Autor: 2015-08-18

Ile kosztuje wyprawka szkolna. Sposoby na tanie zakupy

Wyprawka szkolna potrafi nadszarpnąć niejeden domowy budżet. Szukając tańszych przyborów - warto zajrzeć do marketów, a chcąc zapłacić mniej za strój na wf – nie można odpuścić wyprzedaży

Ile kosztuje wyprawka szkolna. Sposoby na tanie zakupy


Wyprawka szkolna potrafi nadszarpnąć niejeden domowy budżet. Szukając tańszych przyborów - warto zajrzeć do marketów, a chcąc zapłacić mniej za strój na wf – nie można odpuścić wyprzedaży

Wyprawka szkolna to spory wydatek. Jak wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej w ubiegłym roku rodzice i opiekunowie na wyprawkę wydali średnio 1257 złotych. W przeliczeniu na jedno dziecko w wieku szkolnym wydatki wyniosły przeciętnie 828 złotych. Ilu rodziców starało się zapłacić jak najmniej? Do 500 zł na wyprawkę szkolną - wydało 12 procent rodziców, pomiędzy 501 a 800 złotych – wykosztowało się 15 proc. Dla 7 proc. rodziców wyprawka szkolna okazała się wydatkiem, który trudno oszacować.

Najdroższym punktem wyprawki są podręczniki. Przeciętnie jest to 360 złotych w przeliczeniu na zakup podręczników dla jednego dziecka. Przy czym podręczniki i tak odnotowały 6 proc. spadek cen dzięki temu, że do szkół dla najmłodszych wszedł w ubiegłym roku darmowy podręcznik finansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Coraz droższe są jednak wydatki związane z ubraniem szkolnym np. kupnem stroju galowego, sportowego i obuwia. W minionym roku rodzice przeciętnie na jedno dziecko wydali 262 zł.

Co zrobić, aby wyprawka szkolna nie była tak bardzo odczuwalna dla domowego budżetu?

Zrób zakupy na raty. Najlepiej rozpocząć zakupy już w czerwcu lub lipcu, aby rozłożyć wydatek na dwa-trzy miesiące. Będzie on mniej odczuwalny dla domowych finansów.

Poszukaj produktów tanich marek własnych. Flamastry, ołówki czy kredki warto kupować w hipermarketach lub dyskontach. Często mają produkty własnej i taniej marki. Ceny potrafią być kilkukrotnie niższe od kredek ze znaną postacią z bajki na opakowaniu. Na ekonomiczne zakupy można wybrać się samemu. Nie warto jednak wykluczać dziecka z całego procesu kupowania. Wyprawka szkolna wpływa na podejście dziecka do nauki. Jeśli uda ci się większość przyborów kupić tanio – a masz taką możliwość – pozwól dziecku wybrać np. wymarzony piórnik. Pewnie będzie nieco droższy od tego bez bohatera z bajki, ale warto zachęcić w ten sposób dziecko do zbliżającego się początku roku szkolnego.

Poluj na używany plecak. Bywa, że dziecko nie chce już nosić plecaka z bohaterem, którego uwielbiało jeszcze rok temu, bo w obecnym roku już jest obciachem. Często takie plecaki trafiają na sprzedaż do internetu i dla dzieci z młodszego rocznika są idealne. Warto na takie okazje polować. Można dzięki temu kupić tani i modny plecak do szkoły. O tyle warto śledzić rynek używanych plecaków, gdyż kolorowe i bajkowe są w sklepach bardzo drogie. A dzieci niechętnie noszą nowe, ale jedno- dwukolorowe modele (tym najczęściej wyróżniają się produkty z hipermarketów). Przed zakupem warto jednak się skonsultować z dzieckiem – czy woli plecak nowy, ale bez bajkowych bohaterów czy może z nimi, ale używany.

Zajrzyj na przeceny. Lipiec to też wciąż dobry moment, aby poszukać przecen. Wówczas taniej można kupić np. strój na wf i szkolne obuwie. Bez tego zakupu wyprawka szkolna będzie niekompletna.

Porozmawiaj ze znajomymi. Jeśli twoi znajomi mają dziecko o klasę wyżej od twojego, warto porozmawiać o książkach z minionego roku. Może uda się odkupić je w dobrej cenie i dokupić tylko ćwiczenia? Może się także okazać, że w szafie syna znajomych wisi za mała na niego biała koszula, idealna dla twojego syna na początek roku szkolnego. W wieku szkolnym dzieciaki bardzo szybko rosną, więc jeśli masz podejrzenie, że twoje dziecko nie będzie chciało już więcej założyć eleganckiej białej koszuli, spróbuj kupić ją jak najtaniej albo pożyczyć.

Zajrzyj na kiermasz. Tuż przed początkiem roku szkolnego rozpoczynają się szkolne kiermasze. Można ich szukać w marketach ale też na miejskich bazarach. Warto szukać okazji.

Skorzystaj z pomocy szkoły. Pamiętaj, że ma pomoc w zakupie podręczników i materiałów edukacyjnych mogą liczyć także uczniowie:

  • z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza 574 zł;
  • pochodzących z rodzin w trudnej sytuacji ekonomiczno-społecznej ze względu na np. ciężką chorobę, wielodzietność, przemoc, alkoholizm, narkomanię w rodzinie;
  • niepełnosprawni bez względu na dochód. Wnioski o dofinansowanie zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych należy złożyć do dyrektora szkoły. Kwota dofinansowania wynosi od 225 zł do 450 zł (w zależności od klasy), a przypadku zakupu podręczników do kształcenia specjalnego – nawet do 770 zł. Wsparcie pochodzi ze specjalnego programu MEN "Wyprawka szkolna".

 ZOBACZ TAKŻE


N
E
W
S
L
E
T
T
E
R