Autor: Kredyt Inkaso 2015-06-09

Sposoby na tanie wakacje

Bilet lotniczy kupiony w promocji i darmowy nocleg u znajomych – to jeden ze sposobów na tanie wakacje. Inne? Last minute, wakacje u babci, carpooling.

Sposoby na tanie wakacje


Bilet lotniczy kupiony w promocji i darmowy nocleg u znajomych – to jeden ze sposobów na tanie wakacje. Inne? Last minute, wakacje u babci, carpooling.

Sezon urlopowy przed nami. Prawdziwą sztuką jest zorganizowanie wakacji w taki sposób, aby nie wpłynęły na pogorszenie naszej sytuacji finansowej. Jest kilka sposobów na tanie wakacje. Oto dziesięć podpowiedzi:

Urlop z last minute

Tygodniowe wczasy za granicą all inclusive mogą kosztować nawet poniżej tysiąca złotych. Warunek? Tanie wakacje trzeba upolować. Aby to zrobić należy się dobrze przygotować. Po pierwsze już na około miesiąc – dwa przed wylotem należy zobaczyć jakie biura podróży mają najatrakcyjniejsze oferty last minute. Potem sprawdzić w jakie dni organizują najczęściej wyloty. W jednych piątki, w innych niedziele albo wtorki. Znając dzień możemy rezerwować urlop w pracy (na wszelki wypadek warto wziąć o jeden dzień więcej). Potem pozostaje śledzenie oferty. W last minute trzeba być otwartym na kilka kierunków wakacyjnych i w odpowiednim momencie kupić wycieczkę. Z reguły Polacy kupują wczasy last minute na 1-2 tygodnie przed wylotem, choć osoby o mocnych nerwach czekają nawet do ostatniej chwili. Do najpopularniejszych kierunków wakacyjnych należą obecnie Grecja, Turcja i Hiszpania. Przeciętna cena rezerwacji od jednej osoby wynosi odpowiednio: 2 449 zł, 2 357 zł i 2 781 zł – wynika z kwietniowych danych Polskiego Związku Organizatorów Turystyki. W ofercie last minut można znaleźć i Grecję i Turcję za połowę tej kwoty, przeciętnie za ok. 1 200 zł (zdarza się nawet za mniej). Hiszpania rzadko trafia na półkę z obniżkami. Tanie wakacje na ostatnią chwilę można wykupić najczęściej do Egiptu, Tunezji i Maroko.

Na tropie promocji

Tuż przed wakacjami należy odwiedzać strony biur podróży nie tylko w poszukiwaniu last minute. Wprowadzają one okazjonalne i terminowe promocje np. Ecco Holiday ma ofertę „Nawet dla 3 dzieci do 15 lat, hotel gratis" , a Itaka na początku maja rozpoczęła akcję I TAKI HIT – w jej ramach codziennie publikuje listę hoteli i wycieczek w atrakcyjnych cenach. Obniżek należy też szukać na stronach internetowych linii lotniczych i w porównywarkach cenowych. Czasem za granicę można polecieć naprawdę za grosze. Z tej opcji – żeby urlop okazał się naprawdę tani – powinny skorzystać zwłaszcza osoby, które mają się u kogo zatrzymać na noc. Ci, którzy nie mają noclegu muszą poszukać ekonomicznego hostelu.

Tanich biletów należy szukać m.in. na stronach: >> skyscanner.pl (np. w czerwcu do Brukseli można polecieć od 79 zł, a do Oslo i z powrotem – od 38 zł), >> esky.pl (mają na stronie zakładkę „bilety za 199 zł i mniej”), >> biletylotnicze.pl (ceny lotów w promocji zaczynają się od kilkudziesięciu złotych). O bilety w obniżonych cenach można też pytać w biurach podróży, które oferują bilety na loty czarterowe jeśli nie sprzedała się cała oferta wypoczynkowa, czyli z pobytem w hotelu.

Pociągiem ze zniżką albo samochodem na spółkę

Obniżek warto też szukać wybierając się w podróż pociągiem. Planując podróż kolejami międzynarodowymi można kupić karnet, który pozwala np. na kilka dni podróży przez kilka krajów. Opcje należy dostosować do swoich potrzeb, a karnet można kupić poprzez stronę www.interrail.eu/interrail-passes/global-pass.

Rabaty ma też krajowa kolej. Przykładowo PKP Intercity ma w stałej ofercie opcję „Wcześniej taniej”. Oznacza to, że każdy kto kupi bilet jednorazowy na połączenia krajowe z odpowiednim wyprzedzeniem otrzyma automatycznie zniżkę od ceny podstawowej. I tak największa zniżka wyniesie 30 proc. jeśli bilet zostanie kupiony na 15 – 30 dni przed wyjazdem. Z oferty można skorzystać na dowolnie wybranej trasie krajowej wszystkich kategorii pociągów – Express InterCity (EIC), Express Intercity Premium (EIP), InterCity (IC) oraz Twoje Linie Kolejowe (TLK), w klasie 2.

