Autor: Ilona Synowiec 2016-01-21

10 sposobów na udane ferie za niewielkie pieniądze

Ferie zimowe 2016 - wystartowały. Jak atrakcyjnie spędzić ten czas i nie zbankrutować? Są na to sposoby

10 sposobów na udane ferie za niewielkie pieniądze


Ferie zimowe 2016 - wystartowały. Jak atrakcyjnie spędzić ten czas i nie zbankrutować? Są na to sposoby

Od poniedziałku, 18 stycznia aż do 29 stycznia odpoczywają dzieci z województw: kujawsko - pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Od 25 stycznia do 5 lutego – ferie mają województwa: podlaskie i warmińsko-mazurskie, a od 1 do 12 lutego – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie. Jako ostatni, między 15 a 26 lutym, wypoczywają uczniowie z województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Ferie cieszą dzieci, ale często martwią rodziców, którzy starają się jakoś poprawić domowy budżet po Mikołajkach, Świętach Bożego Narodzenia i Sylwestrze. Jest jednak kilka sposobów, aby pozostać w mieście, ograniczyć wydatki do minimum, a spędzić maksymalnie atrakcyjnie czas.

 

Oto 10 sposobów na udane ferie:

  1. Wyprawa na bezpłatne lodowisko

Jazda na łyżwach to świetna zabawa, a co więcej w miastach jest mnóstwo miejsc, w których można spędzić czas na lodowisku bezpłatnie. Takie ślizgawki sponsorują miasta, dzielnice, ale i centra handlowe. Płatne jest jedynie wypożyczenie łyżew. Zwykle są to jednak niewielkie kwoty. Przykładowe bezpłatne lodowiska w dzielnicach Warszawy to: >> Bemowo (ul. Obrońców Tobruku 40) - lodowisko zadaszone otwarte – bezpłatne, >> Praga-Południe (ZS nr 37 al. Stanów Zjednoczonych 24) lodowisko zadaszone – bezpłatne, >> Śródmieście (Rynek Starego Miasta) lodowisko odkryte – bezpłatne, >> Ursus (SP nr 14 ul. Sosnkowskiego 10) lodowisko odkryte – bezpłatne.

  1. Wizyta w muzeum za 1 zł

Muzea zwłaszcza w ferie zapewniają atrakcje za symboliczne kwoty. Przykładowo Muzeum Okręgowe w Toruniu organizuje w ferie zajęcia indywidualne i grupowe. Będą to ciekawe lekcje historii poza szkolną ławką, przeznaczone dla osób indywidualnych i uczestników półkolonii. Poprowadzą je specjaliści z zakresu historii, archeologii i edukacji muzealnej, którzy dostosują treść do wieku odbiorców. Koszt udziału to tylko 1 zł od osoby – czytamy w komunikacie organizatorów. Bazą spotkań będzie multimedialna wystawa "Toruń i jego historia" oraz przestrzenie edukacyjne z interaktywną osią czasu, pokojem wirtualnym i wielkoformatowymi puzzlami. Historię można tam poznać poprzez ciekawe opowieści, historyczne dokumenty, obiekty muzealne, multimedialne quizy, filmy i inne aktywizujące zabawy.

Informacji o tym co dzieje się w innych placówkach należy szukać w Internecie lub dzwoniąc do muzeów.

  1. Kino ze zniżką

Także kina oferują dla dzieci zniżki. Bywa, że mają w ofercie bilet rodzinny w atrakcyjnej cenie. Warto sprawdzić ofertę kin na ferie. Najtańsze są z reguły poranne seanse w tygodniu.

  1. Imprezy w mieście

Zabawy, konkursy, spotkania organizują także miejskie biblioteki, lokalne firmy, organizacje działające w miastach. Przykładów imprez trzeba szukać w sieci np. na Facebooku, ale także na stronach internetowych miast i dzielnic. Szkoły, instytucje kultury, ośrodki sportowe, biblioteki i domy kultury proponują darmowe i niskopłatne zajęcia, warsztaty i konkursy.

  1. Spotkanie w kawiarni

Nawet z pozoru zwykłe spotkanie na kawę z koleżanką i jej dziećmi w kawiarni może być bardzo atrakcyjne. W wielu kawiarniach coraz modniejsze jest np. czytanie bajek dla dzieci, wspólne malowanie albo robienie postaci z modeliny. Mamy mogą odpocząć, a dzieci w tym czasie świetnie się bawią. A to wszystko w cenie kawy.

  1. Organizacja domówki

W ferie warto zrobić domową imprezę dla dzieciaków mieszkających po sąsiedzku. Jeśli każdy przygotuje przekąski, spotkanie nie będzie wiązać się ze zbyt dużym wydatkiem. 

  1. Event w centrum handlowym

Bezpłatne atrakcje (malowanie buziek, spotkanie z bohaterami bajek) przygotowują zwykle w okresie ferii centra handlowe. Można się do niego wybrać na konkretną imprezę i jeśli budżet na to pozwala – zaplanować zakupy – na wyprzedażach. Robienie zakupów jest właśnie najkorzystniejsze w styczniu i lutym.

  1. Z kartą dużej rodziny

Niektóre miasta, na przykład Kraków, proponują na okres feryjny dodatkowe zniżki dla rodzin 3+. Duże krakowskie rodziny będą miały ulgowe bilety do parku wodnego, na specjalny koncert w Filharmonii Krakowskiej, półkolonie oraz zajęcia w MDK.

  1. Zimą do ZOO?

Ogrody zoologiczne przygotowały na ten okres specjalne spotkania ze zwierzętami – wizyty pod opieką pracowników ZOO. To ciekawa i często niskopłatna oferta oraz świetna okazja do poznania podopiecznych ogrodu i ich przyzwyczajeń.

  1. Akcja „Zima w mieście”

Akcje o tej nazwie organizowane są w szkołach i MDK – dzieci i młodzież spędzają czas pod opieką dorosłych. Najczęściej są to zajęcia artystyczne, sportowe i komputerowe. W ramach „Zimy w mieście” organizowane są także wspólne wyjścia na basen, na lodowisko, na kręgle, na ściankę wspinaczkową, wyjścia do kina i spacery po mieście, zwiedzanie muzeów i wystaw.

 

 

 ZOBACZ TAKŻE

TAGI: ferie

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R