Autor: Kredyt Inkaso 2016-09-20

Zajęcia pozaszkolne dla dzieci – gdzie ich szukać i jak je finansować?

Z najnowszego raportu „Dzieci po szkole – wolne czy zajęte” wynika, że wciąż tylko 14,6 proc. dzieciaków chodzi na zajęcia z tańca, języka obcego czy plastyki. Barierą dla rodziców często są pieniądze. Podpowiadamy jak znaleźć atrakcyjne cenowo zajęcia pozaszkolne

Zajęcia pozaszkolne dla dzieci – gdzie ich szukać i jak je finansować?


Z najnowszego raportu „Dzieci po szkole – wolne czy zajęte” wynika, że wciąż tylko 14,6 proc. dzieciaków chodzi na zajęcia z tańca, języka obcego czy plastyki. Barierą dla rodziców często są pieniądze. Podpowiadamy jak znaleźć atrakcyjne cenowo zajęcia pozaszkolne

Aż 74,3 proc. dzieciaków spędza czas po szkole na świeżym powietrzu z rówieśnikami, 61,6 proc. - bawi się w domu, ale 56,1 proc. – równie często ogląda telewizję – wynika z raportu „Dzieci po szkole – wolne czy zajęte” przeprowadzonego przez platformę edukacyjną Squla.pl. Badanie zostało zrealizowane na reprezentatywnej grupie ponad tysiąca rodziców na przełomie czerwca i lipca. Wyniki opublikowano we wrześniu 2016 r. W badaniu wzięli udział rodzice: przedszkolaków, dzieci z klas 1-3 oraz 4-6. Okazało się, że wbrew powszechnym opiniom, tylko 14,6 proc. dzieci rozwija swoje pasje po szkole i ma zorganizowane zajęcia pozaszkolne.

Oto najpopularniejsze zajęcia pozaszkolne oraz odpowiedzi: gdzie ich szukać i ile kosztują?

Taniec

Z badań wynika, że jeśli rodzice zapisują na dodatkowe zajęcia, to wybierają taniec. Zdobył on aż 23,1 proc. odpowiedzi.

>> Zajęcia taneczne często organizowane są dla dzieci przez domy kultury i ośrodki sportowe. Oczywiście zajęcia mają też w ofercie profesjonalne szkoły tańca – aktualnie prowadzą zapisy i organizują darmowe pokazy warsztatów. Cena za cztery zajęcia w miesiącu waha się w zależności od szkoły od 80 do 120 zł.

Basen

Drugie, najczęściej wybierane zajęcia dodatkowe. Z raportu wynika, że wybierane są przez 21 proc. rodziców.

>> Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla portfela rodziców jest opcja, w ramach której to szkolne zajęcia w wf-u odbywają się na basenie. Zasady reguluje Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (DzU z 1997 r. nr 57, poz. 358), które określają szczegółowe warunki bezpieczeństwa osób korzystających z kąpielisk i pływalni. I tak zajęcia na pływalni krytej mogą odbywać się tylko w obecności instruktorów pływania i ratowników, a grupa pływająca na pływalni krytej nie może liczyć więcej niż 15 uczestników na jedną osobę prowadzącą zajęcia.

Jeśli szkoła nie organizuje zajęć na pływalni, nie pozostaje nic innego jak wyjście z dzieckiem na basen lub zapis na zajęcia z instruktorem. W trakcie ferii dzieci mogą liczyć na darmowe wejście, w roku szkolnym – na zniżkę legitymacyjną. Cenniki basenów bardzo się różnią, dlatego warto porównać ofertę.

Piłka nożna

W piłkę gra po szkole 18,3 proc. dzieciaków.

>> Można się spodziewać, że po sukcesie Roberta Lewandowskiego, który podpisał intratny kontrakt z Bayernem Monachium czy Grzegorza Krychowiaka, którego kontrakt z francuskim klubem Paris Saint-German opiewa na kwotę 30 milionów euro, rozpocznie się na dobre moda na zajęcia pozaszkolne z piłki nożnej.