Wybierając się na wakacje samochodem można obniżyć koszty benzyny. Wystarczy znaleźć współpasażerów podróży. Służy do tego platforma carpooling.pl Należy zarejestrować się, zaznaczyć z jakiego do jakiego miasta jedziemy, wpisać termin i czekać na chętnych do podróży. Carpooling jest coraz popularniejszy w Polsce. Pasażerowie podróżują w ten sposób okazjonalnie ale i regularnie np. obniżając w ten sposób koszty dojazdu do pracy.

Urlop poza sezonem i w kilka osób

Tanie wakacje w Polsce są możliwe również poprzez wynajem domku w czerwcu, ewentualnie na początku lipca albo we wrześniu, a do tego w 4-6 osoby. Przykładowo domek w miejscowości Ustronie Morskie (na podstawie jednego z cenników) wynosi w czerwcu 130 zł, na cztery osoby to koszt niespełna 33 zł na dobę. Dla porównania wynajem domku na dobę kosztuje w sierpniu 240 zł, czyli 60 zł od osoby. Jeszcze tańsza jest w czerwcu przyczepa czteroosobowa, jej wynajem wynosi 95 zł.

Wakacje tylko dla dzieci

Bywa, że jeśli czteroosobową ekipę stanowią nie znajomi (gdzie każdy płaci za siebie) a rodzina (gdzie koszt urlopu w całości musi pokryć z domowego budżetu) wówczas na odpoczynek np. do ukochanej babci jadą często tylko dzieciaki, a odwozi je tylko jeden z rodziców. Aby takie wakacje były dla dzieci udane nie warto podkreślać, że rodzice rezygnują z wyjazdu przez pieniądze, a skupić się na przedstawieniu najmłodszym innego aspektu. Co powiedzieć? Że samodzielne wakacje u babci to lekcja dojrzałości, odpowiedzialności i zaufania. Wówczas rozstanie z rodzicami na tydzień lub dwa będzie dla malucha przygodą.

Odpoczynek na ROD-os

Niektórzy, zwłaszcza rodziny z dziećmi, rezygnują z wypraw zagranicznych (nawet w promocji) albo wynajmu domku nad polskim morzem. Zamiast tego odkupują udział w Rodzinnych Ogródkach Działkowych. Dla przykładu pod Warszawą taki domek można kupić za 2-3 tys. zł, czyli w cenie wakacji zagranicznych dla pary. Różnica jest taka, że rodziny mogą spędzić na działce urlop, a także każdy wolny i ciepły weekend. To kuszące rozwiązanie zwłaszcza dla rodzin z dziećmi na co dzień zamieszkujących w blokach bez ogródka.

Wyjazd z organizacją

Kiedy w domu brakuje jakiegokolwiek budżetu wakacyjnego, warto dowiedzieć się jakie atrakcje przygotowało miasto dla dzieci i dorosłych na lipiec i sierpień. Poza tym co roku z budżetu państwa na dofinansowanie wypoczynku dla dzieci idzie do wojewodów blisko 30 mln zł. Część pieniędzy otrzymują ośrodki pomocy społecznej, a część organizacje pozarządowe. Bezpłatne kolonie dla najuboższych dzieci organizuje Caritas. Informacji o możliwości bezpłatnego wyjazdu należy szukać bezpośrednio w tych organizacjach.

Wymiana domów

Opcja dla posiadających nieruchomość i zaufanie do ludzi. Idea zrodziła się w 1953r. i polega na zamianie na domy, najczęściej na tydzień lub dwa. Chętni do wymiany domów mogą skorzystać ze stron internetowych, np. Switchome.org, Homelink.org, Homexchange.com, HomeForExchange.com oraz domzadom.pl

Menu podróżnika

Oprócz kosztów podróży i noclegu najdroższą częścią urlopu jest wyżywienie. To właśnie dlatego na popularności zyskały wyjazdy all inclusive z posiłkami i napojami w cenie wyjazdu, a także te choć ze śniadaniami i obiadokolacjami. Jeśli jednak nie jedziemy na wakacje z biurem podróży, a np. samochodem warto zrobić spożywcze zakupy jeszcze przed wyjazdem. Niestety, ale lokalne sklepy w miejscowościach turystycznych są bardzo drogie i nie warto przepłacać za produkty, które się nie popsują np. wodę. Dzięki tej metodzie jest większa szansa na tanie wakacje.

First minute

Aktualnie za rezerwowanie urlopu powinni wziąć się także ci, którzy od lat marzyli o egzotycznym wyjeździe. Tego typu wyjazd w kierunki typu Tajlandia, RPA jest zawsze bardzo drogie, bo kosztuje nawet 10 – 12 tys. zł. Jednak właśnie teraz biura podróży wprowadzają egzotykę do sprzedaży. Kupując w maju, a wyjeżdżając zimą można zapłacić połowę tej ceny i wydać 5-6 tys. Wciąż drogo, ale to najniższa cena urlopu z wyższej półki.ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R