Autor: Kredyt Inkaso 2017-04-27

Majówka w mieście, czyli tani sposób na odpoczynek

Kiedy ostatnio czułeś się jak turysta we własnym mieście? Kiedy byłeś w popularnym wśród turystów muzeum, na spacerze w parku albo na kawie na obleganym deptaku? Jeśli od kilku lat obserwujesz miasto jedynie z perspektywy zabieganego pracownika korporacji – z okna autobusu lub tramwaju – majówka jest momentem, w którym możesz zwolnić i poznać je na nowo. Perspektywa, z jakiej możesz je obejrzeć – za darmo lub za grosze – zależy tylko od ciebie.

Majówka w mieście, czyli tani sposób na odpoczynek


Kiedy ostatnio czułeś się jak turysta we własnym mieście? Kiedy byłeś w popularnym wśród turystów muzeum, na spacerze w parku albo na kawie na obleganym deptaku? Jeśli od kilku lat obserwujesz miasto jedynie z perspektywy zabieganego pracownika korporacji – z okna autobusu lub tramwaju – majówka jest momentem, w którym możesz zwolnić i poznać je na nowo. Perspektywa, z jakiej możesz je obejrzeć – za darmo lub za grosze – zależy tylko od ciebie.

Atrakcje – niebanalne i na każdą kieszeń - są w zasięgu ręki. Uświadamiają nam to zagraniczni goście, którzy z zapałem odwiedzają miejsca, czasem kilkanaście minut położone od naszego domu, w których my nigdy nie byliśmy. Dlatego, jeśli szukasz taniego sposobu na wypoczynek, zacznij od poszukiwań atrakcji w mieście. Majówka tuż tuż.

Miasto z perspektywy roweru

Jeśli dawno nie jeździłeś na rowerze, musisz przygotować się do majówkowej trasy. Dla „niedzielnych” rowerzystów najatrakcyjniejsze są malownicze ścieżki i bezpieczne trasy rowerowe. Jeśli mieszkasz nad morzem, możesz wybrać np. trasę od Łeby do Rozewia, która w części pokrywa się ze szlakiem latarni morskich albo ścieżkę od Helu aż do Trójmiasta. Mieszkając w Krakowie warto wybrać się do Ojcowskiego Parku Narodowego samochodem, a na wyprawę rowerową rozpocząć na miejscu - robią tak często rodziny z małymi dziećmi. Atrakcyjne trasy rowerowe mają też mieszkańcy dużych miast – Warszawy, Wrocławia, Poznania. Potwierdzają to dane Green Project, eko serwisu, który wyliczył, że w 2016 roku pod względem długości tych tras na pierwszym miejscu jest Warszawa (460 km), potem Wrocław (239 km), Poznań (ok. 150 km), Rzeszów (118 km) i Toruń (102 km). Lokalną trasę najlepiej z pomocą lokalnych społeczności, które chętnie dzielą się doświadczeniami z własnych wypraw na serwisach społecznościowych. Rowerowa majówka - z rodziną lub przyjaciółmi - pozwoli ci się oderwać od codzienności.

Biegowa majówka

Podczas majowego weekendu w miastach jest organizowanych wiele imprez biegowych. Nie przegap! Przykładowo: 29 kwietnia w Inowrocławiu odbędzie się 5. Niebieski Bieg Świadomości na dystansie 5 km; 30 kwietnia w Kołobrzegu odbędzie się Familijny Bieg Śniadaniowy o dystansie 2 km po plaży (koszt udziału to 10 zł od osoby dorosłej i 5 zł od dziecka do ukończenia 16 roku życia); 30 kwietnia odbędzie się też impreza Run Toruń. Z kolei 3 maja w Warszawie Odbędzie się XIX Bieg Konstytucji 3 Maja. Bieg rozpocznie się na ul. Myśliwieckiej, a następnie wzdłuż ul. Agrykoli, Alejami Ujazdowskimi, Piękną, Górnośląską, Czerniakowską i Szwoleżerów, aż do Parku Agrykola. Co ciekawe, w biegu będą mogli uczestniczyć również chodziarze uprawiający Nordic Walking. Kalendarz imprez biegowych w całej Polsce znajdziesz: run-log.com.

Wypoczynek na miejskich plażach

Majówka to też czas, aby odpocząć i naładować akumulatory. Od kilku lat miejskie plaże – dzięki pieniądzom unijnym - odzyskują należne im miejsce w przestrzeniach publicznych. I tak miejskimi plażami mogą cieszyć się np. mieszkańcy Olsztyna czy Warszawy. Miejska plaża po prawej stronie Wisły tak urzekła redaktorów „Guardiana”, że umieścili Warszawską plażę w rankingu najpiękniejszych miejskich plaż w Europie. Doceniono kluby, idealne warunki do wypoczynku oraz  barwną iluminacją mostu Poniatowskiego. Można tu odpocząć zarówno w ciepły dzień, jak i usiąść w knajpce, gdy jest chłodniej.

Szlakiem laureatów  

Dobrym pomysłem jest też zwiedzanie miejsc, które zostały wyróżnione w konkursach takich jak np. Polska Pięknieje. Przykładowo w ostatniej edycji konkursu, w kategorii „obiekt turystyczny”, wygrał Galicyjski Rynek – czyli zrekonstruowane centrum galicyjskiego miasteczka z równoczesnym pokazaniem wszystkich jego funkcji (społecznych, gospodarczych i kulturowych). Wokół brukowanego „kocimi łbami” rynku znalazły się obiekty takie jak np.: karczma z kręgielnią, urząd gminy, remiza strażacka, sklep kolonialny, trafika oraz warsztaty rzemieślnicze. Na terenie miasteczka znajduje się ok. 3,5 tys. eksponatów muzealnych. Projekt zwyciężył także w głosowaniu internautów. Pełną listę nominowanych i laureatów znajdziesz na stronie: funduszeeuropejskie.gov.pl ale także na Facebooku (Polska Pięknieje). Właśnie na FB czytamy, że atrakcja turystyczna Brama Poznania, 29 kwietnia podczas Wielkiej Majówki,  obchodzi 3. urodziny: „Na gości czekają rodzinne warsztaty, wycieczki po Ostrowie Tumskim oraz tematyczne oprowadzanie po ekspozycji. Będzie można spróbować wiosennych delicji w strefie kulinariów i przygotować kiszonki w trakcie warsztatów z Pozytywnie Zakiszonymi. Na moście Biskupa Jordana pojawi się komiksowa wystawa”. Może jedna z perełek konkursu „Polska Pięknieje” jest niedaleko ciebie?

Imprezy plenerowe

Majówka to też imprezy plenerowe w miastach np. w Warszawie to piknik historyczny na Agrykoli po defiladzie 3-majowej, a w Zakopanem zlot samochodów zabytkowych – 29 kwietnia zaplanowana jest parada samochodów i konkursy na Placu Niepodległości. Imprezy są praktycznie w każdym mieście i można je znaleźć na lokalnych serwisach informacyjnych.

Majówka, nawet w mieście, może być niezwykle atrakcyjna i tania. Wiele imprez jest darmowych albo kosztują grosze. Najważniejsze to jest to, abyś dał sobie odpocząć. Nie myśl o pracy, sprzątaniu, obowiązkach, a zrób w swoim mieście to, co zwykle robisz podczas zagranicznych wyjazdów. Po prostu.. wyjdź w miasto, a twoja majówka będzie udana.

 ZOBACZ TAKŻE

TAGI: majówka

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R