Autor: Ilona Synowiec 2016-08-30

Jak rozwijać talent dziecka i nie zbankrutować?

Talent – to sztuka go odkryć, ale równie trudnym wyzwaniem jest go rozwijać. Jak to mądrze zrobić i nie zbankrutować?

Jak rozwijać talent dziecka i nie zbankrutować?


Talent – to sztuka go odkryć, ale równie trudnym wyzwaniem jest go rozwijać. Jak to mądrze zrobić i nie zbankrutować?

Niedawno rozmawiałam z sąsiadką na temat jej sześcioletniej córki. Mama martwiła się, że dziewczynka wszystkim szybko się nudzi. Z tańca zrezygnowała po semestrze, malowanie – od jakiegoś czasu omija jak może, a sport nigdy jej nie ciągnął. Jak mówiła sąsiadka, starają się z mężem uważnie obserwować jej zainteresowania i pomóc jej odnaleźć coś, do czego dziewczynka będzie miała dryg i co może stać się jej pasją. Na razie 6-latka coraz częściej zagląda sama do książek z angielskiego i podpytuje rodziców o nowe słowa w różnych językach. Może wciągnie ją nauka języków obcych? – zastanawiała się mama i w ramach testów chce od września uczyć córkę w domu języka niemieckiego.

Wspieranie ciekawości świata

Obserwowanie dziecka, pozwalanie mu na testowanie różnych zajęć, sprawia, że wcześniej czy później maluch odnajdzie coś, w czym będzie świetny. Słowem odkryje talent. Nie ma nic gorszego niż tłamszenie w dziecku odwagi, ciekawości, zachwytu nad odkrywaniem świata. Do tego nie potrzeba góry pieniędzy, a czasu. Rodzic sam może rozwijać w dziecku ciekawość świata zabierając go na spacery, czytając z nim książki, odpowiadając na pytania, czy jeżdżąc na rowerze.

Zajęcia dodatkowe

Kiedy dziecko szczególnie przejawia zainteresowanie tańcem, piłką nożną czy malowaniem, można pomyśleć o zajęć dodatkowych dla niego. Na początek przez przedszkole lub szkołę – gdzie zajęcia są z reguły bezpłatne (zwłaszcza sportowe) lub tańsze (artystyczne). Niedrogich zajęć dodatkowych można szukać też w domach kultury czy w ośrodkach sportowych. Warto też korzystać z dofinansowanych warsztatów przez miasta w ramach ferii zimowych i wakacji letnich. Bezpłatne warsztaty prowadzą także teatry, kina, muzea, a nawet kawiarnie dziecięce. Trzeba tylko na bieżąco śledzić wydarzenia w mieście.

Stypendium artystyczne

Kolejnym krokiem, zwłaszcza gdy talent staje się kosztowny, jest stypendium. Warto poszukać wsparcia skierowanego dla utalentowanych dzieci i młodzieży. Na stronie mojestypendium.pl jest 16 stypendiów stricte artystycznych m.in. Mazowieckie stypendia dla zdolnych uczniów, I edycja programu Odkrywcy Diamentów, Stypendium Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Młodych i zdolnych wspierają także gminy i ministerstwa.

Program 500 plus

Doskonałym pomysłem jest rozwijanie talentu dzięki pieniądzom, które rodziny z co najmniej dwójką dzieci, otrzymują od rządu. Co więcej pieniądze z programu mają być właśnie wykorzystane na dzieci, więc z tych pieniędzy można opłacić np. zajęcia z języka obcego czy warsztaty twórcze.ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R