Autor: 2015-07-07

Tanie i bezpieczne kolonie dla dzieci

Wakacje to czas urlopu - naszego i naszych dzieci. To bardzo ważne, by rozsądnie wybrać kolonie czy obozy dla naszych maluchów. Podpowiadamy jak to zrobić, by dzieci były szczęśliwe i bezpieczne, a my pewni, że nie zakończymy lata z długiem na karku.

Tanie i bezpieczne kolonie dla dzieci


Wakacje to czas urlopu - naszego i naszych dzieci. To bardzo ważne, by rozsądnie wybrać kolonie czy obozy dla naszych maluchów. Podpowiadamy jak to zrobić, by dzieci były szczęśliwe i bezpieczne, a my pewni, że nie zakończymy lata z długiem na karku.

 

Indiańska wioska, obóz piracki czy pałacowa przygoda nad morzem? Oferta wakacyjnych wyjazdów dla maluchów z roku na rok staje się coraz bogatsza. Zanim wyślemy dziecko na kolonie, powinniśmy sprawdzić parę bardzo ważnych rzeczy, by później nie żałować. Oto one:

- Wiarygodność organizatora. Sprawdźmy czy wybrany przez nas organizator wycieczek ma wymagane uprawnienia do prowadzenia swojej działalności. Po pierwsze powinien zgłosić wyjazd do właściwego kuratorium oświaty. Aby się o tym przekonać, wystarczy wejść na stronę www.wypoczynek.men.gov.pl i poszukać go w specjalnej bazie lub zadzwonić do Kuratorium. Po drugie powinien posiadać wpis do rejestru organizatorów turystyki. Sprawdzisz to na stronie http://turystyka.gov.pl


- Kompetencje kierownika i wychowawcy wypoczynku. Musi on posiadać m.in. zaświadczenie o niekaralności, być pełnoletni, mieć zaświadczenie o ukończeniu kursu na kierownika wypoczynku. Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie MEN-u.


- Doświadczenie organizatora. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych biur, które od lat istnieją na rynku. Sprawdź historię danego touroperatora, popytaj innych, którzy już korzystali z jego usług, poczytaj komentarze w Internecie. Wśród zaufanych podmiotów są m.in. Almatur, Juwentur-Koszalin czy Harctur-Łódź.


- Warunki panujące na kolonii. Dokładnie wypytaj o to jaka będzie liczebność grupy na kolonii, jak wygląda miejsce zakwaterowania, opieka lekarska i program wyjazdu. Pamiętaj, że ten ostatni musi być atrakcyjny (wycieczki, sport, animacje), bo dziecko szybko znudzi się samym plażowaniem.


- Przydatne szczegóły. Pamiętaj, aby dokładnie wypełnić kartę kwalifikacyjną uczestnika wypoczynku, czyli twojego dziecka: wpisz ważne informacje dotyczące jego diety czy przebytych chorób, itp. Zadbaj o to, by mieć dokładny adres miejsca wypoczynku i telefony do organizatorów, by móc być w kontakcie z dzieckiem.

Barierą często pozostaje cena. Kolonie dla dzieci od piątego roku życia kosztują od ok. 800 zł. za niecałe dwa tygodnie. Za tyle samo trwające kolonie specjalistyczne (tenisowe czy konne) zapłacimy około 1100 – 1400 zł. Najwięcej zapłacimy za wyjazd dziecka za granicę – ok. 1500 zł. Wielu rodziców na to nie stać – według badań CBOS z 2013 roku na wakacje nie wyjeżdża aż 43% dzieci w wieku szkolnym. Ale są sposoby, by temu zapobiec. Jakie?


- Promocje. Szukaj ich na stronach biur podróży i portalach takich jak www.mirasol.pl czy www.serwiswakacyjny.com. Wiele korzystnych ofert znajdziesz też na portalach z ofertami promocyjnymi takich jak Groupon.pl. Planuj wakacje z wyprzedzeniem - wtedy jest taniej.


- Dofinansowanie. Jest parę możliwości. Sprawdź czy w twojej firmie działa zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS). Pracodawca może dofinansować kolonie czy obozy o nawet 1000 zł. Kolonie dla dzieci dofinansowuje też opieka społeczna, np. MOPS, organizacje charytatywne jak Caritas i poszczególne miasta ze swego budżetu. Warto się tym zainteresować i złożyć wniosek.


- Zmiana destynacji. Może ci się wydawać, że najlepiej jest w Grecji, ale małe dziecko na pewno doceni kolonię w Zawoi, a taki wyjazd będzie o połowę tańszy.


- Oszczędzanie. Warto odkładać na wakacje - nawet małe sumy – zdziwisz się ile udało ci się odłożyć w ciągu roku.ZOBACZ TAKŻE

TAGI: kolonie

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R