Autor: Kredyt Inkaso 2015-06-04

Staże i praktyki. Gdzie ich szukać? Ile można zarobić?

Stażystów szukają zarówno wielkie korporacje, jak i małe firmy. Oferują praktyki i staże, coraz częściej płatne. Gdzie ich szukać?

Staże i praktyki. Gdzie ich szukać? Ile można zarobić?


Stażystów szukają zarówno wielkie korporacje, jak i małe firmy. Oferują praktyki i staże, coraz częściej płatne. Gdzie ich szukać?

Firmy oferują staże całoroczne i wakacyjne. Za pierwszymi warto rozglądać się teraz lub jesienią, a za wakacyjnymi najlepiej w czerwcu. Staże i praktyki są w zasięgu ręki. Gdzie szukać ofert?

BAZĄ WIEDZY O STAŻACH SĄ:

Strony internetowe firm. Coraz więcej firm posiada zakładki poświęcone stażom i praktykom na stronach internetowych. Przykładowo:

>> Pekao SA ma zakładkę „kariera”, a w niej specjalną część dla studentów i absolwentów (pekao.com.pl/kariera/);

>> PKO BP – oferuje staże i praktyki w oddziałach w całej Polsce (http://www.pkobp.pl/grupa-pko-banku-polskiego/kariera/)

>> mBank – na stronie ma wyszukiwarkę aktualnych ofert, można zaznaczyć m.in. region, słowo kluczowe i dział. Podobne programy ma większość banków. Zakładki „kariera” należy szukać na dole strony bankowej;

(mbank.pl/o-nas/kariera/)

>> Deloitte – firma obecna na wszelkich targach pracy, łowi talenty na staże również poprzez stronę internetową. Można na niej znaleźć porady jak aplikować na staż;

(www2.deloitte.com/pl/pl/careers/studenci.html)

>> EY – firma doradcza jest zainteresowana szczególnie studentami studiów finansowych i prawniczych. To z myślą o nich organizuje corocznie dwa konkursy;

(www.ey.com/PL/pl/Careers/Students)

>> P&G – producent znanych marek produktów ma staże dla studentów. Rekrutacja na staż letni odbywa się w marcu;

(http://ce.experiencepg.com/home/student_programs.html)

>> Polskie Linie Lotnicze LOT – mają dla studentów, głównie II i III roku, praktyki całoroczne. Nie dalej jak pod koniec kwietnia poszukiwany był stażysta do biura marketingu;

(www.lot.com/pl/pl/kariera)

>> Avon – oferuje program stażowy dla studentów V roku, którzy dobrze znają język angielski; ponad to firma organizuje program praktyk letnich;

(www.kariera.avonpolska.pl/pl/students)

>> Gemius – ma całoroczny program praktyk, na stronie znajdują się informacje o aktualnie prowadzonych rekrutacjach;

(http://gemiusacademy.pl)

>> British American Tobacco – firma ma program praktyk letnich, (www.bat.com.pl/kariera).

Serwisy społecznościowe

Ten sposób wychodzenia pracodawców do młodych jest coraz bardziej popularny. Króluje Facebook, za pomocą którego firmy informują młodych ludzi m.in. o starcie rekrutacji na praktyki letnie, o aktualnych całorocznych rekrutacjach albo o konkursach dla młodych. Chcąc wiedzieć co dzieje się na profilach firm warto polubić strony tych, w których chcielibyśmy odbyć staż. Oprócz tego na Facebooku są społeczności, które przekazują sobie informacje o aktualnych naborach. Przykładowo:

>> Staże i praktyki (Wysokiej Jakości) – obecnie społeczność liczy ponad 7,8 tys. członków. Stworzyło ją Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami, które przyznało znak jakości stażom m.in. w Allianz, Grupie Żywiec, Orange, Siemens, PZU, Nestle, BGK, Banku BPH. W jednym z ostatnich postów młodzi mogli wziąć udział w konkursie, do wygrania był m.in. iPad, w innym 10 tys. zł i płatne praktyki w Orange. Warto więc dołączyć do grupy i śledzić aktualności.

>> BiznesFlow - zagraniczne wyjazdy, staże, stypendia i konkursy – obecnie śledzi ponad 14 tys. użytkowników. W jednym z ostatnich postów oferowano m.in. płatny staż w Belgii (z wynagrodzeniem 740 euro na rękę miesięcznie) dla osób biegle znających język angielski, a do 15 czerwca można aplikować na staż w Waszyngtonie (miesięczna płaca 450 dolarów). Warto obserwować ten profil, bo może trafić na atrakcyjną ofertę.

Portale z ofertami pracy

Staże i praktyki mają swoje miejsce na popularnych serwisach poświęconych pracy. Co więcej tu oferty staży może znaleźć nie tylko student, ale każdy, kto chce zacząć zawodową ścieżkę. W poszukiwaniach warto zajrzeć na:

>> gazetapraca.pl

>> pracuj.pl

>> praca.pl

>> praca.money.pl

>> gumtree.pl

Za pośrednictwem stron z ofertami pracy można m.in. odpowiadać na oferty. Serwisy często mają opcję wysyłania powiadomień, jeśli pojawi się podobna oferta do poszukiwanej.

Rodzima uczelnia

Studenci powinni rozglądać się za ofertami staży i praktyk również na uczelniach. Najczęściej poszukiwani są stażyści z co najmniej III roku studiów. Pracodawcy często zakładają, że na I – II roku student ma zbyt dużo zajęć, aby dobrze wywiązywać się z zadań postawionych stażyście. Firmy rekrutują studentów na uczelniach na kilka sposobów:

>> poprzez biura karier – tu oferty staży i praktyk na uczelniach dzielą się z reguły na dwa typy: te powiązane z kierunkiem studiów oraz te, które mają zapewnić jedynie zastrzyk finansowy (o ile są płatne).

>> poprzez targi pracy – wystawiają się chętnie na uczelnianych targach, które są okazją do rozmowy z potencjalnym pracodawcą,

>> poprzez wykłady na uczelniach – pracodawcy często organizują spotkania ze studentami i łowią w trakcie nich osoby do współpracy,

>> poprzez ogłoszenia na wydziale – tradycyjna metoda, czyli karteczka przywieszona w gablocie na wydziale, wciąż nie odeszła do lamusa. Warto korzystać ze wszystkich metod, aby upolować staż.

ILE MOŻNA ZAROBIĆ?

W Polsce zarobki stażystów to wciąż temat tabu, choć – co ważne – co najmniej trzymiesięczne staże są coraz częściej płatne. Według ankiety serwisu ankiety.net stażyści zarabiają średnio 1 161 zł. Przy czym:

>> 5 proc. – zarabiam mniej niż 626 zł i więcej niż 2 756 zł

>> 10 proc. – zarabiam mniej niż 648 zł i więcej niż 2 410 zł

>> 25 proc. – zarabia mniej niż 720 zł i więcej niż 1600 zł.

Według danych Wynagrodzenia.pl miesięczne wynagrodzenie nauczyciela stażysty wynosi 2356 zł. Zarobki 50 proc. nauczycieli stażystów wahają się od 2133 zł do 2670 zł.ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: staże

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R