Autor: Ilona Synowiec 2016-08-23

Wakacje zlecą szybko. Przygotuj się do wrześniowych wydatków. Ile kosztuje szkoła?

Choć dzieciaki cieszą się już wolnym, my dorośli powinniśmy zaplanować wrześniowe wydatki. Nie będzie ich mało, więc lepiej odłożyć kilkaset złotych w najbliższych miesiącach. Ile kosztuje szkoła?

Wakacje zlecą szybko. Przygotuj się do wrześniowych wydatków. Ile kosztuje szkoła?


Choć dzieciaki cieszą się już wolnym, my dorośli powinniśmy zaplanować wrześniowe wydatki. Nie będzie ich mało, więc lepiej odłożyć kilkaset złotych w najbliższych miesiącach. Ile kosztuje szkoła?

Koszt książek. Szkoła to wielki wydatek dla rodziców. Z badań CBOS wynika, że największy koszt dla rodziców na „dzień dobry” stanowią książki. W ubiegłym roku rodzice średnio wydali na nie 360 zł.

Ubrania i tornister. Szkoła wiąże się z zakupami. Na nowe ubrania oraz tornister rodzice wydają przeciętnie 260 zł. Czasem rodzice oszczędzają i pozostawiają ten sam tornister na kolejny rok, ale kupują nowe wyposażenie m.in. piórnik, długopisy, worek na kapcie.  

Korepetycje. Może się zdarzyć, że dziecko będzie potrzebowało korepetycji z matematyki, fizyki albo języka polskiego. Szkoła nie zawsze zapewnia wystarczające przygotowanie np. do egzaminów. Według serwisu ekorki.pl średnia cena za godzinę zegarową korepetycji w Polsce wynosiła w 2015 roku 29 zł. Najczęściej poszukiwani korepetytorzy języka angielskiego wyceniają usługi średnio na 31,67 zł. Oczywiście stawki mocno różnią się od regionu.

Najdrożej jest w województwie mazowieckim – tu korepetytorzy za godzinną lekcję biorą około 37 zł. Z kolei w woj. świętokrzyskim stawka wynosi 31 zł, pomorskim - 30 zł, w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, małopolskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim – po 29 zł, w województwach: dolnośląskim, lubuskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim oraz śląskim – po 28 zł. Najtaniej jest na Lubelszczyźnie, w Opolskiem i na Podkarpaciu – gdzie za godzinne korepetycje trzeba zapłacić 27 zł.

Przyjmując, że dziecko będzie miało korepetycje raz w tygodniu i godzina będzie kosztowała 29 zł to miesięczny wydatek to 116 zł.

Zajęcia dodatkowe. Kosztowne są także zajęcia dodatkowe, na które dzieci chcą chodzić dla przyjemności. Przykładowo godzina tańca pod okiem instruktora kosztuje aż 57,87 zł,  aktorstwo - 49,87 zł, fotografia - 45,82 zł, muzyka – 34,30 zł – wynika z danych ekorki.pl.

Miesięczny wydatek na taniec, przy założeniu że dziecko ma zajęcia raz w tygodniu, to aż 231,48 z zł.

Opłaty szkolne. Na pierwszym zebraniu rodzice dowiadują się ile będzie ich kosztować ubezpieczenie i komitet rodzicielski. Choć nie są to obowiązkowe opłaty to często szkoły proszą o ich wpłacenie do konkretnego dnia. Ubezpieczenie płatne jest raz na rok – wynosi ok. 30 zł, a wpłaty na radę rodziców są miesięczne – stawki zależą od szkolnych ustaleń.  

Wyżywienie. Osoby, których dzieci spędzają cały dzień w szkole i pozostają na świetlicy decydują się także na wykupienie dla dziecka obiadów. Szkoła, która ma własną kuchnię oferuje niższe stawki na poziomie kilku złotych za dzień. Placówki korzystające z cateringu oferują posiłki za kilkanaście złotych za dzień. Łącznie miesięczne wyżywienie to kilkaset złotych.



ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: szkoła

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R