Autor: Ilona Synowiec 2016-08-16

Rodzice nie mają pieniędzy, czyli trudna sztuka odmawiania. 15 argumentów, które pomogą ci wyjść ze sklepu bez zakupów i awantury

Każdy rodzić wcześniej czy później będzie musiał zmierzyć się ze zdaniem „Mamo, tato kupcie mi …”. Jak odmówić dziecku i wyjść ze sklepu bez awantury, kiedy rodzice nie mają pieniędzy?

Rodzice nie mają pieniędzy, czyli trudna sztuka odmawiania. 15 argumentów, które pomogą ci wyjść ze sklepu bez zakupów i awantury


Każdy rodzić wcześniej czy później będzie musiał zmierzyć się ze zdaniem „Mamo, tato kupcie mi …”. Jak odmówić dziecku i wyjść ze sklepu bez awantury, kiedy rodzice nie mają pieniędzy?

Dzieci potrafią mieć ognisty temperament i zawzięcie walczyć o to, aby rodzic kupił nową zabawkę, słodycze albo ubranie. Niejeden domowy budżet nie zniósłby takiego hurtowego kupowania. Dziecko musi zrozumieć, że rodzice nie mają pieniędzy na wszystkie zachcianki. Poza tym od małego warto uczyć dzieci gospodarowania pieniędzmi.

Oto 15 argumentów, które pomogą wyjść ze sklepu bez zakupów i awantury:

 1. Najprostszy (zaczyna działać z czasem o ile jesteśmy konsekwentni): "Rodzice nie mają pieniędzy".
 2. Do dzieci, które potrzebują dłuższego wyjaśnienia. „ Czy widziałaś, aby w domu była maszyna do produkcji pieniędzy? (tu najpewniej padnie odpowiedź: „nie”). Wtedy mówimy: „No właśnie nie mamy takiej maszyny, więc nie możemy kupować wszystkiego. Rodzice nie mają na wszystko pieniędzy".
 3. Czasem warto sięgnąć po obietnicę: „Nie kupimy tej zabawki, ale po zakupach pójdziemy na rower albo plac zabaw”.
 4. Jeśli możemy pozwolić sobie na drobny wydatek, możemy zaproponować coś innego np. „Nie kupimy tej drogiej zabawki, ale możemy kupić tę kolorowankę lub książkę”. Dziecko, które czuje że ma jakiś wybór, często odpuszcza zakup pierwszej rzeczy.
 5. Trafiając na solidny opór nie ma rady, trzeba sięgnąć po inne argumenty. „Jeśli nie odłożysz tej drogiej zabawki, mama nie będzie mogła kupić twoich ulubionych jogurtów, malin i soczku. Mamy nie stać na wszystko.”
 6. Bywa, że najskuteczniejszy jest krótki komunikat: „Wychodzimy ze sklepu”.
 7. Czasem trzeba wytłumaczyć skutki: „Następnym razem mama i tata będą sami chodzili na zakupy”.
 8. A może zadziała zwykłe „Odłóż to dziecko. W sklepie nie można dotykać rzeczy, których nie kupujemy”. Trzeba powiedzieć to jednak z wielkim przekonaniem.
 9. Sprawdza się odwrócenie uwagi: „Zobacz, twój kolega z przedszkola”. Nawet jeśli go nie ma, możemy udać się na poszukiwania między alejkami.
 10. Może warto zapytać: „Kupimy, ale czy masz przy sobie pieniądze ze skarbonki?”
 11. Warto też spróbować argumentu: „Kupimy jak będziesz grzeczny, na twoje urodzimy lub imieniny”.
 12. Nie warto dziecka straszyć, ale można powiedzieć, że w sklepie jest pan ochroniarz, który pilnuje porządku i jeśli będziemy niegrzeczni po prostu nas wyprosi ze sklepu.
 13. Inny argument: „Wrócimy do domu i zapytamy tatę”.
 14. Jeśli dziecko nie było grzeczne w ostatnim czasie argumentem jest: „Jeśli będziesz słuchał mamy i taty wrócimy do tematu zakupu tej zabawki.”
 15. Prosto: „Nie dziś. Zobacz mam w portfelu tylko 50 zł, a ta zabawka jest droższa”. W ten sposób dziecko nauczy się, że rodzice nie mają pieniędzy na wszystko.


ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R