodność kredytową, ale może też skutkować dodatkowymi kosztami windykacyjnymi czy komorniczymi.

Trzeba pamiętać, że wcześniejsze pozbycie się zobowiązań pozwoli nam również w przyszłości na wyższą ocenę naszej wiarygodności kredytowej i szybsze uzyskanie potrzebnej nam pożyczki. Nie warto również czekać do końca okresu kredytowania z innego powodu – nie jesteśmy w stanie przewidzieć losowych zdarzeń, które w przyszłości mogą nam uniemożliwić spłatę nawet kilku ostatnich rat. Warto więc uczynić z przyspieszonego spłacania kredytu priorytet i jak najszybciej pozbyć się zobowiązań.

 ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R