Autor: Kredyt Inkaso 2015-03-19

Domowy budżet do poprawy - 10 pomysłów na oszczędności

Twoje zarobki nie przekraczają 2 tys. zł i ledwie udaje ci się wiązać koniec z końcem. Podpowiadamy jak oszczędzać i gdzie szukać dodatkowych zysków, aby podreperować domowy budżet.

Domowy budżet do poprawy - 10 pomysłów na oszczędności


Twoje zarobki nie przekraczają 2 tys. zł i ledwie udaje ci się wiązać koniec z końcem. Podpowiadamy jak oszczędzać i gdzie szukać dodatkowych zysków, aby podreperować domowy budżet.

Domowy budżet statystycznego młodego człowieka wynosi 2 669 zł, jako że taką kwotę zarabia na rękę – wynika z badania „Finansowy portret młodych” wykonanego przez ośrodek badawczy Millward Brown, na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. W ciągu miesiąca wydaje: >> 618 zł – na jedzenie, >> 560 zł – na czynsz plus rachunki za mieszkanie, >> 229 zł – na bilety lub eksploatację samochodu, >> 206 zł – na raty pożyczek, 149 zł – na ratę kredytu hipotecznego (niska kwota wynika z faktu, że młodzi posiłkują się przy spłacie kredytu pomocą rodziców albo partnera), >> 134 zł – na rachunek za telefon, >> 102 zł - na opłatę za naukę, >> 53 zł – na rachunek za Internet. Z przeciętnej pensji 2 669 zł po opłaceniu zobowiązań i odłożeniu kwoty na jedzenie pozostaje 549 zł.

Co jednak mają zrobić młodzi, których lista wydatków przypomina tę statystyczną, ale domowy budżet nie przekracza 2 tys. zł na rękę? Jeśli jesteś w tej grupie podpowiadamy jak oszczędzić.

  1. Abonament telefoniczny do obniżenia

W kryzysowych sytuacjach musisz zrezygnować z kosztownego abonamentu telefonicznego, przestawić się na komunikację za pomocą serwisów społecznościowych i poczty e-mail oraz odbieranie połączeń a nie ich wykonywanie. Poszukaj więc tańszego abonamentu. Domowy budżet odczuje tę zmianę. Przyjmując, że statystyczne rachunki młodych wynoszą 134 zł, znajdź abonament do 34 zł.

Oszczędność w skali miesiąca: 100 zł

Oszczędność w skali roku: 1 200 zł

  1. Nauka za darmo

Domowy budżet młodych przewiduje 102 zł miesięcznie na naukę. Jeśli chcesz uczyć się języka albo podnosić kompetencje zawodowe poszukaj bezpłatnych możliwości. Aktualnie rozpoczynają się nowe nabory na szkolenia i kursy finansowane z unijnego budżetu. Jest wiele możliwości również dla osób pracujących. Kursów możesz szukać m.in. na stronie www.inwestycjawkadry.info.pl.

Oszczędność w skali miesiąca: 102 zł

Oszczędność w skali roku: 1 224 zł

  1. Przesiadka na rower

Jeśli przeciętny koszt dotarcia do pracy to aż 299 zł, można zakładać że kryje się pod tym koszt benzyny lub co najmniej dwa bilety np. na pociąg podmiejski i komunikację miejską. Może tak jak dotychczas dojeżdżaj tylko do miasta, a w nim przesiadaj się już na rower?

Oszczędność w skali miesiąca: ok. 120 zł (zakładając, że rezygnujesz z 1 biletu a tym samym poruszania się samochodem lub komunikacją miejską po mieście)

Oszczędność w skali roku: 720 zł (przy założeniu że będziesz jeździć rowerem od kwietnia do września)

  1. Ekologiczny i ekonomiczny styl życia

Musisz wprowadzić w życie ekologiczne nawyki takie jak wyłącznie telewizora, radia, komputera gdy nie ma cię w pokoju oraz wyłącznie zbędnie świecącego się światła. Niezbędna jest oszczędność wody i włączanie grzejników tylko na czas pobytu w domu i to w jednym pokoju np. w którym najczęściej przebywasz. Oszczędzanie wody, gazu i światła przełoży się na wysokość rachunków. Jeśli przeciętne wydatki za utrzymanie mieszkania kształtują się w okolicy 560 zł musisz postarać się o zejście do poziomu 460 zł. To możliwe.

