Autor: Ilona Synowiec 2016-03-01

Mam jednoosobową działalność gospodarczą. Co zrobić gdy klienci nie płacą faktur?

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, spotyka się z problemem niezapłaconych na czas faktur. Szczególnie niewygodne jest to dla małych firm, które płatności układają sobie „na zakładkę”. Jak postępować w sytuacji, gdy ktoś nie płaci faktur w terminie?

Mam jednoosobową działalność gospodarczą. Co zrobić gdy klienci nie płacą faktur?


Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, spotyka się z problemem niezapłaconych na czas faktur. Szczególnie niewygodne jest to dla małych firm, które płatności układają sobie „na zakładkę”. Jak postępować w sytuacji, gdy ktoś nie płaci faktur w terminie?

 

„Zaglądam na konto trzy razy dziennie, po każdej sesji przychodzącej. A im bardziej tam zaglądam, tym bardziej tam nic nie ma” – taką opowieść można usłyszeć niemal od każdej osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Niepłacenie faktur na czas jest bardzo dużym problemem, a wyegzekwowanie ich zajmuje nierzadko więcej czasu niż wykonanie samej usługi.

Gdy nasz kontrahent nie zapłaci faktury na czas, nie warto od razu wpadać w panikę. Pierwszym naszym krokiem powinien być telefon do firmy, która zalega nam z płatnościami. Wówczas możemy ustalić, kiedy pieniądze znajdą się na koncie, możemy też ustalić, że natychmiast zostanie wpłacona część, a reszta – w innym terminie. Nie warto dać ponieść się emocjom, bo grozi to stratą kontrahenta.

Gorzej, jeśli kolejne terminy są niedotrzymywane. Warto wówczas porozmawiać szczerze z klientem i wspólnie zastanowić się, jak wybrnąć z sytuacji. Jeśli to nie pomoże, niestety trzeba sięgnąć po środki prawne.

Pierwszym krokiem w celu wyegzekwowania zaległych należności jest wysłanie wezwania do zapłaty. Musi ono zawierać datę oraz miejsce sporządzenia dokumentu, określenie wierzyciela i dłużnika, dokładną kwotę zaległości wraz z numerem faktury (lub innego dokumentu potwierdzającego należność) oraz datę wymagalności płatności, termin, w którym dłużnik powinien uregulować zaległość,  formę płatności oraz informacje o konsekwencjach, jakie zostaną podjęte, jeśli dłużnik w określonym terminie nie ureguluje zaległości. Pismo oczywiście musi być podpisane przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą lub jej pełnomocnika.

Jeśli wezwanie nie przyniesie skutku, będziemy zmuszeni wystąpić na drogę sądową. Warto, by pozew przygotował prawnik lub osoba mająca doświadczenie w takich sprawach. Dopiero z wyrokiem sądowym powinniśmy udać się do firmy windykacyjnej lub komornika.

Warto dodać, że na rynku istnieje wiele firm i instrumentów, które osobę prowadzącą działalność gospodarczą mogą wspomóc w walce z nierzetelnymi płatnikami. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą skorzystać np. z usługi odzyskiwania należności proponowanej przez profesjonalne firmy. Warto jednak pamiętać, że „kij ma dwa końce” – wprawdzie taka firma może być skuteczna w odzyskiwaniu należności, ale przekazanie jej wierzytelności może być również końcem współpracy z naszym klientem.

O wiele wygodniejszy jest tu faktoring. Usługa polega na tym, że fakturę, którą wystawiamy, składamy do banku, który w ciągu kilku dni przekazuje nam na konto większość sumy (ok. 80-90 proc.), na którą wystawiona jest faktura. Kontrahent płaci fakturę do banku, a ten zwraca nam pozostałą część w momencie, w którym zostanie ona zapłacona. Plusem jest to, że zazwyczaj to bank prowadzi windykację, przez co klient nie ma powodu, by się na nas obrazić.

 ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R