Autor: Kredyt Inkaso 2017-06-21

Intercyza. Wady i zalety

Karolina i Wojciech za miesiąc biorą ślub. Sakramentalne „tak” poprzedzili wizytą u radcy prawnego. Julia i Krzysztof, na podpisanie intercyzy zdecydowali się już po ślubie, kiedy mąż rozpoczął własną działalność. Podobnie na rozdzielność majątkową zdecydowała się Halina i Kuba. Sytuacja każdej z par bardziej przemawiała za podpisaniem intercyzy niż za jej brakiem

Intercyza. Wady i zalety


Karolina i Wojciech za miesiąc biorą ślub. Sakramentalne „tak” poprzedzili wizytą u radcy prawnego. Julia i Krzysztof, na podpisanie intercyzy zdecydowali się już po ślubie, kiedy mąż rozpoczął własną działalność. Podobnie na rozdzielność majątkową zdecydowała się Halina i Kuba. Sytuacja każdej z par bardziej przemawiała za podpisaniem intercyzy niż za jej brakiem

Intercyza, czyli umowa małżeńska, jeszcze kilka lat temu kojarzyła się z dokumentem, który podpisywały sławy światowego formatu albo bogaci biznesmeni, bojący się utraty majątku w wyniku rozwodu. Dziś to umowa, na którą decydują się zwykłe pary, często dla dobra związku i przyszłych dzieci.

Skomplikowana sytuacja rodzinna

Karolina i Wojciech za miesiąc biorą ślub. Sakramentalne „tak” poprzedzili wizytą u radcy prawnego. – Wojtek ma dwoje, prawie dorosłych dzieci z wcześniejszego małżeństwa i napięte relacje z byłą żoną. Choć spotkaliśmy się kilka lat po jego rozwodzie, to nie mamy co liczyć na aprobatę naszego związku. Wojtek wciąż ma sprawę o podział majątku – opowiada Karolina. Para, która szykuje się do ślubu, sama spodziewa się dziecka. – Intercyza ma zapewnić mi spokój i brak roszeń do naszego majątku. Chcemy z Wojtkiem kupić mieszkanie, poza tym chcemy założyć lokatę dla dziecka. Radca prawny przyznał, że w naszej skomplikowanej sytuacji intercyza będzie wskazana – mówi Marcelina.

Żona poręczyciel

Julia i Krzysztof, na podpisanie intercyzy zdecydowali się już po ślubie, kiedy mąż rozpoczął własną działalność. – Potrzebowaliśmy intercyzy, gdyż byłam poręczycielem dla męża w urzędzie pracy, podczas starania się o pieniądze unijne na biznes. Gdybyśmy mieli wspólnotę majątkową, nie mogłabym być poręczycielem – mówi. Poza tym podczas podpisywania dokumentów radca prawny powiedział, że gdy jeden z małżonków rozpoczyna biznes, warto podpisać intercyzę.

Rozbieżne podejście do pieniędzy

Halina i Kuba są małżeństwem od roku. Halina ma kilka nieruchomości, które zapisali na nią rodzice i zależało jej na podpisaniu intercyzy. – Kocham męża, ale znam jego wady. Taką wadą jest lekkomyślne podejście do pieniędzy i np. skłonność do wzięcia pożyczki pod wpływem impulsu. Dlatego poprosiłam go o podpisanie takiego dokumentu – mówi Halina. Miał chwilę kryzysu, ale też ma świadomość, dlaczego żona podjęła także decyzję. - Żyjemy z intercyzą, choć nie jesteśmy z tego zadowoleni. Powodem się bowiem kłopoty z zaufaniem w kwestii wydawania pieniędzy – mówi Halina.

Intercyza w pigułce

Zaletę intercyzy jest to, że można ją zawrzeć zarówno przed zawarciem związku małżeńskiego, jak i już w czasie jego trwania. Jeśli zostanie zawarta przed zawarciem małżeństwa, już od samego początku ureguluje na reżim majątkowy pomiędzy małżonkami. Jeśli będzie zawarta po wstąpieniu w związek małżeński, może ograniczyć, rozszerzyć lub w ogóle znieść majątkową wspólność ustawową. Kształt intercyzy zależy od małżonków.

Wadą intercyzy może być negatywny wpływ na zdolność kredytową małżeństwa. Jeśli małżonek chciałby zaciągnąć pożyczkę, bank weźmie pod uwagę tylko jego dochody. Umowa małżeńska odbiera także prawo do wspólnego rozliczania się par.  

Co ważne intercyza obowiązuje tylko za życia. Po śmierci nie wyklucza dziedziczenia. O tym decydują przepisy spadkowe. Koszt intercyzy to 400 zł netto za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego umowę majątkową małżeńską. Do tego należy doliczyć 23 proc. podatku VAT oraz podatek od czynności cywilnoprawnych. Łącznie koszt umowy przekroczy 500 zł. Gdy intercyza jest spisywana po zawarciu ślubu, koszt może wyższy, gdyż opłata notarialna zależy od łącznej wartości majątku, którego dotyczy akt notarialny.

 ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług
TAGI: intercyza

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R