Autor: 2015-11-10

Bezrobotny rodzic nie jest gorszy. Jak wytłumaczyć dziecku dlaczego mama lub tata nie pracuje

Bezrobotny rodzic będzie w oczach dziecka i tak najlepszy na świecie, jeśli ten zapewni mu poczucie bezpieczeństwa. Jak to zrobić w kryzysie finansowym? Nie jest łatwo, ale to możliwe.

Bezrobotny rodzic nie jest gorszy. Jak wytłumaczyć dziecku dlaczego mama lub tata nie pracuje


Bezrobotny rodzic będzie w oczach dziecka i tak najlepszy na świecie, jeśli ten zapewni mu poczucie bezpieczeństwa. Jak to zrobić w kryzysie finansowym? Nie jest łatwo, ale to możliwe.

Znajomi mają dwójkę dzieci: 5-letnią Kasię i 3-letniego Kamila. Od września Kasia idzie do podstawówki, Kamil do przedszkola, a ich tata po kilku latach pracy wraca do pracy. Czeka na niego miejsce w firmie budowlanej kuzyna. Choć kilka lat temu małżeństwo podjęło nietypową decyzję – to on został w domu z dziećmi - nie żałują. Żona od kilku lat ma dobrze płatną pracę na etat w branży telekomunikacyjnej. Jak tłumaczyli dzieciom, że tata jest bezrobotny? Podkreślali, że tata nie pracuje zawodowo tylko do czasu kiedy Kamil pójdzie do przedszkola. Nie robili z tematu bezrobocia tematu tabu i nie czuli się tym skrępowani. Dla dzieci stało się normalnym, że tata jest z nimi w domu, ale wkrótce pójdzie do pracy. Ważną rolę odegrała też mama dzieci, która doceniała męża za ciężką domową pracę i nie włożyła go do szufladki „bezrobotny”, a raczej „pracujący w domu”.

Kiedy jeden z rodziców traci pracę i jest bezrobotny

Sytuacja, w której rodzic jest bezrobotny, ale ma perspektywę zatrudnienia w konkretnym terminie jest jednak łatwiejsza do wyjaśnienia. Znaczniej trudniej wytłumaczyć dziecku – i to bez wzbudzania w nim lęku – że tata lub mama stracili pracę. Pamiętajmy, że dziecko widzi i czuje zmianę. Widzi, że tata już nie wstaje rano i nie wychodzi z domu. Zaczyna je odbierać ze szkoły. Z jednej strony dziecko się cieszy, bo ma rodzica dla siebie, z drugiej odczuwa niepokój ze względu na zmiany. Jak więc wyjaśnić dziecku utratę pracy?

Powiedźcie, że wszystko będzie dobrze. Choć jesteście przytłoczeni wypowiedzeniem, musicie rozpocząć poszukiwania pracy, a w pozostały czas poświecić dziecku. Powiedzcie mu, że zmiana jest tymczasowa, więc musicie wykorzystać ten wspólny czas jak najlepiej i najaktywniej. Używajcie zwrotów „wszystko będzie dobrze”, ale nie mówicie „nie bój się”. Jeśli nawet dziecko wcześniej się nie bało, to zacznie.

Ułóżcie plan zaciskania pasa. Wytłumaczcie dziecku, że utrata pracy wpłynie przez jakiś czas na domowy budżet. Spróbujcie wspólnie znaleźć pomysły na oszczędzanie. Niech dziecko powie o swoich pomysłach. Zaangażowane dziecko szybciej zrozumie, że rodzice nie mogą teraz kupić mu nowej zabawki.

Porozmawiajcie o emocjach. Nie ukrywajcie przed dzieckiem, że jest wam żal z powodu utraty pracy. Możecie opowiedzieć dziecku jak wcześniej szukaliście np. pierwszej pracy. Potraktujcie poszukiwania w kategorii kolejnego wyzwania i przygody. Zapytajcie dziecka co ono czuje. Może was pocieszy i powie, że tata kolegi z klasy też stracił pracę w zeszłym roku, ale już pracuje i jest zadowolony. Dzieci są niesamowite i rozmawiają z rówieśnikami na ważne tematy.

Zapewnijcie dziecko, że utrata pracy to nie jego wina. Czasem dzieci potrafią przypisywać sobie winę, za problemy dorosłych. Dziecko może stwierdzić, że tata jest bezrobotny bo wziął wolne na przedstawienie w szkole. Dlatego ważne jest, aby zapewnić dziecko o tym, że utrata pracy nie ma nic wspólnego z jego spektaklem. Można powiedzieć, że firma musiała oszczędzać i zwolniła np. kilkanaście osób.

Uwierz sam w siebie. I najważniejsze. Aby dziecko uwierzyło w twoje słowa i zapewnienia, że wszystko będzie dobrze ty sam musisz być tego pewien. Ważna jest także postawa partnera lub współmałżonka. Jeśli będzie cię wspierał i to dziecko zobaczy będzie czuło się bezpiecznie.ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: bezrobotny

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R