Autor: Ilona Synowiec 2015-12-22

Życie z kartką. Czy warto robić domowy budżet?

Chcąc nauczyć się gospodarowania pieniędzmi należy od nowa stworzyć domową strategię zarządzania dochodem. Najlepszy budżet to ten spisany na kartce.

Życie z kartką. Czy warto robić domowy budżet?


Chcąc nauczyć się gospodarowania pieniędzmi należy od nowa stworzyć domową strategię zarządzania dochodem. Najlepszy budżet to ten spisany na kartce.

Nie wiem gdzie uciekają te pieniądze. Jak wypłacę 100 zł z bankomatu, to zaraz w portfelu zostają mi tylko drobne. Strasznie szybko rozchodzi mi się pensja. Znasz te stwierdzenia? Najpewniej tak. To oznacza, że musisz dogłębnie poznać swoje finanse i na nowo opracować budżet. Jak? Podpowiadamy.

Zrób listę stałych rachunków

Weź notes - przysłowiowa kartka to za mało - potrzebujesz wyrobienia w sobie umiejętności zarządzania pieniędzmi wedle nowej strategii. A to oznacza, że listę wydatków będziesz wykonywał co miesiąc.

Zacznij od wpisania nazwy miesiąca i po kolei wypunktowania stałych opłat. Przykładowo – na podstawie badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Krajowego Rejestru Długów – lista przeciętnego rodaka wygląda tak:

>> energia elektryczna –176 zł,

>> telefon – 98 zł,

>> wywóz nieczystości – 40 zł,

>> woda – 88 zł,

>> telewizja kablowa – 63 zł,

>> Internet – 55 zł,

>> rata ubezpieczenia - 123 zł,

>> czynsz za mieszkanie – aż 464 zł.

Łącznie przeciętny Polak wydaje na te stałe opłaty 1107 zł. Są to wydatki, które – wedle własnej listy - powinieneś uregulować zaraz po otrzymaniu comiesięcznego przelewu. Po spisaniu ich zobaczysz gdzie ewentualnie możesz próbować oszczędzić i w jaki sposób. Na efekty i niższe opłaty np. za wodę lub światło przyjdzie ci najpewniej poczekać kilka miesięcy, ale przekonasz się, że warto oszczędzać punkt po punkcie.

Oszacuj wydatki na żywność i środki chemiczne

Teraz oszacuj ile pieniędzy w ciągu miesiąca wydajesz na żywność, a także ile z domowego budżetu przeznaczasz na kosmetyki i środku czystości. Żywność jest jednym z najkosztowniejszych punktów domowego budżetu. Jednak oceniając jego wartość będziesz zmotywowany do szukania sposobów na tańsze zakupy. Bez kontroli nad wydatkami na jedzenie, najpewniej zostawiasz w sklepie spore sumy. Takie nieprzemyślane wydatki momentalnie odczuwa twój budżet.

Jakim sposobem tracisz pieniądze?

Spisałeś rachunki i oszacowałeś koszty żywności oraz chemii, ale po podsumowaniu i tak masz wrażenie, że miesięcznie wydajesz więcej? Są jeszcze dwa rodzaje wydatków, które pożerają twoje pieniądze.

Pierwsze – to wydatki na przyjemności – np. kino, wyjścia ze znajomymi, wakacje, prezenty dla bliskich. Jeśli zsumujesz ich wartość przekonasz się, że to nie małe kwoty. Co więcej okaże się, że mają stałe miejsce w domowym budżecie. Może z czegoś warto zrezygnować?

Drugie źródło finansowych strat to nawyki. Z reguły w skali dnia są mało kosztowne, ale w skali miesiąca niezwykle odczuwalne dla portfela np. codzienny zakup napoju gazowanego to wydatek kilku złotych dziennie, a miesięcznie może sięgać nawet stu złotych. Taniej i zdrowiej jest pić wodę. Najpewniej wydajesz też w ciągu dnia – i tego nie liczysz – na przegryzki typu batony czy paluszki. Tymczasem to właśnie te „drobne” wydatki miesięcznie urastają do sporych kwot.

Najpewniej teraz myślisz: po co mam się tak męczyć i wyliczać sobie każdą wydaną złotówkę? O tym, że warto przekonasz się już po miesiącu – dwóch, kiedy niespodziewanie uda ci się odłożyć pierwsze pieniądze, podczas gdy wcześniej wciąż byłeś na minusie. Warto żyć z kartką, żeby podreperować swój budżet i nauczyć się kontroli nad wydatkami.ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R