Autor: Kredyt Inkaso 2017-04-25

Ostatni dzwonek na PIT. Bezpłatnie i z pomocą rozliczysz się przez internet

Z roku na rok Polacy przekonują się do rozliczania PIT-u przez internet. Ministerstwo Finansów udostępniło usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego PFR – w tym roku PIT-37 i PIT-38 za rok 2016. Niezmiennie nadal można składać PIT-y drogą elektroniczną do systemu e-Deklaracje.

Ostatni dzwonek na PIT. Bezpłatnie i z pomocą rozliczysz się przez internet


Z roku na rok Polacy przekonują się do rozliczania PIT-u przez internet. Ministerstwo Finansów udostępniło usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego PFR – w tym roku PIT-37 i PIT-38 za rok 2016. Niezmiennie nadal można składać PIT-y drogą elektroniczną do systemu e-Deklaracje.

Wielu z nas nie czuje się na tyle pewnie, aby samodzielnie wypełnić PIT. Stąd wielką pomocą okazały się aplikacje internetowe, które podpowiadają – krok po kroku – jak rozliczyć nasze finanse. W ubiegłym roku złożyliśmy ponad 8 mln zeznań podatkowych. Elektroniczne PIT-y wpływały do ostatniej chwili.

W tym roku zeznanie podatkowe PIT-37 i PIT-38 można składać on-line do 2 maja, gdyż 30 kwietnia wypada w niedzielę. Gdzie szukać pomocy w rozliczeniu PIT-u?

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe

Instrukcja obsługi, możliwość połączenia się z infolinią podatkową, wstępnie rozliczony PIT – to elementy bezpłatnej usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego PFR (Pre-Filled tax Return), którą w 2014 roku udostępniło Ministerstwo Finansów. Wówczas z pomocą administracji skarbowej można było rozliczać jedynie PIT-37, w tym roku mogą z usługi skorzystać także osoby, które muszą złożyć PIT-38.

- Usługa ta nie polega na tym, że to administracja skarbowa składa za nas zeznanie – jest to propozycja rozliczenia rocznego, z której podatnik może skorzystać lub nie. Jeśli podatnik skorzysta z usługi PFR to powinien sprawdzić poprawność danych wykazanych w udostępnionym zeznaniu oraz podpisać i wysłać deklarację. Może także uzupełnić zeznanie o ulgi – np. na dzieci, odliczenia, oraz kwotę 1 proc. dla wskazaną przez siebie Organizację Pożytku Publicznego – informuje Ministerstwo Finansów na swoim portalu poświęconym podatkom (http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp). Można tu znaleźć nie tylko usługę PFR, ale także wejść do systemu e-Deklaracje.

E-Deklaracje

E-Deklaracje to system, który pozwala na złożenie zeznań podatkowych w bez wychodzenia z domu. Co ważne, aby złożyć e-Deklarację niezbędne jest pobranie najnowszej wersji Wtyczki (plugin), którą także można pobrać na stronie ministerstwa. Oczywiście można także skorzystać z innych darmowych programów do rozliczania, które oferują firmy. Wypełniony dokument musimy przesłać do systemu e-deklaracje w postaci dokumentu XML. Następnie otrzymamy na podany adres mailowy potwierdzenie przyjęcia dokumentu. Informacje z deklaracji trafiają do urzędów skarbowych.

Dlaczego warto rozliczać się przez internet?

Rozliczanie przez internet jest szybkie, bezpłatne, ale też – dzięki inteligentnym aplikacjom – łatwe. Poza tym już od 1 stycznia 2018 roku wejdzie w życie powszechny obowiązek składania przez podatników deklaracji w formie elektronicznej.

W odniesieniu do części podatników taki obowiązek został wprowadzony od 1 stycznia 2017 r. Do składania deklaracji w formie od 1 stycznia 2017 r. są obowiązani podatnicy:

1) zobligowani do zarejestrowania się jako podatnicy VAT UE,

2) będący dostawcami towarów lub świadczącymi usługi, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy o VAT, oraz nabywcami tych towarów lub usług (innymi słowy dotyczy to podatników, którzy dokonują „krajowych” dostaw lub nabyć w systemie odwróconego obciążenia),

3) obowiązani, zgodnie z art. 45ba ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych lub art. 27 ust. ic ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, do składania deklaracji, informacji oraz rocznego obliczenia podatku za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Co ważne. Zanim rozpoczniemy rozliczanie się przez internet zadbajmy o bezpieczeństwo naszego komputera. Tego dnia przeskanujmy komputer pod kątem obecności wirusów.ZOBACZ TAKŻE

TAGI: PIT

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R