Autor: Ilona Synowiec 2016-08-25

E-szkoła. Ile kosztuje wykorzystanie technologii w nauce?

Według dzieci e-szkoła jest atrakcyjniejsza i łatwiejsza. Niestety polskie szkoły, choć starają się zapewnić dzieciom dostęp do nowoczesnych technologii, wciąż robią to bardzo powoli. Jak zapewnić dziecku dostęp do nowoczesnych technologii i ile to kosztuje?

E-szkoła. Ile kosztuje wykorzystanie technologii w nauce?


Według dzieci e-szkoła jest atrakcyjniejsza i łatwiejsza. Niestety polskie szkoły, choć starają się zapewnić dzieciom dostęp do nowoczesnych technologii, wciąż robią to bardzo powoli. Jak zapewnić dziecku dostęp do nowoczesnych technologii i ile to kosztuje?

Polska szkoła się zmienia, ale wciąż te zmiany – zwłaszcza na polu wykorzystywania nowoczesnych technologii – przebiegają powoli. Z badań Instytutu Badań Edukacyjnych, który monitoruje polską szkołę wynika, że w minionym roku najwięcej dzieci miało kontakt z urządzeniami elektronicznymi na zajęciach z języka obcego – 59 proc., muzyce – 39 proc., zajęciach technicznych – 37 proc.  i plastyce – 26 proc. Wyższe wskaźniki osiągały szkoły, które brały udział w rządowym programie „Cyfrowa szkoła”.

Na jeden komputer stacjonarny przypada dwóch uczniów. Laptop dostępny jest tylko przez minutę

Z badań wynika, że podczas badań nauczyciele wykorzystują laptopy, komputery stacjonarne, tablice interaktywne jak i mają dostęp do internetu. Jeśli w sali jest komputer stacjonarny, to najczęściej uczniowie siedzą przy nich: >> pojedynczo – odpowiedziało tak 57 proc. uczniów biorących udział w „Cyfrowej szkole” i 32 proc. ze szkoły nieobjętej programem, >> podwójnie – odpowiedziało 13 proc. i 24 proc, >> w grupie powyżej 2 osób – odpowiednio 6 proc. i 5 proc.

Mimo tego, że nowoczesne technologie wchodzą do szkół, to trudno mówić, o ich szerokim i intensywnym dostępie. E-szkoła dopiero stawia w Polsce pierwsze kroki. Dla przykładu, komputer mobilny w badanych placówkach uczestniczących w „Cyfrowej szkole” był wykorzystywany średnio przez 9 minut lekcji w przypadku nauczyciela i nieco ponad minutę przez ucznia – wynika z badań IBE.

E-szkoła bardziej atrakcyjna

Okazuje się jednak, że obecność nowoczesnych technologii zachęca dzieci do nauki. E-szkoła jest dla nich pasjonująca. We wnioskach raportu czytamy, że dzieci, które miały większy dostęp do dóbr technologii uważały, że nauka szkolna jest atrakcyjniejsza i łatwiejsza.

Pozytywnie jest też o samych uczniach. - Stali się oni bardziej pozytywnie nastawieni wobec internetu jako źródła aktualnych i łatwo dostępnych informacji, w tym również gotowych rozwiązań zadań. Przejawiali większą skłonność do poszukiwania informacji i poszerzania wiedzy na własną rękę przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii – czytamy w raporcie. E-szkoła niewątpliwie rozwija.

Ile kosztuje wykorzystanie technologii w nauce?

Jeśli mamy więc finanse watro umożliwić dzieciom pracę i naukę ze wsparciem nowoczesnych technologii w domu. Ile to kosztuje?

>> Laptop. Ceny najtańszych nowych laptopów oscylują wokół tysiąca złotych – wynika z porównywarki ceneo.pl Używany sprzęt można kupić za połowę tej kwoty.

>> Internet. Abonament internetowy łączy się z comiesięcznym kosztem na poziomie kilkudziesięciu złotych.

Tak naprawdę laptop z połączeniem do internetu pozwoli dziecku w pełni wykorzystywać technologie w nauce. Posiadanie laptopa pozwoli na odrabianie prac domowych, poznawanie programów komputerowych i robienie prezentacji na zajęcia. Co więcej mając laptopa uczeń będzie mógł tej prezentacji dokonać w szkole. Internet pozwala z kolei na dostęp do świata informacji.

Oczywiście warto kontrolować co dziecko robi w sieci, aby zapewnić mu bezpieczeństwo korzystania z internetu.ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: e-szkoła

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R