Autor: Kredyt Inkaso 2017-05-04

Długie weekendy łagodne dla kieszeni. Oto najtańsze zagraniczne kierunki tego sezonu

Za nami majówka, fajnie było, ale jak zwykle za krótko i myślimy już o kolejnych wolnych dniach. Przed nami też długi weekend czerwcowy i sierpniowy. Chcąc spędzić jeden z weekendów za granicą najlepiej upolować ofertę last minute i wybrać jeden z tegorocznych najtańszych kierunków. Co ciekawe, nie jest to popularna Grecja.

Długie weekendy łagodne dla kieszeni. Oto najtańsze zagraniczne kierunki tego sezonu


Za nami majówka, fajnie było, ale jak zwykle za krótko i myślimy już o kolejnych wolnych dniach. Przed nami też długi weekend czerwcowy i sierpniowy. Chcąc spędzić jeden z weekendów za granicą najlepiej upolować ofertę last minute i wybrać jeden z tegorocznych najtańszych kierunków. Co ciekawe, nie jest to popularna Grecja.

Urlop 16 czerwca daje nam czterodniowe wolne od 15 do 18 czerwca. W sierpniu wystarczy wolny poniedziałek – 14 sierpnia, aby cieszyć się wolnym od 12 do 15 sierpnia. Dobierając wolne dni robocze w ciągu tygodnia, możemy wydłużyć długie weekendy i zaplanować zagraniczny urlop.

Zdarzają się okazje. – Kilka dni temu znajoma wrzuciła post na Facebooku, że życie pokrzyżowało jej plany i nie może jechać do Pragi na majówkę. Chciała oddać za połowę ceny hotelową rezerwację. Nie brakowało chętnych – mówi Karolina, która zawsze szuka okazji cenowych tuż przed wylotem. – Przy poszukiwaniach last minute dobrze jest nie ograniczać się pod względem kierunku wyjazdu. Najtańsza okazywała się Kreta? Leciałam na Kretę. Innym razem Turcja – czemu nie – mówi studentka Uniwersytetu Warszawskiego, która dorabia na stażu w banku. Po świecie podróżuje z dwiema koleżankami.

Na rynku turystycznym każdy sezon jest inny. To, że dwa lata temu najtańsza była Grecja, nie oznacza, że tak jest w tym roku. Dlatego warto prześledzić najnowszy ranking cenowy Polskiego Związku Organizatorów Turystyki z przeciętnymi kosztami wyjazdów na 9 dni. Daje on pełną informację o trendach na zbliżający się sezon i wskazówki jakiej oferty możemy spodziewać się także w terminach obejmujących długie weekendy.

Które kierunki są najatrakcyjniejsze w zbliżającym się sezonie? Oto urlopowy top 6

  1. Chorwacja

Najtańszym chętnie wybieranym w ostatnim tygodniu kierunkiem jest Chorwacja. Według raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki Chorwacja znajduje się na 7 miejscu pod kątem popularności wśród Polaków. Koszt przeciętnej rezerwacji jest też najniższy i wynosi 1536 zł. Im bliżej lata tym ceny wyjazdów na Chorwację będą rosły. Z drugiej strony jest to jeden z kierunków, który często trafia do oferty last minute, gdzie ceny spadają o ok. 30 proc. Warto więc trzymać rękę na pulsie i śledzić wyjazdy obejmujące terminem zbliżające się weekendy.

  1. Bułgaria

Drugi pod kątem ceny kierunek urlopowy, ze względu na bliskość doskonały na weekendy z dojazdem własnym. Przeciętny koszt rezerwacji w Bułgarii wynosi 2 021 zł, przez co ten kraj jest na czwartym miejscu w kategorii popularności. Bułgaria zawsze trafia do oferty last minute, więc warto obserwować ofertę biur uwzględniając ten kierunek.

  1. Albania

Trzecim, najatrakcyjniejszym cenowo kierunkiem jest Albania – średni koszt rezerwacji wynosił w minionym tygodniu 2 178 zł. Albania to odkrycie minionego sezonu letniego. Piękne plaże i niskie koszty utrzymania na miejscu sprawiły, że ten kierunek znajduje się na 10 miejscu, jeśli chodzi o popularność wśród Polaków w raporcie PZOT.

  1. Turcja

Zamieszanie polityczne w Turcji nieco przełożyło się na ceny ofert urlopowych w tym kraju. Jeszcze trzy lata temu przeciętne ceny rezerwacji zbliżały się do 3 tys. zł, podczas gdy w tym roku rezerwacje wynoszą 2 270 zł. Turcja wciąż jest wysoko w rankingu popularności i zajmuje wysokie, trzecie miejsce. Co ważne operatorzy turystyczni, którzy zarezerwowali dużą liczbę miejsca w samolotach oraz hotelach, będą chcieli je wysprzedać. To oznacza, że Turcja będzie miała atrakcyjne ceny w ofercie last minute sięgające nawet 40 proc., zwłaszcza na długie weekendy: czerwcowy i sierpniowy.

  1. Włochy

Włochy od wielu lat nie trafiały do rankingu PZOT na wysokie miejsca. Raz - były drogie, dwa - do tego kraju jeździliśmy sami, ze względu na brak atrakcyjnej oferty wśród touroperatorów. W tym roku ofert wczasów jest bardzo dużo. Biura podróży rzadziej wysyłają bowiem turystów do Egiptu czy Tunezji. To przełożyło się na włoską ofertę, także tą obejmującą długie weekendy. Przeciętna cena rezerwacji wyniosła 2 525 zł, a Włochy znalazły się na piątym miejscu pod względem popularności.

  1. Cypr

Cypr wyprzedził w rankingu atrakcyjności inne wyspy (chociażby popularną niegdyś Kretę) i przeciętna cena rezerwacji wyniosła w 2 379 zł, plasując ofertę na piątym miejscu pod kątem kosztów. Wyspa znalazła się też na ósmym miejscu pod kątem popularności w tym sezonie.

Z raportu PZOT wynika, że w tym roku rezerwujemy także wyjazdy do Grecji (przeciętny koszt rezerwacji to 2698 zł – nr jeden w kategorii popularności), Hiszpanii (2 808 zł, numer dwa), Egipt (2 437 zł, numer sześć) oraz Portugalia (3 404,numer dziewięć). W przypadku tych krajów na atrakcyjne oferty lat minute możemy liczyć w przypadku Grecji i Egiptu. Z kolei Hiszpania i Portugalia od lat pozostają jednymi z droższych kierunków bez spektakularnych obniżek, zwłaszcza w terminach obejmujących długie weekendy. Te zwykle sięgają 10 proc.

 ZOBACZ TAKŻE


N
E
W
S
L
E
T
T
E
R