Autor: 2015-11-19

Przedsiębiorczość - warto jej uczyć od małego. Trzeba tylko znać sposoby

Jak nauczyć dzieci, że przedsiębiorczość jest ważna? Kilkulatki powinny wziąć udział w wykładach poświęconych ekonomii, które od lat są szalenie popularne w USA. Nastolatki zaś mogą spróbować zarobić pierwsze pieniądze. Ale to nie wszystko, sposobów jest więcej

Przedsiębiorczość - warto jej uczyć od małego. Trzeba tylko znać sposoby


Jak nauczyć dzieci, że przedsiębiorczość jest ważna? Kilkulatki powinny wziąć udział w wykładach poświęconych ekonomii, które od lat są szalenie popularne w USA. Nastolatki zaś mogą spróbować zarobić pierwsze pieniądze. Ale to nie wszystko, sposobów jest więcej

 

W Polsce dopiero uczymy się podejścia wedle którego dzieci powinny mieć styczność z przedsiębiorczością od najmłodszych lat. Kryje się pod tym nauka kreatywności, innowacyjności, ale i umiejętność wychodzenia z porażek. Szkoły, domy kultury a przede wszystkim my rodzice mamy ważne zadanie. Powinniśmy uczyć dzieci, że w życiu należy dostrzegać szansy, chwytać je i wykorzystywać. Jak zaszczepić w dziecku bakcyla przedsiębiorczości?

Stwórzcie listę marzeń. I pobawcie się w zabawę pod hasłem „od marzeń do realizacji”. Po tym jak dziecko spisze marzenia, poproście go, aby wytypowało najbardziej liczące się trzy marzenia. Następnie zróbcie burzę mózgów na temat jak te marzenia można zrealizować. Ćwiczenie sprawia, że dziecko uczy się szukania rozwiązań, a nie skupia się na tym, że większości marzeń nie da się zrealizować. To już jest przedsiębiorczość. Umiejętność ta jest bardzo przydatna w dorosłym życiu zarówno zawodowym jak i prywatnym.

Zapiszcie się na dziecięcy uniwersytet. Moda na przedsiębiorczość dopiero powoli rozwija się w Polsce, podczas gdy w USA to ważna część edukacji najmłodszych. U nas za taką inicjatywą dla dzieci najczęściej stoją domy kultury, urzędy miast ale też biblioteki i uniwersytety. Pytajcie o takie kursy na miejscu i szukajcie informacji w Internecie. Przykładem aktywnie działającego miejsca np. jest Bródnowski Uniwersytet Dziecięcy, który ma nawet swój profil na Facebooku. Już trwają zapisy a wykład inauguracyjny, który odbędzie się 26 września. Opłata za semestr wynosi 100 zł (9 wykładów) plus 6 zł za indeks. Wstęp na jeden wykład - 20 zł. Są też rabaty np. 50 proc. dla rodzeństwa. Hasłem uniwersytetu jest „od juniora do profesora”. W I semestrze przyszłego roku zaplanowany jest wykład „przedsiębiorczość dla najmłodszych” i jeśli chcecie przyjść tylko na ten wykład, możecie się zapisać. Z kolei w Gdańsku od początku marca trwa projekt „Przedsiębiorczość czyli sklep zoologiczny”. Podczas zajęć dzieci w formie zabawy i w sposób dostosowany do ich wieku uczą się co to jest przewaga konkurencyjna, obrót, zysk, zapas towaru, marketing. Projekt współfinansuje gmina.

Zostańcie farmerami. Skorzystajcie z niezwykle popularnej w sieci gry ekonomicznej Farmersi, która ma swoją stronę farmersi.pl. W grze wcielicie się w postać farmera na Dzikim Zachodzie, którego zadaniem jest handel wyprodukowanymi na farmie dobrami oraz inwestowanie w ziemię, bydło a także nieruchomości. Gra rozwija inteligencję finansową, pomaga zdobyć umiejętności przywódcze, uczy współpracy i tego jak rozpoznawać trendy na rynkach. Jeśli wolicie gry tradycyjne, koniecznie wróćcie do kultowego Monopolu. Tu przedsiębiorczość jest podstawą sukcesu.

Pozwólcie dziecku zarobić pierwsze pieniądze. W Polsce za zgodą rodziców można podjąć pracę od 16 roku życia. Choć nie jest łatwo znaleźć pracodawcę, który zatrudni osobę niepełnoletnią, to warto pozwolić dziecku na poszukiwania zajęcia. Pierwsze zarobione pieniądze pozwolą na prawdziwą „dorosłą” lekcję zarządzania pieniędzmi.

Przyjdźcie na dni otwarte banku. A dokładnie Narodowego Banku Polskiego, który co roku organizuje dni otwarte zarówno w Warszawie jak i oddziałach w kilku miastach w Polsce. Za nami już spotkania w Zielonej Górze i Kielcach. To niezwykły dzień, który przyciąga tłumy ze względu na atrakcje. Można m.in. zajrzeć do podziemnego skarbca, poznać zmodernizowane zabezpieczenia banknotów, wybić własny żeton okolicznościowy i dotknąć prawdziwej sztaby złota. Poza tym na dzieci czekają zabawy i gry edukacyjne. Dni otwarte są okazją do wytłumaczenia najmłodszym wagi pieniądza i rozmowom o przedsiębiorczości.

Harmonogram Dni Otwartych w Oddziałach Okręgowych NBP w 2015 r.

Kiedy

Gdzie

7-12 września

Poznań

21-27 września

Gdańsk

12-18 października

Łódź

2-8 listopada

Białystok

23-29 listopada

RzeszówZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R