Oszczędność w skali miesiąca: od 60 do 100 zł (zakładając, że startujemy od statystycznej wysokości wydatków i kontrolujemy zwłaszcza zużycie wody)

Oszczędność w skali roku: od 720 do 1200 zł

  1. Oszczędna dieta

Najdroższym elementem miesięcznego utrzymania jest jedzenie. Jest to też najtrudniejszy do zrealizowania punkt jeśli chodzi o oszczędzanie. Jak ograniczyć wydatki na konsumpcję? Jednym ze sposobów jest gotowanie na kilka dni za ok. 15 zł (ser, mąka, ziemniaki) można zrobić ok. 70 pierogów. Jeśli wrzucimy je do zamrażalnika i będziemy jeść po 10 na obiad mamy już menu na 7 dni. Podobnie „hurtem” można usmażyć naleśniki czy filety z kurczaka. Przy czym – w przeciwieństwie do zamrożonych pierogów - jest to jedzenie, które będziemy musieli jeść kilka dni pod rząd. Takie planowanie posiłków powinno przełożyć się jednak na spore oszczędności.

Oszczędność w skali miesiąca: 100 zł (przy założeniu, że chcemy wydawać 518 zł, a nie jak statystycznie 618 zł)

Oszczędność w skali roku: 1200 zł

W sumie w ciągu miesiąca możesz wydać mniej od statystycznego młodego człowieka od 482 zł do 522 zł.

W skali roku oszczędność sięga od 5064 zł do 5 544 zł

Jednak samo oszczędzanie przy zarobkach nie przekraczających 2 tys. zł nie wystarczy. Chcąc wzmocnić domowy budżet, musisz poszukać pomysłów na dodatkowy zarobek. Oto kilka z nich.

  1. Wynajem piwnicy lub komórki lokatorskiej

Przejrzyj zawartość piwnicy. Połowę zbędnych rzeczy wyrzuć, pozostałą część przenieś np. na balkon. Na kilka metrów kwadratowych powinieneś szybko znaleźć chętnego. Comiesięczny zastrzyk gotówki może pokryć jeden z rachunków.

Zysk w ciągu miesiąca: ok. 50 zł – 70 zł

Zysk w ciągu roku: od 600 zł do 840 zł

  1. Wynajem miejsca parkingowego lub terenu przy domu

Problemy ze znalezieniem miejsca do parkowania zwłaszcza w miastach są ogromne. Jeśli więc nie masz samochodu wynajmij miejsce parkingowe albo kawałek terenu na podwórku.  

Zysk w ciągu miesiąca: od 50 do 100 zł

Zysk w ciągu roku: od 600 do 1200 zł

  1. Pokój dla studentów zaocznych

Jeśli masz wolny pokój w mieszkaniu i co dwa tygodnie godziłbyś się na gościa w domu warto przemyśleć weekendowy wynajem łóżka do spania zaocznym studentom. Żacy, którzy przyjeżdżają do miasta tylko na zjazdy, nie są problemowymi najemcami. Tak naprawdę pojawiają się w mieszkaniu tylko na nocleg. Cały dzień spędzają na uczelni.

Zysk w ciągu miesiąca: od 100 do 200 zł (zakładając, że mamy jednego studenta co dwa tygodnie)

Zysk w ciągu roku: 1400 zł do 2 800 zł (zakładając, że w ciągu roku było 14 zjazdów)

  1. Reklama na balkonie lub w ogrodzie

W przypadku osiedla potrzebujesz zgody wspólnoty, w przypadku domu jedynie dobrej lokalizacji. Reklama w ogródku to niezły zastrzyk finansowy.

Zysk w ciągu miesiąca: od kilkuset złotych w górę w zależności od wielkości reklamy, lokalizacji nieruchomości i reklamującej się firmy

Zysk w ciągu roku: kilka tysięcy

  1. Wyprzedaż zbędnych przedmiotów

Jako że jesteśmy narodem zbieraczy każdy ma w domu przedmioty których nie używa, ale które skrzętnie przetrzymuje. Warto więc zrobić wielką domową wyprzedaż w sieci

Zysk ze sprzedaży może wynieść od kilkuset złotych do kilku tysięcy

W sumie, gdyby udało cię się zrealizować każdą z opcji miesięcznie mógłbyś zarobić od 400 zł (założyliśmy że za wpływy z reklamy i sprzedaży rzeczy wynoszą po 100 zł) do 770 zł (jeśli zyski wyniosłyby po 200 zł). Roczne wpływy mogą sięgać kilku tysięcy złotych.ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R