Autor: Kredyt Inkaso 2016-11-10

Przenosimy rachunek do innego banku. Na co należy zwracać uwagę?

Idealny rachunek bankowy powinien być dostosowany do naszych potrzeb i powinien zapewniać możliwość wypłacania pieniędzy – bez prowizji – z jak największej liczby bankomatów oraz dawać opcję wykonywania bezpłatnych przelewów do innych banków. A jeśli dodatkowo przy korzystaniu z karty zaoferuje darmowe wejściówki do kina to oznacza, że konto jest warte uwagi

Przenosimy rachunek do innego banku. Na co należy zwracać uwagę?


Idealny rachunek bankowy powinien być dostosowany do naszych potrzeb i powinien zapewniać możliwość wypłacania pieniędzy – bez prowizji – z jak największej liczby bankomatów oraz dawać opcję wykonywania bezpłatnych przelewów do innych banków. A jeśli dodatkowo przy korzystaniu z karty zaoferuje darmowe wejściówki do kina to oznacza, że konto jest warte uwagi

Polacy, jeśli już wybiorą rachunek osobisty, to niechętnie decydują się na przeniesienie go z banku do banku. Potwierdzają to chociażby dane Krajowej Izby Rozliczeniowej, która podsumowała że takich zmian w III kwartale tego roku dokonało zaledwie 13 tys. klientów. Przełomowy jest jednak fakt, że to aż o 90 proc. więcej niż rok temu o tej samej porze. To wyraźny sygnał, że klienci zaczynają interesować się kosztami obsługi rachunku i opcjami dodatkowymi jakie konto oferuje. Na co należy zwracać uwagę, gdy przenosimy rachunek do innego banku?

Koszty prowadzenia i obsługi  

Wybierając nowy rachunek warto zwrócić przede wszystkim uwagę na opłaty, zwłaszcza te za jego prowadzenie, wydanie i obsługę karty, a także prowizje za korzystanie z bankomatów oraz przelewy internetowe. Z tych usług korzystamy bowiem najczęściej. Poza tym należy sprawdzić koszty związane z poleceniami zapłaty i stałymi zleceniami.

Dostęp do konta i pieniędzy

- Jeśli jesteśmy zwolennikami elektronicznych narzędzi w obsłudze rachunku – powinniśmy wybrać konto, które możemy obsługiwać przez serwis internetowy, do którego dostęp zapewnia nam komputer, notebook lub tablet albo przez aplikację na smartfonie. Korzystając z tych narzędzi nie musimy odwiedzać tradycyjnych oddziałów banku. Tym samym oszczędzamy czas i pieniądze – mówi Grzegorz Culepa z PKO BP, gdzie realizując przelewy przez  internet lub ze smartfona nie ponosimy opłat za operację. Niezależnie wybierając nowy rachunek warto zwrócić uwagę na liczbę bankomatów własnych i bezprowizyjnych jaką ma bank. Dobrze jeśli daje także opcję zasilania rachunków przez wpłatomaty.

Dla kogo jest rachunek

Banki często dedykują rachunki różnym grupom np. dzieciom, młodzieży, studentom, osobom aktywnym. Dlatego wybierając konto warto uwzględnić w analizie taką dedykowaną ofertę. Pomocne przy wyborze są rankingi. Przykładowo w tym roku w marcu Money.pl po raz siódmy przeanalizował 61 kont osobistych z oferty 29 banków i na tej podstawie wybrał „Najlepsze konto 2016” dla osoby, która zarabia na rękę około 2,5 tys. złotych i wykonuje operacje kartą na minimum 500 złotych miesięcznie. W pierwszej trójce Money.pl znalazły się:

  1. T-Mobile Konto oferowane przez T-Mobile Usługi Bankowe

Posiadacz rachunku nie tylko nie zapłaci za jego prowadzenie, ale ma też szansę odzyskać część wydawanych pieniędzy (nawet do 5 procent wartości zakupów), za które zapłaci kartą debetową. Analitycy Money.pl zwracali uwagę, że można w ten sposób zarobić 25 złotych miesięcznie i 300 złotych rocznie. Poza tym wypłaty pieniędzy ze wszystkich bankomatów są dla klienta darmowe.

