Autor: Kredyt Inkaso 2017-06-26

Ile kosztuje prywatne i publiczne przedszkole? Koszty a oferta

Publiczne przedszkole w najbardziej ekonomicznej wersji, obejmującej całodzienne wyżywienie, może kosztować ok. 200 zł miesięcznie. W praktyce należy doliczyć dodatkowe godziny, wyprawkę, koszty zajęć dodatkowych i zbiórkę na radę rodziców. To oznacza, że publiczne przedszkole może kosztować nawet 600 zł miesięcznie. Ceny w przedszkolach prywatnych są znacznie wyższe.

Ile kosztuje prywatne i publiczne przedszkole? Koszty a oferta


Publiczne przedszkole w najbardziej ekonomicznej wersji, obejmującej całodzienne wyżywienie, może kosztować ok. 200 zł miesięcznie. W praktyce należy doliczyć dodatkowe godziny, wyprawkę, koszty zajęć dodatkowych i zbiórkę na radę rodziców. To oznacza, że publiczne przedszkole może kosztować nawet 600 zł miesięcznie. Ceny w przedszkolach prywatnych są znacznie wyższe.

- Kiedy mój trzyletni syn dostał się do publicznego przedszkola, odetchnęłam. Pomyślałam, że mam wszelkie koszty z głowy – mówi mama dziś czteroletniego Tomka i wspomina, że szybko poznała realia przedszkolnych opłat, tych obowiązkowych i tych, których można ewentualnie uniknąć. Cieszy się, że wybrała państwową placówkę, bo w międzyczasie straciła pracę i przez kilka miesięcy żyła razem z mężem i dzieckiem z jednej pensji. – Gdybyśmy wybrali z mężem prywatne przedszkole, musielibyśmy po roku przenosić syna. Z jednej pensji nie udałoby nam się opłacić 1,8 tys. czesnego. Dla dziecka taka zmiana byłaby bardzo niekorzystna – mówi mama.

PRZEDSZKOLE PUBLICZNE A KOSZTY

Koszty przedszkola, gdy dziecko spędza w nim minimalny wymiar godzin

Publiczne przedszkole ma obowiązek zapewnić dziecku darmową opiekę przez pięć godzin dziennie. Jeśli więc dziecko pozostaje w przedszkolu od 8.00 do 13.00 rodzice nie płacą za ten czas. W opcji najbardziej ekonomicznej można płacić jedynie za obiady. Ich cena waha się od 8 do 13 zł w zależności od placówki. To oznacza, że jeśli dziecko chodzi do przedszkola 23 dni w miesiącu rodzic zapłaci od 184 zł do 299 zł za wyżywienie.

Koszty całodniowego pobytu dziecka

Wielu rodziców odbiera jednak dzieci po pracy, czyli około godz. 17-18. Przyjmijmy, że dziecko spędza cztery, płatne godziny dziennie w przedszkolu, czyli te liczone po godz. 13.00. Jedna godzina to 1 zł. Zakładając, że dziecko nie choruje i chodzi 23 dni w miesiącu do przedszkola rodzice za dodatkowe godziny zapłacą 92 zł.

Wyprawka przedszkolaka

W zależności od przedszkola na początku roku szkolnego zbierane są pieniądze na zakup wyprawki, zwykle ok. 50 zł. Zdarza się, że rodzice dostają listę rzeczy, które muszą kupić: farby, flamastry, kredki, bloki rysunkowe, ryzy papieru. Wyprawka przedszkolna obejmująca zakup materiałów na zajęcia wynosi zwykle od 50 do 100 zł. Do tego należy dodać – w przypadku najmłodszych, trzyletnich dzieci – zakup pościeli. W trakcie roku szkolnego, opiekunki z przedszkola proszą regularnie o zakup środków higienicznych takich jak mydło do rąk, pasta do zębów, chusteczki higieniczne. Osoby, które kupują te środki higieniczne na prośbę przedszkola, wydadzą w ciągu roku nawet do 200 zł.

Zajęcia dodatkowe

Niezmiennie placówki przedszkolne oferują listę zajęć dodatkowych, od rytmiki za cenę 30 zł na miesiąc po karate za 60 zł. O ile na te zajęcia nie zapisują się wszystkie dzieci, o tyle już na język angielski chodzą całe grupy. To oznacza, że rodzicom szykuje się kolejny wydatek na poziomie 50 zł miesięcznie za zajęcia języka obcego.

