Autor: Ilona Synowiec 2016-07-12

Eksperci uczą młodych jak zarządzać pieniędzmi

Warsztaty, wykłady, spotkania z mentorami ze świata biznesu – to czeka 40 najzdolniejszych uczniów ze szkół średnich w ramach programu „Młody Menedżer” Fundacji Zaradni. Akcja trwa w Krakowie, a partnerem jest m.in. Kredyt Inkaso oraz Uniwersytet Ekonomiczny

Eksperci uczą młodych jak zarządzać pieniędzmi


Warsztaty, wykłady, spotkania z mentorami ze świata biznesu – to czeka 40 najzdolniejszych uczniów ze szkół średnich w ramach programu „Młody Menedżer” Fundacji Zaradni. Akcja trwa w Krakowie, a partnerem jest m.in. Kredyt Inkaso oraz Uniwersytet Ekonomiczny

Pilotaż programu edukacyjnego „Młody Menedżer” wystartował 11 lipca, a warsztaty z gospodarowania pieniędzmi, spotkania z rekinami biznesu, wykłady, a także odwiedziny w firmach potrwają do piątku, 15 lipca. Program stworzyła Fundacja Zaradni, a partnerami akcji są Kredyt Inkaso, Gazeta Wyborcza, Uniwersytet Ekonomiczny, Krakowska Szkoła Biznesu, Bahlsen Polska oraz Lovekrakow.pl.

 

Pilotaż z myślą o portfelach młodych

W programie bierze udział 40 najzdolniejszych uczniów ze szkół średnich z Krakowa i okolic. Aby znaleźć się na warsztatach młodzi musieli przejść przez szkolne eliminacje.

 

Każda ze szkół zgłosiła bowiem tylko czterech najlepszych – zdolnych, ambitnych i chętnych do nauki uczniów.

Następnie wybrana młodzież została podzielona na dwie grupy po 20 osób i bierze, od poniedziałku udział w intensywnych warsztatach poświęconych finansom osobistym, ekonomii i przedsiębiorczości. W programie są m.in. wizyty w firmach, case study na podstawie realnych firm, a także finanse w teorii. Zajęcia prowadzone są w formie dyskusji, prezentacji, analiz, ale też nie zabraknie na nich burzy mózgów i studium przypadku.  

 

Spotkania z ekspertami i rozmowy o finansach mają otworzyć młodych na wiedzę, zaszczepić w nich ciekawość do nowej tematyki oraz wprowadzić ich w tajniki bezpiecznego zarządzania pieniędzmi. Dodatkowo program ma za zadanie wesprzeć młodzież w procesie wyboru ścieżki edukacyjnej oraz zawodowej na przyszłość. Podczas inauguracji programu Pani Profesor Janina Filek reprezentująca Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie opowiadała młodzieży, o tym jak ważne jest znalezienie odpowiedzi na pytanie „Kim chcę być i co chcę w życiu osiągnąć?”. Tego typu określenie sprawy, nawiązuje również do głównej idei naszego programu, podkreślał Prezes Fundacji Dariusz Olejnik. „Chcemy wyrównania szans społecznych, chcemy aby zdobyta wiedza podczas naszych warsztatów była motorem napędzającym młodzież do kreatywnego i efektywnego zarządzania własną przyszłością. Program Młody Menedżer ma również za zadanie utwierdzić młodzież w przekonaniu, że światem nie rządzi pieniądz, a jest jedynie narzędziem, tak jak nasze doświadczenie, predyspozycje i umiejętności w procesie realizowania swoich życiowych i zawodowych celów/marzeń. Realizujmy swoje cele świadomie i odpowiedzialnie.”

 

Będą kolejne edycje

Przypomnijmy, że na 8 mln młodych Polaków w wieku 18-31 lat, aż 329 tys. ma problem z terminowym regulowaniem zobowiązań pozakredytowych - wynika z danych BIG InfoMonitor.

Ich zaległości sięgają 1,3 mld złotych. Młodzi mają kłopoty z zapłatą rat pożyczek gotówkowych i rachunków telefonicznych.


Stąd zapotrzebowanie na program, taki jak ten trwający w Krakowie, jest ogromne. Mimo wakacji organizatorzy nie mieli problemu ze znalezieniem chętnych do udziału w projekcie. Jeśli więc pilotaż odniesie sukces, uczniowie mają ocenić na koniec przydatność warsztatów. Jest szansa na kolejne edycje. Dodatkowo zarząd fundacji podkreśla, że jest w procesie wstępnej realizacji pierwszego w Polsce Centrum Edukacji Biznesowej, gdzie między innymi realizowany będzie program Młody Menedżer – zarządzanie przyszłością w wymiarze międzynarodowym przy udziale młodzieży z innych krajów Unii Europejskiej. Jest to kolejny krok, na który wszyscy liczymy!

 

 

Według wstępnych zapowiedzi miałyby się one odbyć w kolejnych województwach, także w ciągu roku szkolnego.

W Polsce, w porównaniu z innymi krajami poziom świadomości ekonomicznej młodych ludzi jest na niskim poziomie, a ich postawy względem finansów są świetnie stymulowane przez wielkie koncerny zajmujące się sprzedażą wszelkich dóbr. Brak w młodych ludziach odporności na marketing i sztuczne generowanie potrzeb. Dodatkowo widzimy spore zapotrzebowanie w zakresie przedsiębiorczości młodego Polaka. Widzimy to chociażby po statystykach zwiększonej aktywności dłużniczej. Mamy coraz więcej osób nadmiernie zadłużonych, które nie radzą sobie ze swoimi zobowiązaniami  mówi Dariusz Olejnik Prezes Zarządu Fundacji Zaradni. Patronem medialnym pilotażu jest „Gazeta Wyborcza” i portal „lovekrakow.pl”

 ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R