Autor: Ilona Synowiec 2016-06-28

Stypendia - przewodnik dla dzieci i młodzieży. Kiedy się starać i ile można zyskać?

Pieniądze, obozy naukowe, warsztaty plastyczne – to wsparcie, które oferują programy stypendialne. Oto przewodnik dla dzieci i młodzieży. Podpowiadamy, kiedy starać się o stypendia

Stypendia - przewodnik dla dzieci i młodzieży. Kiedy się starać i ile można zyskać?


Pieniądze, obozy naukowe, warsztaty plastyczne – to wsparcie, które oferują programy stypendialne. Oto przewodnik dla dzieci i młodzieży. Podpowiadamy, kiedy starać się o stypendia

W wyszukiwarce mojestypendium.pl jest aż 31 stypendiów skierowanych do uczniów, w tym 22 o zasięgu ogólnopolskim. Poza tym są stypendia skierowane do uczniów konkretnych województw. Oto przykłady atrakcyjnych stypendiów:

Program Agrafka

Program skierowany jest do wybitnej młodzieży w wieku gimnazjalnym i licealnym, wykazującej się humanistycznymi i ścisłymi uzdolnieniami, mającej pomysł na własny rozwój oraz pochodzącej ze społeczności, w których działają lokalne organizacje. To te organizacje muszą być partnerami w programie i przesłać wnioski do Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce do 29 lipca 2016 roku.

Przy wyborze stypendystów, którego dokonuje komisja stypendialna brane są pod uwagę osiągnięcia (np. wygrane olimpiady, konkursy), sytuacja socjalna kandydatów oraz ich pomysły na rozwój osobisty.

Stypendium to 300 zł miesięcznie, wypłacane przez 10 miesięcy.

Program stypendialny „Klasa”

Rekrutacja na rok szkolny 2016/2017 do programu „Klasa” rozpocznie się już wkrótce. W programie może wziąć udział absolwent szkoły gimnazjalnej, który: > dobrze się uczy  (średnia ocen z wybranych przedmiotów co najmniej 4,5), > pochodzi z rodziny, w której dochód na osobę nie przekracza kwoty 1100 zł, > mieszka w miejscowości do 100 tys. mieszkańców, > chce się rozwijać, ma ponadprzeciętną motywację, > lubi i chce pomagać innym np. uczestnicząc w wolontariacie, > zostanie zarekomendowany przez dyrektora gimnazjum lub wychowawcę szkoły macierzystej. Program organizuje BGŻ BNP Paribas.

Stypendium w wysokości 380 zł przyznawane jest na okres I semestru roku akademickiego (z możliwością przedłużenia finansowania na II semestr po uzyskania przez studenta wszystkich zaliczeń i złożenia wszystkich egzaminów objętych planem I semestru).

Program pomocy wybitnie zdolnym dzieciom

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci nie udziela tradycyjnych stypendiów finansowych, ale zapewnia bezpłatny udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników wyższych uczelni i instytutów Polskiej Akademii Nauk, takich jak: obozy naukowe, staże badawcze, seminaria, organizuje warsztaty naukowe, muzyczne i plastyczne, koncerty i wystawy; pomaga też finansowo w realizacji wybranych działań służących rozwojowi, np. w udziale w muzycznych kursach mistrzowskich i konkursach międzynarodowych.

Rekrutacja odbywa się przez internet, a zgłoszenia przyjmowane są do 30 czerwca 2016. Uzupełnianie wniosków możliwe jest do 15 lipca. Uczniowie mogą zgłaszać się do programu sami, ale mogą to zrobić także rodzice, nauczyciele i znajomi.

Mazowsze wspiera dzieciaki

W ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020 realizowane są dwa programy: >> Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych” – rekrutacja do 1 lipca 2016, >>  Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka” – do 30 czerwca 2016.  

Przykładowo osoby starające się o stypendium w ramach pierwszego projektu będą otrzymywały je 10 miesięcy w roku, a łączna kwota stypendium wyniesie nie mniej niż 3800 zł. W przypadku ucznia niepełnosprawnego kwota będzie wyższa o około 200 zł.

Pieniądze ze stypendium muszą być wydawane np. za finansowanie zajęć dodatkowych, kursów przygotowawczych czy zakupu wyposażenia niezbędnego do urządzenia pokoju do nauki w domu.

Program stypendialny Fundacji Orlen

Fundacja wspiera stypendiami zdolnych i ambitnych uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Obecnie realizuje program ogólnopolski Mistrzowie CHEMII skierowany do pasjonatów chemii oraz dwa projekty lokalne, skierowane do społeczności Płocka i powiatu płockiego, a także dwa programy dla podopiecznych Rodzinnych Domów Dziecka.

Warto śledzić stronę internetową, aby nie przegapić kolejnych terminów rekrutacji. Przykładowo kolejna edycja programu stypendialnego dla uczniów z Płocka i powiatu płockiego zaplanowana jest na wrzesień 2016.ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: stypendia

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R