Autor: Kredyt Inkaso 2017-01-11

W 2017 roku pieniądze będą się mnie trzymać. 10 postanowień w kwestii oszczędzania

Czasem trudno się zmobilizować do zmian, zwłaszcza, jeśli wiążą się one z pewną dyscypliną i konsekwencją w działaniu. Dlatego zawsze, kiedy coś będzie próbowało odciągnąć cię od oszczędzania, pomyśl jaki masz cel i przypomnij sobie o czym marzysz. Wtedy będzie ci łatwiej zrealizować 10 postanowień i zacząć liczyć pieniądze

W 2017 roku pieniądze będą się mnie trzymać. 10 postanowień w kwestii oszczędzania


Czasem trudno się zmobilizować do zmian, zwłaszcza, jeśli wiążą się one z pewną dyscypliną i konsekwencją w działaniu. Dlatego zawsze, kiedy coś będzie próbowało odciągnąć cię od oszczędzania, pomyśl jaki masz cel i przypomnij sobie o czym marzysz. Wtedy będzie ci łatwiej zrealizować 10 postanowień i zacząć liczyć pieniądze

1. Kontrola wydatków, które lekką ręką idą na drobnostki

Pierwsze postanowienie wydaje się błahostką, ale w praktyce, dzień po dniu, przez cały rok, jego realizacja jest karkołomna. Bo jak odmawiać sobie drobnych zakupów, zachcianek z okazji i bez niej, przekąsek w mieście. Jak planować i zabierać ze sobą np. kawę w termosie, zamiast kupować drogą kawę na mieście?

Aby się to udało, należy przeliczyć, ile wydajemy rocznie choć na jedną z naszych zachcianek. Liczby mogą być najlepszym argumentem do tego, aby złapać się za kieszeń. Twoją słabością jest baton, na który w tygodniu wydajesz zaledwie zdawałoby się 6 zł? To oznacza, że miesięcznie kosztuje cię on 24 zł, a rocznie już 288 zł. Pamiętaj, że to tylko jeden baton. Trzy takie „drobnostki” i  portfela ucieka prawie 900 zł. To już spore pieniądze.   

2. Ograniczenie (wyeliminowanie) nieprzemyślanych wydatków

Kolejna kwestia to ograniczenie wydatków, które nie są małe, a mimo to decyzję o zakupie podejmujemy w sposób nieprzemyślany. Znajomi jadą na weekend do Londynu i dałeś się namówić na wypad? Proponują drogie wyjścia? A może znowu dałeś się skusić na nieatrakcyjne rabaty i wyszedłeś ze sklepu z torbą niepotrzebnych rzeczy kupionych na przecenie? Zanim spontanicznie dasz się wyciągnąć na wakacje, do kawiarni lub na zakupowe szaleństwo, przemyśl czy stać cię na taką wyprawę i przelicz pieniądze.

3. Rezygnacja z jednej kosztownej przyjemności w roku

Planujesz, ot tak, zakup nowego telewizora, drogiego telefonu, a może wymianę samochodu. Zrezygnuj – jeśli nie masz pewności, że twój budżet to udźwignie - i odłóż te pieniądze na konto oszczędnościowe. Realizacja postanowienia to także trening sztuki odmawiania sobie przyjemności.

4. Zamknięcie debetu, zwrot karty

Im szybciej uda nam się zamknąć wszelkie zobowiązania finansowe tym lepiej. Każdy kolejny sukces w tym zakresie cieszy, motywuje, i zachęca do kolejnego kroku. Warto też pozbyć się kart kredytowych, które choć wygodne, to przy nieterminowej spłacie potrafią słono kosztować.

Właśnie ta konieczność pilnowania terminów spłaty, sprawiła, że karty kredytowe zaczęły Polaków z czasem męczyć. Od końca 2009 roku ubywa nam kart kredytowych i dziś pozostało nam już tylko 6 mln kart. W latach 2006 – 2009, czyli w czasie boomu na karty w portfelach mieliśmy blisko 11 mln kart kredytowych.

5. Skonsolidowanie dotychczasowych długów

Jeśli nie uda ci się pozbyć wszystkich dotychczasowych zobowiązań udaj się do banku i skonsoliduj raty, które masz. Łatwiej spłacać jedno większe zobowiązanie niż kilka małych. Zacznij od umówienia spotkania z doradcą bankowym.

6. Planowanie budżetu bez nowego kredytu

Postanów sobie, że w 2017 roku nie tylko pozbywasz się zobowiązań (jeśli je masz), ale też nie zaciągasz nowych. Niech będzie to rok bez żadnych nowych kredytów. Nie złam tego postanowienia. Pieniądze będą się ciebie trzymać. 

7. Znalezienie dodatkowej pracy, której dochód w 100 proc. pójdzie do „skarpety”

Ambitne postanowienie, ale realne. Skoro teraz utrzymujesz się z jednej pensji (ewentualnie jeszcze dochodów małżonka), to dlaczego nie spróbować dorobić i odłożyć zarobionych pieniędzy na tzw. czarną godzinę? Warto. Przykładowo według stawek z ogłoszeń o pracy tymczasowej osoba pracująca w cal centre może liczyć średnio na ok. 10 zł za godzinę. Oznacza to, że pracując przez weekend po 10 godzin, w ciągu jednego weekendu można dorobić 200 zł, a w ciągu miesiąca 800 zł. – Od blisko roku dorabiam w ten sposób, po tym jak pozostawił mnie partner i zostałam sama z kredytem hipotecznym. Bez tej drugiej pracy nie dałabym rady – mówi Ewelina z Warszawy. –Teraz awansowałam w etatowej pracy i wynajęłam pokój w mieszkaniu przyjaciółce, która przyjechała do stolicy do pracy. Poza tym wciąż dorabiam, bo to spory zastrzyk finansowy – dodaje.

8. Ustawienie zlecenia stałego na konto oszczędnościowe

Subkonto i stały przelew – to doskonały sposób finansowej samokontroli. Nawet regularnie odkładana kwota w wysokości 50 zł, rocznie daje oszczędność na poziomie 600 zł. W skali miesiąca nie jest to gigantyczna kwota, a daje spory zastrzyk gotówki na koniec roku.

9. Połączenie sił w oszczędzaniu

Spróbuj przekonać do oszczędzania bliskich. Razem łatwiej motywować się do zaciskania pasa. Jeśli jedna osoba oszczędza, a najbliższa dalej żyje dotychczasowym trybem, będzie to nas bardzo demotywować. Usiądźcie wspólnie i przeliczcie ile zaoszczędzicie działając razem. Na pewno będą to duże pieniądze.

10. Zacznij pomnażać pieniądze

W końcu przyjdzie moment, najpewniej w III kwartale roku, czyli w czasie gdy już opanujesz metody oszczędzania, aby zacząć pomnażać pieniądze. Wtedy można przemyśleć zainwestowanie pieniędzy np. odkładając na lokatę czy bezpieczny fundusz.ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: pieniądze

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R