Autor: Ilona Synowiec 2016-03-10

Zakupoholizm, jak rozpoznać uzależnienie od zakupów i jak z niego wyjść

Zakupoholizm to uzależnienie od robienia zakupów. Zwykle budzi się w człowieku po stresującym wydarzeniu, chociażby gorszym dniu w pracy. Po zakupach przychodzi ulga, a potem wyrzuty sumienia. Jak nie ulegać manii kupowania?

Zakupoholizm, jak rozpoznać uzależnienie od zakupów i jak z niego wyjść


Zakupoholizm to uzależnienie od robienia zakupów. Zwykle budzi się w człowieku po stresującym wydarzeniu, chociażby gorszym dniu w pracy. Po zakupach przychodzi ulga, a potem wyrzuty sumienia. Jak nie ulegać manii kupowania?

Jeszcze co najmniej przez miesiąc będziemy atakowani informacjami o super obniżkach, mega wyprzedażach, które właśnie teraz sięgają 75 proc! Jeśli nawet będziemy omijać centra handlowe informacje o rabatach przyjdą sms’em, mailem albo po prostu wskoczą na ekran komputera podczas przeglądania serwisów internetowych czy społecznościowych. Przed wyprzedażowym kuszeniem nie sposób uciec. To trudny czas nawet dla osób, które nie są podatne na triki marketingowe, a prawdziwe piekło dla osób – z badań wynika, że głównie kobiet - borykających się z uzależnieniem od zakupów. Dlatego warto wyrobić w sobie zdrowe podejście do robienia zakupów.

Jak rozpoznać u siebie zakupoholizm?

Odpowiedź „tak” lub „nie” na poniższe pytania:

 1. Czy po gorszym dniu w pracy kierujesz się do sklepu, żeby pochodzić po sklepach i upolować coś „niezbędnego” na poprawę nastroju?
 2. Czy jeśli pokłócisz się z kimś bliskim np. partnerem, mężem - czujesz potrzebę wyjścia na zakupy?
 3. Czy trudno ci się oprzeć zakupom, gdy widzisz hasła „sale”, „obniżka”, „rabaty”?
 4. Czy gdy czujesz napięcie z jakiegokolwiek powodu, rozładowujesz je dopiero na zakupach?
 5. Czy ulegasz chęci kupowania nawet wtedy, gdy wiesz że zabraknie ci pieniędzy do końca miesiąca?
 6. Czy zdarzyło ci się rzucić w wir kupowania, choć w domu czekały rachunki do uregulowania?

Jeśli odpowiedziałaś „tak” na większość z sześciu pytań, powinnaś być szczególnie ostrożna i zastosować się do naszych rad, aby więcej nie ulegać niezdrowej manii kupowania. Zakupoholizm może prowadzić do kłopotów finansowych i być przyczyną kłótni domowych.

10 zasad, które chronią przed nieprzemyślanymi zakupami

 1. Chcąc wyjść z uzależnienia od kupowania na jakiś czas zrezygnuj z noszenia kart płatniczych w portfelu.
 2. Wydzielaj sobie gotówkę np. dniówkę lub tygodniówkę i tylko tę kwotę noś przy sobie.
 3. Jeśli jesteś typem osoby, która nie czuje się pewnie bez karty, musisz zastosować inne metody. Gdy przechodząc obok witryny sklepowej zobaczysz wielki napis wyprzedaż, nie wchodź – zwłaszcza gdy nie miałaś w planie zakupów. Przypomnij sobie, że zakupoholizm jest twoim problemem i przyczyną kłopotów.
 4. Jeśli złamałaś się, weszłaś i kolejny raz zobaczyłaś „niepowtarzalną” okazję, wyjdź ze sklepu i idź na spacer. Przemyśl na świeżym powietrzu czy naprawdę potrzebujesz kolejnej koszuli. Taki oddech może uratować cię przed dokonaniem zbędnych zakupów.
 5. Gdy kupiłaś jednak jakąś rzecz, weź paragon. Wcześniej upewnij się, że podlega ona zwrotowi. Po przyjściu do domu przyznaj się domownikom albo sama przed sobą do tego, że bezmyślnie wydałaś pieniądze. Na drugi dzień zwróć zakup.
 6. Aby te metody działały, przyznaj się sama przed sobą i przed bliskimi do tego, że cierpisz na zakupoholizm.
 7. Jeśli chcesz zrobić zakupy weź ze sobą osobę, która cię zna i zatrzyma przez kupowaniem w odpowiednim momencie. Pamiętaj, że rozsądne zakupy na wyprzedażach mogą być lekarstwem dla budżetu. Muszą być one jednak wkalkulowane w domowy budżet i przeznaczone na rzeczy, których naprawdę potrzebujesz.
 8. Wybierając się na zakupy weź tylko kwotę jaką możesz przeznaczyć na wyprzedaże.
 9. Rób plan wydatków miesięcznych i trzymaj się kartki.
 10. Zawsze zaczynaj miesiąc od regulowania płatności, następnie odłóż część pensji, a na końcu pomyśl o zakupach. Trzymając się tych zasad będzie ci łatwiej zwalczyć zakupoholizm.


ZOBACZ TAKŻE

TAGI: zakupoholizm

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R