Autor: Ilona Synowiec 2016-04-21

Jak nie zawieść chrześniaka i przyjść na komunię przy pustej kieszeni?

Jeśli zbliża się komunia twojego chrześniaka, a ty nie masz pieniędzy, rozważ zakup symbolicznego prezentu lub wzięcie niewielkiej pożyczki. Odrzuć myśl, że mógłbyś nie przyjść na komunię z powodu braku pieniędzy

Jak nie zawieść chrześniaka i przyjść na komunię przy pustej kieszeni?


Jeśli zbliża się komunia twojego chrześniaka, a ty nie masz pieniędzy, rozważ zakup symbolicznego prezentu lub wzięcie niewielkiej pożyczki. Odrzuć myśl, że mógłbyś nie przyjść na komunię z powodu braku pieniędzy

 

- Mój chrzestny nie przyjechał na moją komunię, bo nie miał pieniędzy na prezent. To były lata 80. – opowiada dziś 35-letni Szymon z Lublina, który do dziś nie utrzymuje relacji z chrzestnym. – Nie dało się skleić tego co się wówczas rozbiło. Wujek do dziś wstydzi się, że nie przyjechał, ale też zabrakło mu odwagi, aby ze mną szczerze porozmawiać. Przeszła mi już złość, żal, ale pozostało niezrozumienie. Jak tylko z powodu prezentu mógł zrezygnować z bycia ze mną tego dnia? Raczej się już nie dowiem, bo jeśli dzwoni lub odwiedza to tylko moich rodziców – mówi. W efekcie chrzestny nie znalazł się na liście gości zaproszonych na wesele Szymona. – Robiliśmy z żoną kameralne przyjęcie dla najbliższych ludzi, którzy są częścią naszego życia. Nie zaprosiłem chrzestnego, bo zawiódł na całej linii – mówi.

Uprzedź rodziców i chrześniaka, przyjdź do kościoła

Jeśli zbliża się komunia twojego chrześniaka, zrób wszystko, abyś na niej był. Możliwości jest kilka, nawet przy pustej kieszeni. Jeśli wiesz, że jesteś w bardzo złej sytuacji finansowej (nie masz szans na wzięcie pożyczki ani zakupy ratalne) powiedz o tym rodzicom chrześniaka i uprzedź, że przyjedziesz tylko do kościoła. Rodzice będą mieli czas na przygotowanie dziecka na taki scenariusz i wytłumaczenie mu twojego trudnego położenia.

Symboliczny prezent od serca

Może się okazać, że rodzina nie wyobraża sobie nieobecności tak ważnej osoby jak chrzestny także podczas przyjęcia. W takiej sytuacji nie odmawiaj obecności, ale pomyśl o zakupie symbolicznego prezentu – pamiątki, która będzie towarzyszyła dziecku w ważnych momentach w życiu lub zrobieniu prezentu własnoręcznie. Zadbaj o szczegóły takie jak ładne opakowanie prezentu. Koniecznie dodaj do niego kartkę z osobistymi życzeniami. To właśnie kartki są często najcenniejszą pamiątką. Przygotowując się do komunii chrześniaka miej z tyłu głowy, że to on jest najważniejszy tego dnia.

Zakup prezentu na raty

Inną opcją – jeżeli chciałbyś jednak podarować chrześniakowi droższy prezent – są zakupy z ratami zero procent. Można w taki sposób kupić np. rower. Przykładowo za rower o wartości 500 zł, będziesz płacił przez rok raty około 41 zł. W ratach możesz kupić także sprzęt RTV np. tablet lub laptop.  

Niewielka pożyczka

Jeśli pójście na komunię wymaga od ciebie nie tylko zakupu prezentu, ale także eleganckiego ubrania być może musisz sięgnąć po niewielką pożyczkę. Zastanów się jaka miesięczna kwota nie będzie dla ciebie uciążliwa w spłacie. Przykładowo pożyczka w kwocie 1000 zł na 10 miesięcy, oznacza miesięczna ratę w wysokości niewiele powyżej 100 zł.  

Pożyczka od rodziny

Jeszcze jedną opcją, którą należy rozważyć jest pożyczka od rodziny. Jeśli wiesz, że np. za dwa miesiące będziesz miał zastrzyk gotówki, możesz pożyczyć pieniądze od bliskich i oddać wówczas w całości.

Pożyczka i wyprzedaż

Jeśli jesteś bardzo związany z chrześniakiem i chciałbyś mu podarować na komunię przysłowiową gwiazdkę z nieba, ale nie chcesz się zadłużać na więcej niż wspomniany tysiąc złotych pomyśl o internetowej sprzedaży. Każdy z nas ma w domu coś wartościowego a nieużywanego, na co najpewniej szybko znajdzie się kupiec. Każda opcja zgromadzenia dodatkowej gotówki jest warta rozważenia.

Zachowaj rozsądek

Szykując się na komunię pamiętaj, że najważniejsza jest twoja obecność i wsparcie jakie okażesz dziecku. Nie stosuj się do zasady „zastaw się, a postaw się”. Z analiz przeprowadzonych przez porównywarkę cenową Ceneo.pl wynika, że najwięcej, bo 40 proc. badanych kupuje na komunię prezent w kwocie od 200 do 500 zł, a 30 proc. przeznacza tysiąc złotych.ZOBACZ TAKŻE

TAGI: komunię

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R