Autor: Kredyt Inkaso 2016-11-04

Mieszkanie Plus, nowy rządowy program mieszkaniowy. Jakie programy są jeszcze na rynku?

Sztandarowy program mieszkaniowy rządu nabiera tempa. Pierwsze mieszkania w ramach Mieszkanie Plus powstaną w Chorzowie, Radomiu i Poznaniu. Od początku roku wznowiony zostanie nabór wniosków do Mieszkania dla Młodych. Wciąż działa także Fundusz Mieszkań na Wynajem

Mieszkanie Plus, nowy rządowy program mieszkaniowy. Jakie programy są jeszcze na rynku?


Sztandarowy program mieszkaniowy rządu nabiera tempa. Pierwsze mieszkania w ramach Mieszkanie Plus powstaną w Chorzowie, Radomiu i Poznaniu. Od początku roku wznowiony zostanie nabór wniosków do Mieszkania dla Młodych. Wciąż działa także Fundusz Mieszkań na Wynajem

Każdy z trzech programów ma inne zasady. Mieszkanie dla Młodych – to program mieszkaniowy dofinansowujący zakup nieruchomości. Mieszkanie Plus – ma zaszczepić w Polakach chęć do oszczędzania i ułatwić im drogę: od wynajmu do zakupu. Z kolei Fundusz Mieszkań na Wynajem – pozwala na wynajem mieszkania w standardzie „pod klucz” w dużych aglomeracjach. Co jeszcze warto wiedzieć o trzech programach?

>> Mieszkanie Plus

To długo zapowiadany rządowy program mieszkaniowy, który wchodzi w fazę realizacji. - 12 października, w całej Polsce, podpisanych zostało 17 listów intencyjnych i porozumień między spółką realizującą pilotaż programu Mieszkanie Plus a jednostkami samorządu terytorialnego. Wstępnie wytypowane do realizacji działań inwestycyjnych zostały nieruchomości w Białej Podlaskiej, Chorzowie, Dębicy, Gliwicach, Katowicach, Kobyłce, Nowej Dębie, Pelplinie, Poznaniu, Radomiu, Skawinie, Stalowej Woli, Starogardzie Gdańskim, Trzebini, Tychach, Wałbrzychu i Wrześni – pochwalił się w komunikacie Bank Gospodarstwa Krajowego. W sumie działki mają ponad 67 ha łącznej powierzchni.

Czas trwania. Program mieszkaniowy ma wejść w życie w 2018 roku i w założeniu jest on wieloletni.

Założenia. Wciąż poznajemy nowe szczegóły programu, ale już wiadomo, że Mieszkanie Plus ma pozwolić Polakom na preferencyjny wynajem z możliwością wykupu. - Rządowy program „Mieszkanie plus” oferuje dostęp do lokali na wynajem oraz z możliwością dojścia do własności po 30 latach użytkowania. W pierwszej opcji za 1 m kw., w zależności od lokalizacji, trzeba będzie zapłacić od 10 do 20 zł. W drugiej do czynszu zostanie doliczone 20 proc., a w przypadku rezygnacji z wykupu nadpłata zostanie najemcy zwrócona – wyjaśnia Teresa Suska, dyrektor Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Program mieszkaniowy jest skierowany do osób, które chcą oszczędzać na własne lokum. Jednym z elementów programu będą tzw. Indywidualne Konta Mieszkaniowe. Osoby odkładające na rachunki oszczędnościowe kwot na nieruchomość będą zwolnione z tzw. podatku Belki. Dodatkowo, po określonym okresie oszczędzania przewidziano pieniężną premię np. na remont.

Odbiorca. Program ma być dostępny dla wszystkich, bez względu na dochody czy miejsce zameldowania. Najpewniej jednak priorytetowo będą traktowane rodziny wielodzietne. Wady i zalety - z perspektywy konsumenta - podsumowała Polska Federacja Rynku Nieruchomości. Największy atut programu „Mieszkanie plus” to niski średni koszt wynajmu. Najsłabszy punkt – nieatrakcyjna lokalizacja nowobudowanych lokali – wynika z badania „Puls Rynku”.

źródło: PFRN, badanie "Puls Rynku"

>> Mieszkanie dla Młodych

Program mieszkaniowy cieszy się wśród Polaków wielką popularnością - do tego stopnia, że wyczerpała się pula pieniędzy na 2017 rok. Na nową transzę trzeba poczekać do stycznia przyszłego roku, kiedy będą dostępne kolejne 381 mln zł.

Czas trwania. To ostatni moment na skorzystanie z MdM, gdyż program mieszkaniowy kończy się w 2018 roku.

Założenia. MdM pomaga sfinansować zakup nieruchomości. Na dopłatę mogą liczyć osoby kupujące mieszkanie do 50 m kw. lub 65 m kw (w przypadku osób i rodzin z trojgiem dzieci). Wysokość dopłaty to 10 proc. do wkładu własnego dla osób samotnych i małżeństw bez dzieci; 15 proc. - dla osób i małżeństw wychowujących co najmniej jedno dziecko; 20 proc. - dla osób i małżeństw wychowujących dwoje dzieci i 30 proc. - dla osób i małżeństw wychowujących przynajmniej troje dzieci. Program mieszkaniowy przewiduje także dodatkowe 5 proc. na wcześniejszą przedterminową spłatę części kapitału kredytu dla osób, którym w ciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie (lub kolejne) wychowywane dziecko.

Odbiorca. W założeniu MdM pomaga w zakupie nieruchomości osobom, które nie posiadają mieszkania, nie przekroczyły 35 lat (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego małżonka; poza tym warunek wieku nie dotyczy osób i rodzin z trojgiem dzieci), a także biorą kredyt na co najmniej 50 proc. ceny mieszkania i minimum 15 lat.

>> Fundusz Mieszkań na Wynajem

To inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego, która miała zachęcić Polaków do życia w wynajętych mieszkaniach. Program był bardzo długo oczekiwany, ale kiedy okazało się, że za wynajem trzeba płacić praktycznie tyle samo jak na tradycyjnym rynku najmu, Fundusz został ostro skrytykowany. BGK oświadczył wówczas, że program jest przedsięwzięciem komercyjnym, a nie inicjatywą rządową. Mimo rozczarowującego początku Fundusz wciąż działa i przekazuje kolejne inwestycje z mieszkaniami pod wynajem.

Czas trwania. Fundusz to ponad 3 tys. mieszkań na różnych etapach budowy, które trafią na rynek do 2017 roku.

Założenia. Według BGK Fundusz ma na celu powiększyć ofertę mieszkań w atrakcyjnych aglomeracjach i spopularyzować ideę najmu. Fundusz pozwala jedynie na wynajem i nie zakłada wykupu. Wysokość czynszu zależy od okresu najmu według następujących przedziałów: od 6 do 23 miesięcy oraz od 24 do 48 miesięcy. Im dłuższy okres najmu, tym niższa cena. Poza tym mieszkania są urządzone „pod klucz”. Aktualna oferta dostępna jest na stronie funduszmieszkan.pl

Odbiorca. Osoba, która chce mieszkać w dużym mieście. BGK udostępnił bowiem dotychczas mieszkania w Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie, a w lipcu 2016 roku w Warszawie.ZOBACZ TAKŻE


N
E
W
S
L
E
T
T
E
R