Autor: Ilona Synowiec 2015-12-10

Jak powinien wyglądać plan domowego budżetu

Najlepiej opracowany budżet nie przyniesie efektów – w postaci oszczędzonych pieniędzy – jeśli nie będziesz kontrolować i monitorować wydatków i po prostu nie zaciśniesz pasa. Budżet to plan działania. Musisz go wdrożyć.

Jak powinien wyglądać plan domowego budżetu


Najlepiej opracowany budżet nie przyniesie efektów – w postaci oszczędzonych pieniędzy – jeśli nie będziesz kontrolować i monitorować wydatków i po prostu nie zaciśniesz pasa. Budżet to plan działania. Musisz go wdrożyć.

„Budżet to mówienie twoim pieniądzom dokąd mają iść, zamiast zastanawiania się dokąd one same sobie poszły” – tak budżet zdefiniował  Dave Ramsey, amerykański guru finansowy. Żeby twoje pieniądze w końcu zaczęły iść tam gdzie chcesz, na początku musisz zrobić listę wydatków.

Dlaczego warto żyć z kartką?

Powodów jest kilka:

>> dowiesz się ile i na co wydajesz, ale też kiedy (wydatki mogą być bowiem miesięczne, kwartalne, roczne),

>> możesz kontrolować wydatki i narzucić sobie limity,

>> masz szansę na rozpoczęcie świadomego oszczędzania; łatwiej będzie ci znaleźć sposoby na obniżenie miesięcznych wydatków wiedząc, którędy uciekają pieniądze,

>> zyskasz wiedzę, jakie wydatki są stałe i nie da się z nimi nic zrobić, a jakie można ograniczyć lub w ogóle skreślić z listy.

Przykładowe pomysły na budżet

Pomysłów jak dzielić budżet jest wiele. Jedni skupiają się na kategoriach np. >> jedzenie, >> opłaty, >> komunikacja, >> przyjemności. Następnie w ramach tego podziału spisują szczegółowe wydatki np. zakupy w hipermarkecie, na bazarze, po drodze do pracy. Inni dzielą wedle kalendarza na wydatki miesięczne, kwartalne, roczne.

Osobiście praktykuję robienie budżetu miesięcznego wedle kategorii:

>> obowiązkowe – tu trafiają m.in. opłaty (czynsz, rachunki za gaz, światło, Internet, telefon), wydatki na jedzenie, bilety i benzyna,

>> sezonowe – wydatki związane ze świętami, urlopem, ale też ubezpieczeniem za mieszkanie i samochód, zakupami na wyprzedażach,

>> codzienne – zakupy związane z nawykami np. kwota pieniędzy pozostawiona w automacie z kawą, papierosy, napój,

>> przypadkowe – nie pasujące do żadnej innej kategorii, czyli nie są to ani wydatki przewidziane, ani te związane z codziennym roztrwanianiem pieniędzy. Trafiają tu np. rzeczy kupione na poprawę humoru po złym dniu w pracy, albo nabyte pod wpływem chwili.

Gdzie szukać oszczędności?

Tak naprawdę w każdej kategorii powinieneś szukać sposobów na oszczędzenie pieniędzy. To możliwe i przekonasz się o tym punktując budżet na kartce. Wśród wydatków obowiązkowych można próbować np. ekonomiczniej używać mediów, zmienić operatora telefonicznego na tańszego. Sezonowe wydatki można ograniczyć chociażby poprzez zorganizowanie skromniejszych świąt lub – jeśli zaszłaby potrzeba szybkich cięć - rezygnację z urlopu. Warto też zmienić codzienne i kosztowne nawyki. Kiedy podliczysz ile wydajesz w automacie z napojami i słodyczami możesz się mocno zdziwić. W skali miesiąca może się okazać, że przepada na to duża suma. W momencie gdy chcesz oszczędzać, do skreślenia jest cała kategoria „przypadkowe”. W ekonomicznym budżecie nie ma miejsca na nieprzemyślane wydatki pod wpływem chwili.

Monitorowanie wydatków

Robienie budżetu musi być twoim stałym zadaniem na początku każdego miesiąca. Już po trzech pierwszych miesiącach poszukiwania możliwości oszczędzania i stosowania się do nowych zasad wydawania pieniędzy powinieneś zauważyć pierwszą poprawę w finansach. Najważniejsze to monitorować wydatki i dążyć do ich zminimalizowania.

I proszę, nie przejmuj się komentarzami znajomych lub rodziny, którzy na pewno zauważą zmianę w twoim podejściu do pieniędzy. Jeśli wcześniej bezproblemowo decydowałeś się na wspólne wypady do knajpy, często chodziłeś do kina albo na zakupy, taka zmiana nie przejdzie nie zauważona. Nie wstydź się przyznać, że postanowiłeś zacząć oszczędzać. Nie będziesz musiał szukać wymówek, gdy nie będziesz chciał iść do kina.

Pamiętaj, jeśli domowy budżet ma przynieść poprawę twojej sytuacji finansowej, musisz zmienić nawyki w zarządzaniu pieniędzmi. Im szybciej zaczniesz, tym lepiej.ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R