Autor: Kredyt Inkaso 2016-01-14

Zadłużenie. Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze

Opłata faktury z opóźnieniem nie jest problemem jeśli to jednorazowa historia. W momencie gdy staje się regułą i dotyczy kilku rachunków warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy to już nie zadłużenie?

Zadłużenie. Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze


Opłata faktury z opóźnieniem nie jest problemem jeśli to jednorazowa historia. W momencie gdy staje się regułą i dotyczy kilku rachunków warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy to już nie zadłużenie?

Droga do zadłużenia - które staje się kłopotliwe do spłaty – ma wiele etapów. Dlatego jeśli dostrzeżesz zbliżające się kłopoty z odpowiednim wyprzedzeniem, możesz ich uniknąć. Oto sygnały ostrzegawcze, których nie powinieneś lekceważyć, a po których rozpoznasz zadłużenie. Sprawdź czy rozpoznajesz te zachowania u siebie. Jeśli tak, to czas na zmiany:

  1. Każdego miesiąca opłacasz z niewielkim opóźnieniem jeden – dwa rachunki, bo zdarza ci się np. przedłożyć zakupy na wyprzedażach nad koniecznością opłaty rachunku za telefon. >> Jeśli tak jest, powinieneś dla przypomnienia spisać sobie obowiązkową listę płatności i regulować ją tuż po przelewie twoich dochodów. Zasada „najpierw obowiązki – potem przyjemności” sprzyja bezpieczeństwu finansowemu i pozwala nie popaść w zadłużenie.

  2. Poszukiwałeś informacji z jakimi płatnościami możesz zalegać najdłużej bez konsekwencji. >> Jeśli sprawdzałeś czy operator telefoniczny poczeka cierpliwie miesiąc, czy też trzy na zapłacenie faktury, nie jest to najlepszy sygnał. Oznacza to, że opłata rachunków zaczyna wymykać ci się spod kontroli.

  3. Jedna karta kredytowa i linia debetowa zaczynają ci nie wystarczać. Myślisz o kolejnej karcie w nowym banku? >> Nawet jeśli umiejętnie z nich korzystasz, to kolejny plastikowy pieniądz może złamać twoją dobrą passę. Może zamiast myśleć o wyrabianiu kolejnej karty warto zamknąć linię debetową i zacząć oszczędzać?

  4. Humor poprawiają ci tylko duże zakupy, podczas których zdarza ci się przesadzić z wydatkami. Bywa, że wiesz, że czas wracać do domu, ale machasz ręką i płacisz za kolejną rzecz podczas maratonu po sklepach. >> Może to oznaczać, że jesteś już osobą uzależnioną od posiadania. Co może powstrzymać cię przed pochopnym wydawaniem pieniędzy? Może cel, na który trzeba oszczędzić pieniądze?

  5. Masz już niewielkie zadłużenie - pożyczkę, którą terminowo spłacasz. Coraz częściej myślisz o zaciągnięciu kolejnego kredytu, żeby nie czekać z kolejnym dużym zakupem. >> Spłata kilku kredytów bywa początkiem do tego, aby stać się nierzetelnym dłużnikiem. Przemyśl, czy na pewno potrzebujesz kolejnej raty kredytu na miesięcznej liście zobowiązań? Czy jedno zadłużenie nie jest wystarczająco obciążające?

  6. Możesz chodzić w starych butach kolejny sezon, ale musisz mieć najnowszy i najdroższy smartfon, tablet lub laptop. Zakup gadżetów przysłania ci trzeźwość myślenia. >> Jeśli wartość nowinek technologicznych skłania cię ku zadłużeniu, powinna zaświecić ci się czerwona lampka.

  7. Żyjesz od pierwszego do pierwszego, ale zwiększasz z miesiąca na miesiąc pulę pieniędzy jaką przeznaczasz na grę w toto-lotka. >> W wysłaniu jednego zakładu raz na miesiąc nie ma nic złego, jednak pokładanie nadziei w wielkiej wygranej i przeznaczanie na kupony coraz większej ilości pieniędzy jest ryzykowne. Granie może uzależnić. A wszelkie uzależnienia mogą być bardzo niebezpieczne i kosztowne.

  8. Masz w zwyczaju żyć korzystając z finansowej pomocy rodziców. Choć zarabiasz mama i tata regularnie dokładają ci do życia. >> Choć to miłe od czasu do czasu liczyć na zastrzyk finansowy rodziców, to jeśli ich pomoc staje się regułą, nie wróży to najlepiej na przyszłość. Co stałoby się gdyby rodzice nie mogliby ci już pomagać? Czy potrafiłbyś żyć tylko z pensji – szybko odpowiedź sobie na te pytania. Jeśli okaże się, że bez pomocy rodziców dałbyś radę przeżyć tylko pół miesiąca z pensji, jest to wyraźny sygnał, że w przypadku braku wsparcia z ich strony zadłużenie jest tylko kwestią czasu.

  9. Zaczynasz obawiać się telefonów i korespondencji, bo masz na sumieniu kilka nieopłaconych faktur i czynsz. >> Natychmiast przeanalizuj liczbę nieopłaconych rachunków, wartość zadłużenia i zaczynaj spłacać te najbardziej przedawnione. Nie dopuść do sytuacji, w której zadzwoni telefon od wierzyciela.

  10. W autobusie słyszysz rozmowę dwóch osób, na temat ich koleżanki. Padają określenia typu „nieodpowiedzialna finansowo”, „zadłużona”, „rozrzutna”. Choć to nie o tobie, zaczyna ci się robić gorąco. >> Oznacza to, że podświadomie wiesz, że nie najlepiej gospodarujesz pieniędzmi. Jeśli coraz częściej obawiasz się o to, że popadniesz w kłopoty finansowe przeanalizuj swoje nawyki w gospodarowaniu pieniędzmi. Spróbuj zamknąć debet, oddać karty, powstrzymać się od zbędnego i spontanicznego wydawania pieniędzy. Jest jeszcze czas, aby kłopotliwe zadłużenie cię nie dotyczyło.


ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: zadłużenie

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R