Autor: Ilona Synowiec 2016-07-05

Praca przy zbiorach. Ile można zarobić?

W lipcu – borówki, w sierpniu – jabłka, we wrześniu - winogrona. Praca przy zbiorach trwa nawet do końca października. Ile można zarobić?

Praca przy zbiorach. Ile można zarobić?


W lipcu – borówki, w sierpniu – jabłka, we wrześniu - winogrona. Praca przy zbiorach trwa nawet do końca października. Ile można zarobić?

Lipiec

>> Praca przy zbiorach: pietruszki, warzyw w szklarni, truskawek, malin, borówek albo szparagów;

>> Kraje: najpopularniejsze to Anglia, Francja, Niemcy;

>> Wymagania: pracodawcy zatrudniają osoby bez znajomości języka, często nie wymagają także doświadczenia. Niezbędna jest dobra kondycja fizyczna i dyspozycyjność. Czasem organizują przyjazd, bywa że refundują koszty biletów;

>> Zarobki: stosowane są stawki godzinowe, tygodniowe, miesięczne np. w Niemczech - 6 euro za godzinę przy zbieraniu malin, 9 euro przy warzywach, 100 euro za dzień – przy zbiorze czereśni, 1900 euro za miesiąc przy zbiorze truskawek. Oprócz tego pracodawcy, którzy mają najniższe stawki z reguły oferują zakwaterowanie. Praca trwa od 4 tygodni przy truskawkach, poprzez 2 miesiące przy zbiorach pietruszki, do 3 miesięcy – przy warzywach w szklarni.

Sierpień

>> Praca przy zbiorach: jabłek i gruszek w sadzie, warzyw (brokuł i kapusty), winogron (koniec sierpnia), melonów;

>> Kraje: najpopularniejsze Holandia, Francja, Niemcy, Włochy;

>> Wymagania: kondycja fizyczna, do sierpniowych zbiorów warzyw często poszukiwani są mężczyźni, nie wymagany jest język;

>> Zarobki: przykładowe stawki podczas zbiorów winogron we Francji wynoszą 9 euro na rękę za godzinę, a 7 euro za godzinę oferowane jest przy zbiorach melonów we Włoszech. Z reguły przy wyższych stawkach zakwaterowanie jest płatne, przy niższych w cenie.

Wrzesień

>> Praca przy zbiorach: winogrona i jabłka;

>> Kraje: przede wszystkim Francja oraz Niemcy;

>> Wymagania: podobnie jak w przypadku innych zbiorów wymagana jest sprawność fizyczna; niektóre miejsca wymagają doświadczenia od pracowników zbierających winogrona, przydają się też podstawy znajomości języka, ale nie są wymagane.   

>> Zarobki: od 8 euro na rękę w górę, w zależności od rejonu i pracodawcy. Praca przy zbiorach winogron trwa nawet do końca października.

 A może zbiory w Polsce?

Także w kraju jest mnóstwo ofert pracy przy zbiorach. W lipcu można pracować przy zbiorach warzyw, ale też jeszcze truskawek i malin, w sierpniu – wiśni, a wrześniu – jabłek i winogron.

I choć niewątpliwym atutem – zwłaszcza dla osób posiadających rodzinę - jest fakt, że mogą pozostać w kraju to z perspektywy finansowej jest to mało opłacalna alternatywa. Co więcej trudno negocjować lepsze stawki, bo konkurencją dla polskich pracowników są osoby z Ukrainy.

Przykładowe stawki z ogłoszeń o pracę: 3 - 4 zł za łubiankę truskawek, 2 zł za zebrany kilogram malin. Średnio za miesiąc wytężonej pracy przy zbiorach można zarobić w Polsce od 1,8 do 2,5 tys. zł. Krajowi pracodawcy nie zawsze oferują nocleg, licząc że do pracy sezonowej zgłoszą się miejscowi.ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R