Autor: Kredyt Inkaso 2016-12-16

Święta bez długów. 10 zasad, o których warto pamiętać przygotowując święta

Zakupy z wyprzedzeniem, porównywanie cen i nieuleganie szaleństwu zakupowemu – to kilka z zasad, które warto mieć z tyłu głowy, przygotowując tegoroczne święta. Tylko tak unikniemy poświątecznych długów

Święta bez długów. 10 zasad, o których warto pamiętać przygotowując święta


Zakupy z wyprzedzeniem, porównywanie cen i nieuleganie szaleństwu zakupowemu – to kilka z zasad, które warto mieć z tyłu głowy, przygotowując tegoroczne święta. Tylko tak unikniemy poświątecznych długów

1121 zł – tyle wynosi tegoroczny, świąteczny budżet przeciętnej polskiej rodziny. Jest on o 5 proc. wyższy od ubiegłorocznego, choć Polacy uważają, że sytuacja gospodarcza nie jest najlepsza – takie wnioski płyną z corocznego badania Deloitte „Świąteczne wydatki Polaków. Chłodna kalkulacja czy świąteczna gorączka”.

Najwięcej z budżetu wydamy na zakupy spożywcze, bo aż 512 zł. Sporo, przeznaczymy także na prezenty, to jest 489 zł. Najmniej, bo zaledwie 120 zł, mamy zarezerwowane na spotkania towarzyskie w trakcie świąt np. kino. Część Polaków, chcąc sfinansować święta naruszy oszczędności, a część się zadłuży.

Oto 10 zasad, o których warto pamiętać przygotowując święta.

1. Zakupy nie na ostatnią chwilę

Najbardziej ekonomiczne i przemyślane zakupy należałoby zrobić z wyprzedzeniem. Niestety z badań Deloitte wynika, że choć o tym wiemy, to wciąż wpadamy w pułapkę zakupów na ostatnią chwilę. Aż 33 proc. badanych zadeklarowało, że zajmie się kupowaniem prezentów i robieniem świątecznych zakupów dopiero między 16 a 24 grudnia. To wzrost o 4 proc. w stosunku do 2015 roku.  

2. Porównywanie ofert sklepów

Wybierając się na zakupy do dyskontów, hipermarketów i dyskontów (te według wspomnianych badań wybierze odpowiednio 67, 57 i 48 proc. z nas) nie warto ulegać pokusie zrobienia zakupów podczas jednej wizyty tylko w jednym sklepie. Bez porównywania ofert można bardzo przepłacić. Warto przed zrobieniem zakupów przejrzeć sklepowe gazety, a jeśli w trakcie zakupów towar wyda nam się zdecydowanie za drogi –nie kupować go – a wybrać się do niego do innego sklepu.

3. Mądre e-zakupy

Sposobem na szybkie, sprawne i tanie sprawunki (zwłaszcza te prezentowe) są zakupy on-line. Pod tym względem jesteśmy pionierami – wynika z badań. Aż 40 proc. z nas kupi prezenty właśnie przez internet. W tej kategorii lepsi są od nas tylko Niemcy, gdzie wskaźnik wynosi 48 proc. Dla porównania najmniej nowocześni są Portugalczycy ze wskaźnikiem e-zakupów na poziomie 16 proc.

4. Rozsądnie z prezentami

Za równo z badań Deloitte, jak i z raportu „Postawy i zwyczaje związane z zakupem prezentów gwiazdkowych dla dzieci” przygotowywanego na zlecenie Smyka, wynika, że jesteśmy szczodrzy jak nie rozrzutni w kwestii obdarowywania bliskich prezentami. I tak z badań Smyka wynika, że ponad dwukrotnie mniej rodziców planuje wydać najniższą kwotę – do 50 zł (stadek z 18 proc. do 9 proc.). Istotnie wzrósł odsetek osób planujących wydać na prezent ponad 100 zł (z 32 proc. do 48 proc.). Co ważne, osoby, które deklarują, że wydadzą na prezenty więcej, wcale nie zarabiają więcej niż w ubiegłym roku. -  Wzrost kwot przeznaczanych na prezenty dla dzieci może być związany z poprawianiem się sytuacji finansowej polskich rodzin, ale też z narastającymi trendami konsumpcyjnymi – komentuje wyniki badań Ola Furman, badacz. Jeśli więc nie zarabiamy więcej, a marzy nam się góra, drogich prezentów, powinna zapalić nam się lampka ostrzegawcza.  

5. Dowód zakupu w portfelu

Choć bardzo się staramy, może się okazać, że kupiliśmy w prezencie za mały sweter lub przyciasną koszulę. Dlatego nie wyrzucajmy dowodów zakupu. Dzięki temu towar będzie można wymienić lub zwrócić zaraz po świętach.

6. Sprzątanie domu i gra dodatkami zamiast gruntownej zmiany aranżacji

Przed świętami włącza nam się także potrzeba odmiany wnętrza. Kto był w ostatnich dniach w sklepie Ikea, Leroy Merlin czy Saturnie wie, że trzeba odstać swoje w kolejkach do doradców i do kasy. Zanim więc wybierzemy się na zakupy z myślą o zmianie całego wnętrza salonu, lepiej zacząć od gruntownego sprzątania, wyrzucenia niepotrzebnych bibelotów, przestawienia mebli, a dopiero na końcu możemy wybrać się do sklepu, aby kupić drobne wnętrzarskie dodatki.

7. Ekonomiczne oświetlenie 

Święta to światła, ale… w granicach rozsądku. Światełka na choince to standard. Warto jednak przemyśleć czy przed naszym domem przez cały miesiąc powinien świecić się renifer? Może też niezbyt ekonomiczne okaże się oświetlanie balkonu i tarasu? Jeśli uznamy, że nasz dom musi się świecić, to dobierzmy choć energooszczędne oświetlenie.

8. Wspólne święta

Podczas organizacji świąt warto też porozumieć się z rodziną. Jeśli jednego dnia będziemy u rodziców, drugiego u kuzynów, a dopiero trzeciego goście przyjadą do nas – nie planujmy świąt jak mielibyśmy siedzieć trzy dni przy suto zastawionym stole. Wcześniej zaplanowana gościna pozwoli nam na rozsądne rozplanowanie świątecznych wydatków.  

8. Tankowanie auta

Jeśli wiemy, że spędzimy święta kursując od domu do domu zatankujmy – o ile to możliwe – wcześniej i do pełna na znanej nam stacji. Przypadkowe tankowanie, chociażby na stacji przy trasie może nas sporo kosztować.

10. Zastaw się, a postaw się? To już nieaktualne

Podczas organizacji świąt warto mieć cały czas z tyłu głowy, że choć to wielka uroczystość, to trwa trzy dni. Nie warto więc zadłużać się, aby zrobić świąteczne zakupy lub kupić drogie prezenty. Święta Bożego Narodzenia to wciąż przede wszystkim święta duchowe. Warto o tym pamiętać.  ZOBACZ TAKŻE

TAGI: święta

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R