Z pewnością z właśnie tego powodu zajęcia pozaszkolne z trenerami w szkółkach piłkarskich dla maluchów zaczynają się od 50 zł w górę. Warto pamiętać jednak, że bezpłatne zajęcia sportowe organizowane są na Orlikach. Aby wyszukać zajęć należy wejść np. na stronę naszorlik.pl. Poza tym informacje znajdują się często na stronach urzędów miast i w szkołach.

Sztuki walki

Na popularności zyskują też sztuki walki. 12,4 proc. badanych zadeklarowało, że zapisuje dzieci na tego typu zajęcia pozaszkolne.

>> Sztuki walki organizowane są z reguły przez prywatne szkoły. Okazjonalnie darmowych zajęć sportowych i atrakcji warto szukać na piknikach. Przykładowo z okazji Narodowego Dnia Sportu 1 października na błoniach PGE Narodowego w Warszawie o godzinie 12 zacznie się wielki sportowy piknik. W tym roku np. Polski Związek Sumo zaprezentuje pokaz swojej dyscypliny oraz zaprosi dzieci i dorosłych na wspólny trening. Z kolei na stanowisku Polskiego Związku Bokserskiego odwiedzający będą mieć okazję spotkać mistrzów pięści oraz poćwiczyć z trenerem kadry seniorów reprezentacji Polski. Treningi odbędą się w parach, indywidualnie i z trenerem. PZB przygotuje także konkursy z techniki bokserskiej i historii boksu.

Zajęcia językowe

Zaskakujące, ale zajęcia językowe wybiera tylko 11,3 proc.

>> Dodatkowe zajęcia językowe prowadzą zarówno szkoły języków obcych jak i prywatni korepetytorzy. Jedna lekcja kosztuje od kilkudziesięciu złotych w górę. Cenniki zależą od długości zajęć, wielu dziecka i częstotliwości spotkań. Trudno o bezpłatne zajęcia językowe, choć zdarza się, że pomoc w odrabianiu zadań z języka obcego oferują wolontariusze. Z reguły pomoc skierowana jest do najbardziej potrzebujących, którzy są podopiecznymi fundacji np. dla samotnych matek.  

Zajęcia plastyczne

Niewielu rodziców zapisuje dzieci na zajęcia plastyczne - 10,2 proc.

>> Darmowe zajęcia plastyczne organizowane są czasem np. w kawiarniach dla dzieci, centrach handlowych, muzeach. Regularne warsztaty już kosztują i to niemało ze względu na konieczność zakupu materiałów. Zwykle ceny warsztatów artystycznych zaczynają się od 80 zł.

Zajęcia muzyczne

Zestawienie zajęć dodatkowych zamyka muzyka. Zaledwie 8,6 proc. rodziców rozwija w dzieciach muzykalność.

>> Zajęcia muzyczne organizowane są przez domy kultury. Jeśli dziecko ma talent można je zapisać np. do miejskiego chóru lub orkiestry. Wtedy uczestnictwo będzie bezpłatne.

O czym pamiętać finansując zajęcia pozaszkolne?

  1. Warto poszukać darmowych zajęć dodatkowych – te organizowane są urzędy miast, ośrodki sportu, fundacje;
  2. Nie należy obciążać dziecka (i jednocześnie budżetu), i zapisywać malucha na taniec, piłkę nożną i jeszcze muzykę. Lepiej wybrać jedne zajęcia pozaszkolne, które naprawdę sprawiają maluchowi frajdę.
  3. Można poszukać dodatkowych środków na rozwijanie talentu np. stypendiów sportowych albo dla uzdolnionych artystycznie dzieci;
  4. Warto opłacić zajęcia pozaszkolne np. w programu 500 plus;
  5. Przed zapisem na zajęcia należy porównać ofertę w kilku miejscach. Jeśli nas nie stać na regularne kursy dla dzieci, można planować okazjonalne wyjścia na pikniki, pokazy, imprezy plenerowe. Udział w nich jest bezpłatny.


ZOBACZ TAKŻE


N
E
W
S
L
E
T
T
E
R