Autor: Kredyt Inkaso 2015-06-18

Wczasy w Polsce kontra wczasy za granicą. Które są tańsze?

Zarówno wczasy w kraju jak i za granicą można spędzić bez rujnowania domowego budżetu. To czy urlop będzie ekonomiczny, zależy od terminu wyjazdu, standardu noclegu i wakacyjnego menu.

Wczasy w Polsce kontra wczasy za granicą. Które są tańsze?


Zarówno wczasy w kraju jak i za granicą można spędzić bez rujnowania domowego budżetu. To czy urlop będzie ekonomiczny, zależy od terminu wyjazdu, standardu noclegu i wakacyjnego menu.

Tani urlop trzeba zaplanować ze szczegółami. Najważniejsze to przekalkulować trzy kwestie takie jak dojazd, nocleg i wyżywienie. Jeśli będzie zależało nam na tym, aby wczasy były jak najdłuższe lepszym wyborem okaże się krajowy wypoczynek z noclegiem na polu namiotowym, jeśli zaś miarką udanego wypoczynku będzie dobry hotel i wyżywienie warto zapolować na ofertę all inclusive za granicą. Jak zaplanować tanie wczasy?

Patent na wczasy do 500 zł od osoby

>> W Polsce.

Tanie wczasy w kraju są możliwe jeśli wybierzemy się nad morze, jeziora lub w góry w czerwcu lub wrześniu. W tych miesiącach ceny zakwaterowania są niższe niż w lipcu i sierpniu. Przed lub po sezonie spadają także ceny wyżywienia.

Dojazd. Przykładowo wybierając się na wczasy do Gdańska w terminie od 15 czerwca do 30 czerwca i rezerwując już w maju bilet w Polskim Busie zapłacimy w obie strony (bez ulgi) od ok. 72 zł.

Nocleg. Za nocleg na polu namiotowym w okolicach Gdańska zapłacimy ok. 14 zł od osoby - jeśli posiadamy własny namiot oraz 20 zł – gdy chcemy wypożyczyć namiot. Zakładając więc, że wyjeżdżamy na 14 dni, nocleg pochłonie od 196 zł do 280 zł.

Wyżywienie. Na zakupy zostaje nam 232 zł (jeśli zabierzemy własny namiot) lub 148 zł (gdy zdecydujemy się na wynajem). Za te pieniądze uda się przetrwać przede wszystkim na zupkach z proszku i zapiekankach. Jedna kosztuje odpowiednio ok. 1,2 zł oraz 7 zł. Gdyby obie potrawy znalazłyby się w naszym codziennym menu to wydamy 16,8 zł na zupy oraz 98 zł na zapiekankę. Wciąż pozostają więc grosze na wodę albo inną przegryzkę. Jeśli jednak wiemy, że nie wytrwamy na tej specyficznej diecie przez dwa tygodnie, a jednocześnie musimy zamknąć się w budżecie wakacyjnym do 500 zł, musimy skrócić wyjazd z dwóch tygodni np. do tygodnia lub 10 dni. Oszczędzone pieniądze na noclegu przeznaczymy na nadmorską rybkę.

>> Za granicą.

Chcąc zmieścić się w kwocie 500 zł musimy zacząć poszukiwania ofert tanich połączeń (lotniczych, pociągowych, autobusowych) oraz odkurzyć znajomości za granicą. Wakacje za granicą z niskim budżetem będą też krótsze od krajowych.

Dojazd. Aby nie zrujnował nas zakup biletu musimy kupić go w promocyjnej cenie. Pozostaje też sprawdzić gdzie położone jest lotnisko, na którym ląduje samolot, albo gdzie zatrzymuje się pociąg lub autobus. Zdarza się, że ceny biletów z lotniska do wybranego miejsca sporo kosztują. Jeśli jednak dobrze poszukamy biletów to okaże się, że np. lot do Rzymu i z powrotem to wydatek niespełna 250 zł. Tanich biletów należy szukać m.in. na stronach: skyscanner.pl, esky.pl, biletylotnicze.pl oraz fru.pl

Nocleg. Chcąc zmieścić się w minimalnym wakacyjnym budżecie musimy skorzystać z gościny dobrych znajomych. W przeciwnym razie wakacje za granicą nie będą możliwe.

Wyżywienie. Z kwotą 250 zł lepiej wybrać się do Rzymu na maksymalnie pięć dni. Powinniśmy też zabrać ze sobą kilka zup w proszku.

Patent na wczasy do 1000 zł od osoby

>> W Polsce. Z takim budżetem można zaplanować wczasy na dwa sposoby: dłuższe, ale wciąż na polu namiotowym albo krótsze jednak w domku lub na kwaterach. Przekalkulujmy opcję z droższym noclegiem.

Dojazd. W sezonie wakacyjnym dobrym sposobem na tani dojazd może być carpooling (jest to dojazd jednym samochodem wraz z współpasażerami, których zabieramy w trasę w celu obniżenia kosztów). Jeśli więc zakładamy, że wydalibyśmy z partnerem łącznie np. 400 zł na benzynę, to dobierając w obie strony po dwóch pasażerów wydamy tylko 200 zł (po 100 zł na osobę). Jeśli już dziś znamy termin wakacji i chcemy znaleźć współpasażerów, którzy jadą w tym samym kierunku musimy zarejestrować się na carpooling.pl, następnie zaznaczyć z jakiego do jakiego miasta jedziemy, wpisać termin i czekać na chętnych do wspólnej podróży.

Nocleg. Powiedzmy, że jesteśmy chętni wydać na nocleg 50 zł. od osoby. Ta suma pozwala na wynajem pokoju, a nawet domku (ceny zaczynają się bowiem od ok.100 zł za dwie osoby). To znaczy, że tygodniowy pobyt pochłonie 350 zł.

Wyżywienie. Po zsumowaniu obu wydatków (100 – benzyna, 350 – nocleg) mamy 650 zł na szaleństwa. Z dniówką ok. 92 zł będziemy mogli pozwolić sobie na codzienne jedzenie na tzw. mieście, czy to nad morzem, jeziorem czy w górach.

 >> Za granicą. Najatrakcyjniejszym patentem na wczasy w tej cenie jest znalezienie opcji all inclusive (lub ze śniadaniami i obiadokolacjami) w ofercie last minute, czyli z wylotem na ostatnią chwilę. W tym roku oferta zwłaszcza na czerwiec jest wyjątkowo atrakcyjna.

Dojazd, nocleg i wyżywienie przy takiej ofercie jest w cenie. Oferty last minute ma każde biuro podróży. W tym roku na liście najtańszych kierunków są Grecja, Egipt, Tunezja i Turcja.

Który patent wybrać? Dla każdego tańsze co innego

Zarówno wczasy w kraju jak i za granicą można spędzić bez rujnowania domowego budżetu. Które powinniśmy wybrać zależy od naszych potrzeb, ale też od tego, czy jedziemy w pojedynkę, czy w kilka osób. Z rodziną – najwygodniejszy i najtańszy okaże się wyjazd za granicę all inclusive, gdzie w cenie jest przede wszystkim wyżywienie, co przy wyjeździe z dziećmi ma ogromne znaczenie. Ze znajomymi – tanio będą wczasy pod namiotami w Polsce, a z partnerem – można wcześniej zaplanować trasę i wyskoczyć w promocyjnej cenie na krótki wypad za granicę jak i nieco dłuższe w Polce.

 ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: wczasy

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R