  1. e-Konto mobilne plus w mBanku

Na drugiej pozycji uplasował się rachunek mBanku. Według analityków konto jest atrakcyjne pod warunkiem zasilania tego rachunku kwotą minimum 1000 złotych miesięcznie. W przeciwnym wypadku bank będzie pobierał opłatę za kartę płatniczą debetową w kwocie 4 zł. Atuty? Grosza nie zapłacimy za przelewy, polecenia zapłaty i zlecenia stałe. Nie będzie też prowizji za wypłacanie pieniędzy z bankomatów na całym świecie. mBank oferuje też mocno zaawansowaną aplikację na smartfony i tablety – wynika z analizy ekspertów serwisu.

  1. Konto Godne Polecenia w Banku Zachodnim WBK

Rachunek kusi atrakcyjnym oprocentowaniem. Klient, który zdecyduje się na jego otwarcie, będzie mógł liczyć nawet na 4 procent w skali roku, pod warunkiem, że średnie saldo nie przekroczy 4 tys. zł. Powyżej tego limitu oprocentowanie spada do 1 procenta. Poza tym, prowadzenie konta jest darmowe, a jeśli klient wykona transakcje na 500 złotych, to nie zapłaci za kartę MasterCard. Zlecenia stałe, polecenia zapłaty wykonywane przez internet są darmowe. Dodatkowo nie trzeba się martwić, z którego bankomatu wypłacamy pieniądze. Wszystkie, także za granicą, są darmowe. Na kartę można zbierać punkty PAYBACK i wydawać je na kolejne zakupy – punktują twórcy rankingu.

Koszt wypłat z zagranicznych bankomatów

- Osoby, które dużo podróżują, spędzają większość czasu za granicą na przykład w związku z pracą, oprócz łatwego dostępu do rachunku przez sieć www i telefon powinny zatroszczyć się o minimalizację kosztów związanych z koniecznością wypłat gotówkowych za granicą. Dobrym rozwiązaniem jest konto zapewniające bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą – mówi Grzegorz Culepa z PKO BP. Przykładowo takim kontem jest np. PKO Konto bez granic, które poza zerową prowizją za wypłaty z bankomatów w kraju i za granicą (w określonych przypadkach klient płaci jedynie za przewalutowanie transakcji) również bezpłatnie może realizować przelewy nie tylko przez internet i smartfon, ale także przez call center.

Warto wiedzieć, że niezależnie wypłata pieniędzy z bankomatu może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Oprócz prowizji pobieranych przez bank, jeśli są takie ustalone dla tego typu wypłat w cenniku bankowym, mogą pojawić się również opłaty pobierane przez właścicieli bankomatów. Wówczas na ekranie bankomatu  pojawi się informacja o dodatkowych kosztach - nie są to  opłaty bankowe.

Promocje

Decydując się na zmianę konta warto zwrócić uwagę na ofertę promocyjną. Przykładowo zakładając rachunek z kartą Visa Sol w BZ WBK do 15 grudnia 2016 r., można zyskać 4 proc. na rachunku do końca 2017 r. Poza tym wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce są bezpłatne, a bank promuje nowoczesne rozwiązania mobilne.  

Do 30 listopada trwa też promocja konta osobistego ING Banku Śląskiego. Klienci, którzy zdecydują się na udział w promocji i założą za pośrednictwem Internetu Konto z Lwem Direct albo Konto z Lwem Komfort, mogą otrzymać premię w wysokości 100 zł. Oferta skierowana jest do nowych klientów banku.ZOBACZ TAKŻE


N
E
W
S
L
E
T
T
E
R