Autor: Ilona Synowiec 2016-01-19

Kiedy nie stać nas na wycieczkę szkolną albo ferie. Gdzie zwrócić się o pomoc?

Szkoła, urzędy miast, ośrodki kultury i stowarzyszenia – to część miejsc, w których możemy uzyskać pomoc dla naszego dziecka. W jednym otrzymamy dofinansowanie do wycieczki, w innym bezpłatne atrakcje w trakcie ferii.

Kiedy nie stać nas na wycieczkę szkolną albo ferie. Gdzie zwrócić się o pomoc?


Szkoła, urzędy miast, ośrodki kultury i stowarzyszenia – to część miejsc, w których możemy uzyskać pomoc dla naszego dziecka. W jednym otrzymamy dofinansowanie do wycieczki, w innym bezpłatne atrakcje w trakcie ferii.

Początek roku szkolnego oznacza wydatki. Skompletowanie wyprawki, według CBOS kosztowało rodziców w ubiegłym roku aż 828 zł. Kwota ta jednak nie uwzględnia szkolnych opłat m.in. komitetu rodzicielskiego, ubezpieczenia oraz świetlicy. Choć to opłaty dobrowolne, to często wymagane przez szkoły. Dlatego mając trudną sytuację finansową w domu, powinniśmy spotkać się z wychowawcą, poinformować o tym już na początku roku i poprosić o pomoc. Wcześniej czy później w szkole pojawią się kolejne koszty np. wycieczka klasowa, wyjście do teatru lub kina. Nauczyciel znając domową sytuację, będzie mógł wesprzeć nasze dziecko.

Dofinansowanie z rady rodziców

Wychowawca może np. postarać się o dofinansowanie wycieczki z rady rodziców. Warunek: nasza szkoła musi prowadzić taką praktykę i posiadać środki, czyli wpłaty z komitetów rodzicielskich innych rodziców. Wówczas z pewnością możemy liczyć na pomoc. Przykładowo jedna z podwarszawskich szkół ma w regulaminie zapis, z którego wynika, że rada rodziców może pokryć 100 proc. kosztu wycieczki do 40 zł lub 50 proc. wartości przy koszcie wycieczki powyżej 40 zł.

Półkolonie i ferie z budżetu miasta

Jeśli szkoła wie o naszej trudnej sytuacji zdejmuje z nas część formalności np. podczas starania się o półkolonie lub ferie z urzędu miasta. Urzędnicy właśnie z informacji uzyskanych od szkół wiedzą ile dzieci potrzebuje wsparcia. Stąd kiedy miasto rozpoczyna zbieranie wniosków na wyjazd zawsze informuje o terminach szkołę. Co ważne, w budżetach miast rezerwowane są nie tylko pieniądze na wyjazdy, ale też warsztaty plastyczne, bezpłatne wejścia na basen, albo do centrów zabaw. Program ferii w mieście skierowany jest do dzieci, które pozostają w tym czasie w domach. Harmonogram i terminarz jest dostępny w szkołach, urzędzie i coraz częściej w internecie.

Ośrodki kultury, stowarzyszenia, parafie

Choć możemy liczyć na pomoc szkoły i miasta, powinniśmy też samemu poszukać bezpłatnych atrakcji dla dzieci i młodzieży. Dobrym źródłem informacji są chociażby sąsiedzi, którzy mają dzieci w podobnym wieku. Jeśli jednak nie wiedzą nic o darmowych zajęciach zapytajmy u źródła, czyli np. w ośrodkach kultury, bibliotekach, stowarzyszeniach, a także w parafiach. Każde z tych miejsc ma najpewniej swoje strony internetowe. Jeśli krępujemy się prosić o pomoc, wejdźmy na stronę i zajrzyjmy w zakładkę „aktualności”. Zdarza się, że ośrodki kultury organizują darmowe zajęcia np. z nauki gry w szachy, ale liczba miejsc jest ograniczona, więc trzeba trzymać rękę na pulsie.

Coraz więcej o bezpłatnych imprezach na Facebooku

Poszukując pomocy ze względu na naszą trudną sytuację musimy pamiętać o tym, że nie jesteśmy jedynymi, którzy nie mogą pozwolić sobie na opłatę wycieczki szkolnej dziecka lub zafundowanie mu wyjazdu na ferie. Nie musimy się tego wstydzić, choć powinniśmy pamiętać, że dla dziecka to trudna sytuacja. Dlatego czasem warto pokazać dziecku, że „łowienie” bezpłatnych imprez i atrakcji jest po prostu modne. Pomocny w tym może być Facebook. W tym serwisie społecznościowym z łatwością możemy znaleźć funpage dotyczący bezpłatnych wydarzeń. Jeśli dziecko zobaczy, że darmowe atrakcje cieszą się wielkim powodzeniem, a ludzie o najciekawszych dyskutują w sieci, zupełnie inaczej zaczną odbierać to co darmowe. Wyjście na bezpłatny pokaz kina plenerowego będzie imprezą, którą chętnie pochwalą się w szkole przed rówieśnikami, a nie obciachem.

 ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R