Autor: Kredyt Inkaso 2017-05-17

Bezpieczne pożyczanie pieniędzy. O czym pamiętać?

Najczęściej pożyczamy pieniądze z banku i od rodziny, a dopiero w dalszej kolejności od znajomych lub firm pożyczkowych. Co ciekawe oczekujemy, że bank będzie nas wspierał w rozsądnym zadłużeniu

Bezpieczne pożyczanie pieniędzy. O czym pamiętać?


Najczęściej pożyczamy pieniądze z banku i od rodziny, a dopiero w dalszej kolejności od znajomych lub firm pożyczkowych. Co ciekawe oczekujemy, że bank będzie nas wspierał w rozsądnym zadłużeniu

70 proc. Polaków idzie po pożyczkę do banku, 42 proc. – do rodziny, 25 proc. – do przyjaciół i znajomych – wynika z badania przeprowadzonego przez ICAN Research na zlecenie firmy Blue Media. Na kolejnych miejscach znajdują się firmy pożyczkowe – wybiera je 11 proc. badanych, koledzy i koleżanki z  pracy – 6 proc., pożyczkowe firmy w Internecie – 3 proc. oraz społeczności internetowe – 1 proc. Z badań wynika, że pożyczanie pieniędzy jest coraz częściej przemyślane. Nie chcemy brać na siebie zobowiązań, których nie udałoby nam się udźwignąć. Oto co składa się na bezpieczne pożyczanie pieniędzy.

Rozsądna analiza

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że analiza budżetu i decyzji o obciążeniu jej ratą kredytu, jest jedną z ważniejszych w całym procesie zadłużenia. To właśnie na tym etapie musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: na jaki kredyt mnie stać?  Z badań "Barometr ING: Jak pożyczają Polacy" wynika, że niemal dwie trzecie Polaków oczekuje od banków pomocy w rozsądnym pożyczaniu pieniędzy. Aż 64 proc. jest zdania, że reklamy pożyczek i kredytów zachęcają do bezmyślnego wydawania pieniędzy, dlatego tak ważna jest indywidualna porada. Ekonomista ING Banku Śląskiego, Grzegorz Ogonek, tak komentuje ostrożne podejście Polaków do zadłużania się: - Trzeba je oceniać przez pryzmat ich doświadczeń z ostatnich lat: boomu kredytowego prowadzącego często do „życia ponad stan” (2006-2008), globalnego kryzysu finansowego (2009) oraz przewlekłego spowolnienia gospodarczego (2012-2013). Mieszanka tych doświadczeń nauczyła Polaków powściągliwości w sięganiu po dług. Część odczuła na własnej skórze, inni zobaczyli na przykładzie znajomych, że nierozsądne pożyczanie pieniędzy może doprowadzić do kłopotów finansowych.

Podpis na przeczytanych dokumentach

Po decyzji o tym, na jaki kredyt nas stać, należy podjąć decyzję o tym, gdzie i na jakich warunkach. A także bezwzględnie przeczytać umowę przez podpisaniem. Z badania przeprowadzonego przez PBS dla AXA wynika, że choć paradoksalnie dla 30 proc. podpisanie umowy jest sytuacją stresującą, to tylko 60 proc. zapoznało się z jej treścią. Na liście tłumaczeń znalazły się brak czasu, skomplikowana treść umowy, ale i fakt, że kredytobiorcy mieli zaufanie do instytucji, w której brali pożyczkę.

Jako kredytobiorcy musimy mieć jednak ograniczone zaufanie i być dociekliwi. W jednym z tekstów przypadek dociekliwego klienta opisała „Gazeta Wyborcza”. Czytelnik dostał propozycję 10 tys. zł pożyczki rozłożonej na dziewięć miesięcy. Miała być bardzo tania, bo oprocentowana tylko na 0,99 proc. Gdyby tak było, czytelnik miałby do spłaty - oprócz pożyczonego kapitału - zaledwie 40 zł odsetek. Kiedy zaczął dopytywać o dodatkowe opłaty związane z kredytem, dowiedział się, że w sumie czytelnik będzie miał do oddania (oprócz pożyczonych 10 tys. zł) już 1,5 tys. zł.

Przed podpisaniem umowy nie wystarczy zapytać o oprocentowanie kredytu czy prowizję, ale koniecznie należy zapytać o całościowy koszt spłaty.

Umowa między znajomymi

Kolejnym aspektem, szczególnie istotnym przy pożyczaniu od znajomych jest zawarcie umowy pożyczki. Należy zwrócić tu uwagę przede wszystkim na czas zwrotu pieniędzy. Z badań przeprowadzonych przez ICAN Research na zlecenie firmy Blue Media wynika, że aż 94 proc. osób, które udziela pożyczki nigdy nie zabezpiecza się pisemną formą. Tylko 1 proc. zabezpiecza się zawsze, 4 proc. – jak jeśli kwota pożyczki jest wysoka, a 1 proc. – tak, gdy nie do końca ufa pożyczkobiorcy.

Decyzja o pożyczeniu sumy pieniędzy na słowo jest jednak ryzykowna, a poza tym niezgodna z prawem. Fakt, że pożyczamy pieniądze od rodziny czy przyjaciół podlega zgłoszeniu do urzędu skarbowemu. W przypadku pożyczki do kwoty 9 637 zł w ramach I grupy podatkowej (czyli pożyczki udzielone przez małżonków, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i przez teściów) ustawodawca przewidział zwolnienie z opodatkowania. Kwota zwolnienia jest górnym limitem pożyczki uzyskanej od jednej osoby i jej łączna wartość obejmuje okres 5 lat. W przypadku pożyczki od znajomych, czyli osób niespokrewnionych, podatek wynosi 2 proc. (wyjątek, m.in. gdy pożyczka nie przekracza 5 tys. zł).

Bezpieczne pożyczanie pieniędzy, wbrew reklamom, nie zajmuje piętnastu minut. Sam fakt zadłużenia wymaga szczegółowej analizy domowego budżetu, a potem poznania warunków oferowanych przez bank. Pożyczając od znajomych, warto też szczegółowo omówić zasady zwrotu pieniędzy, aby wraz ze spłatą pożyczki nie zakończyła się wieloletnia przyjaźń. W kwestiach pożyczek nie ma miejsca na niedomówienia.



ZOBACZ TAKŻE

TAGI: pożyczka

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R