Autor: Kredyt Inkaso 2015-06-02

Jak wziąć kredyt hipoteczny w złotówkach i nie żałować?

Duży wybór mieszkań i łatwo dostępne kredyty sprawiają, że rośnie apetyt na zakup nieruchomości. Zanim weźmiemy kredyt hipoteczny musimy dowiedzieć się o ile wzrośnie nam rata, gdy w górę pójdą stopy procentowe.

Jak wziąć kredyt hipoteczny w złotówkach i nie żałować?


Duży wybór mieszkań i łatwo dostępne kredyty sprawiają, że rośnie apetyt na zakup nieruchomości. Zanim weźmiemy kredyt hipoteczny musimy dowiedzieć się o ile wzrośnie nam rata, gdy w górę pójdą stopy procentowe.

Deweloperzy budują na potęgę. Z danych GUS wynika, że w ciągu czterech pierwszych miesięcy 2015 roku rozpoczęli o ponad 25 proc. budów więcej niż w tym samym okresie 2014 roku. W kwietniu na rynku pojawiło się też 84 proc. więcej lokali niż rok wcześniej. Dało to najlepszy wyniki od 3 lat. Dobre informacje płyną też z rynku finansowego. Stopy procentowe ustalane przez NBP wciąż utrzymują się na najniższym poziomie w historii i wynoszą 1,50 proc. Oznacza to tani kredyt hipoteczny.

Przybywa kredytobiorców, którzy starali się o rządowe wsparcie

Oba sygnały wystarczyły, aby od początku roku do końca marca banki udzieliły 42,1 tys. nowych kredytów mieszkaniowych - wynika z najnowszego raportu AMRON-SARFIN. Choć eksperci oczekiwali jeszcze większego boomu kredytowego to łączny stan zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych na koniec I kwartału 2015 roku osiągnął poziom 365,036 mld zł i powiększył się w ujęciu nominalnym o 14,682 mld zł (czyli o 4,19 proc.) w porównaniu do poprzedniego kwartału. Poza tym coraz większym zainteresowaniem cieszy się program Mieszkanie dla Młodych. W marcu zaakceptowano rekordową liczbę wniosków w ramach MdM, bo aż 1 973 na kwotę 46,76 mln zł. To dobra prognoza na kolejny kwartał.

KNF ostrzega jak może wzrosnąć kredyt hipoteczny

Komisja Nadzoru Bankowego obawiając się powtórki scenariusza z frankowiczów nakazała bankom od 31 marca przedstawiać klientom symulacje wzrostu raty wraz ze wzrostem stopy procentowej (przypomnijmy, iż zadłużeni we frankach mają za złe instytucjom bankowym, że te nie ostrzegały ich przed konsekwencjami zadłużenia).

KNF wydał komunikat, w którym informuje: "Poziom stóp procentowych w Polsce i na świecie jest obecnie rekordowo niski. Zaciągając zobowiązania kredytowe, w tym długoterminowe, klienci mają skłonność do zwracania uwagi głównie na wysokość bieżącej raty. W efekcie część klientów zbyt optymistycznie podchodzi do prognozowania kosztów obsługi kredytu, domyślnie przyjmując, że wysokość raty utrzyma się na aktualnym poziomie".

Zobowiązał także banki do prezentowania klientom symulacji kredytu dla stopy referencyjnej na poziomach: 3 proc., 5 proc., 10 proc. i 15 proc. KNF przedstawił własne prognozy.

WIBOR 3M

Wysokość raty

1,65%

1 322 zł

3%

1 556 zł

5%

1 936 zł

10%

3 017 zł

15%

4 204 zł

Źródło: knf.gov.pl

Zanim weźmiesz kredyt hipoteczny oszacuj najwyższą ratę na jaką cię stać

Wyliczenie nie pozostawia złudzeń. Jeśli WIBOR pójdzie w górę, wzrośnie kredyt, bo WIBOR to obok marży część składająca się na oprocentowanie kredytu. Według ekspertów najbardziej prawdopodobny wzrost sięga 5 proc.

Jak więc dziś mądrze brać kredyt hipoteczny w złotówkach, aby nie żałować?

>> Należy przemyśleć maksymalną kwotę raty jaką możemy płacić po ewentualnej podwyżce np. 600 zł. Jeśli więc uważamy, że udźwigniemy kredyt w wysokości 1 700 zł, to zadłużmy się tak, aby rata na dziś wynosiła 1 100 zł.

>> Odkładajmy do banku pozostałe 600 zł, które uważamy, że moglibyśmy płacić. Po roku będziemy mieli na czarną godzinę 7 200 zł na koncie oszczędnościowym. Jeśli kredyt hipoteczny zdrożeje będziemy zabezpieczeni

>> Uskładajmy jak najwięcej gotówki, a weźmy jak najmniej kredytu. Każde kilka tysięcy złotych ma znaczenie i obniża ogólny koszt zadłużenia.ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R