Autor: 2015-08-06

Wakacje tak - pętla długów nie

Wyjazd na wakacje wiąże się z wieloma kosztami. Czasem, by podziwiać uroki Chorwacji, konieczny jest nawet kredyt. Podpowiadamy jak planować urlop z głową, by nie wrócić z niego z pętlą długów.

Wakacje tak - pętla długów nie


Wyjazd na wakacje wiąże się z wieloma kosztami. Czasem, by podziwiać uroki Chorwacji, konieczny jest nawet kredyt. Podpowiadamy jak planować urlop z głową, by nie wrócić z niego z pętlą długów.

 

  • Jeśli musisz sfinansować wakacje kredytem, weź go najwyżej na rok. Wydawać by się mogło, że rozłożenie go na parę lat sprawi, że rata będzie prawie niezauważalna, ale to pułapka. Taki kredyt w efekcie będzie dużo droższy. Poza tym co, gdy będziesz chciał wziąć podobny kredyt za rok, na ten sam cel? Aby osiągnąć bezpieczeństwo finansowe, trzeba myśleć strategicznie.

  • Pamiętaj, że rata wakacyjnego kredytu (zsumowana ewentualnie z innymi twoimi kredytami) nie powinna przekroczyć 30-35% twoich standardowych miesięcznych dochodów. Jeśli jest wyższa, powinieneś raczej wziąć mniejszy kredyt i pomyśleć o tańszych wakacjach - inaczej grożą ci długi, z których trudno będzie się wykaraskać.

  • Pamiętaj, by na wakacjach trzymać kartę kredytową pod kluczem! Badania pokazują, że łatwiej wydajemy wirtualne pieniądze niż gotówkę - uważajmy więc, by podczas wakacji nie pofolgować sobie za bardzo i nie wyczyścić karty kredytowej (bądź, co najgorsze - kilku, co skończy się spiralą zadłużenia!) Najlepiej na wyjazd weźmy tylko jedną kartę i używajmy jej jedynie w niezbędnych sytuacjach jak zakup biletów lotniczych czy rezerwacja pokoju hotelowego.

  • Zrób dokładny biznesplan, wyliczając ile realnie będą kosztować wakacje. Pamiętaj, by uwzględnić wszystko - nocleg, bilety lotnicze czy paliwo (które często się pomija przy obliczeniach, a to niemały wydatek), koszt dziennego wyżywienia, rozrywek, również tych dla dzieci, wycieczek, wstępów do parków rozrywki itp. Ustal dokładnie jaką kwotę możecie na wszystko wydać i w żadnym wypadku jej nie przekraczaj. Lepiej sobie czegoś odmówić niż wrócić z wakacji z długiem i po dwóch tygodniach szaleństw mieć zły humor przez cały rok.

  • Do wyliczonej kwoty dodaj ok. 10% tak „na wszelki wypadek”.

  • Robiąc wakacyjny biznesplan, uwzględnij wszystkie swoje stałe opłaty takie jak czynsz, kredyt na mieszkanie, rachunki itp. Pamiętaj, że będziesz musiał je opłacić będąc na wakacjach.

  • Planuj wakacje z wyprzedzeniem. Wtedy możesz liczyć na duże promocje, first minute w biurach podróży, tanie bilety lotnicze itp. Jeśli to niemożliwe, zadziałaj odwrotnie – kup wycieczkę w ostatniej chwili, czyli last minute. To również duża oszczędność.

  • Dowiedz się ile zapłacisz na miejscu za podejmowanie gotówki z bankomatów. O ile to możliwe, poszukaj takich, w których możesz wypłacać za darmo.

Oczywiście wakacje to ostatnia pora, w której chce się myśleć o pieniądzach. Warto to jednak zrobić zawczasu, by po powrocie z urlopu nie zamienić spokoju ducha na finansowy stres. Milego urlopu!

 ZOBACZ TAKŻE

TAGI: wakacje

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R