Wyjścia, imprezy, zdjęcia

Dzień dziecka – to jedna z bardzo hucznie obchodzonych okazji w przedszkolach. Pieniądze na organizację imprez pochodzą zwykle z budżetu rady rodziców. Jeśli składki są niskie i wynoszą ok. 20 zł to składka wystarcza na organizację pikniku, czasem zakup prezentów. Grupy dodatkowo składają się jednak na dodatkowe atrakcje takie jak wycieczki czy teatrzyki. Przedszkola współpracują także w fotografami i oferują rodzicom płatne zdjęcia portretowe z Mikołajek czy balu przebierańców. Zdjęcia można kupować na sztuki od 8 zł albo w pakietach – wówczas ceny sięgają nawet 50 zł za kilka zdjęć.

Specjaliści

Bardzo ważną kwestią, której rodzice często nie biorą się pod uwagę w momencie wyboru przedszkola jest dostęp do specjalistów. Tymczasem w trakcie uczęszczania do przedszkola okazuje się czasem, że dziecko wymaga pracy z psychologiem lub logopedą. Publiczne przedszkola, które mają takich specjalistów, oferują ich pomoc za darmo.

PRZEDSZKOLE PRYWATNE A KOSZTY

Kilkugodzinny pobyt dziecka w przedszkolu

Ceny za kilka godzin pobytu w prywatnej placówce ze śniadaniem i obiadem zaczynają się od 600 zł. Jest to jednak najniższa, często promocyjna, cena. Bywa, że obowiązuje np. tylko pół roku, a w umowie zawarty jest zapis, że cena może ulec zmianie.

Całodniowy pobyt z wyżywieniem, czyli najdroższe przedszkole 

Rodzice, którzy chcą wysłać dziecko na cały dzień do przedszkola muszą liczyć się z kosztem co najmniej od 1200 zł na miesiąc. W cenie jest pobyt i wyżywienie. 

Zajęcia dodatkowe

Wraz z omawianiem szczegółów i bliższym poznawaniem oferty cena rośnie. Jeśli planujemy, że nasze dziecko ma chodzić na angielski, rytmikę, a w przedszkolu raz na miesiąc ma gościć teatrzyk to czesne wzrasta do 2 tys. zł i wyżej. Wysokie kwoty sprawiają, że prywatne przedszkola nie proszą rodziców o przyniesienie mydła czy ryzy papieru. Na początku roku szkolnego rodzice jednak muszą liczyć się z zakupem pościeli, kapci do przedszkola, czy w przypadku starszaków, z zakupem stroju sportowego.

Opłaty, których wysokie czesne nie obejmuje

Konsultacje specjalistów (psychologa, logopedy) są płatne, gdyż jest to dodatkowa, zewnętrzna usługa. Podobnie, rodzice nie unikną zbiórek na wycieczkę szkolną i na zakup świątecznych upominków.

Publiczne czy prywatne?

Niezależnie od wyboru jakiego my jako rodzice dokonamy, ważne jest to, aby nasze dziecko zaufało opiekunce, z którą będzie spędzać całe dnie. Dlatego już wcześniej należy dziecko oswajać z myślą, że od września pójdzie do przedszkola. Jak to robić?

1. Warto na kilka tygodni przed rozpoczęciem roku szkolnego zacząć bywać pod przedszkolem i pokazywać dziecku budynek.

2. W domu należy opowiadać o przedszkolu jako o przygodzie.

3. W pierwszych dniach i tygodniach należy być dla dziecka wsparciem, i pod żadnym pozorem nie można płakać przy rozstaniu z maluchem. Przedszkole musi pozytywnie kojarzyć się dziecku.

Idąc tym tropem, przedszkole, które dobrze kojarzy się dzieciom, ma także dobre opinie wśród rodziców. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeczytać opinie na jego temat w internecie. Im lepsza marka wśród rodziców, tym większa szansa, że przedszkole spełni nasze oczekiwania. ZOBACZ TAKŻE


N
E
W
S
L
E
T
T
E
R