Autor: Kredyt Inkaso 2017-08-16

Nie tylko KRD. Gdzie sprawdzić kontrahenta, biuro podróży, dewelopera?

Niewielki dług wystarczy, aby trafić do KRD. Popularna baza nie jest jednak jedyną, która pozwala sprawdzić podmiot, któremu chcemy powierzyć pieniądze. Oto jak można sprawdzić kontrahenta czy biuro podróży.

Nie tylko KRD. Gdzie sprawdzić kontrahenta, biuro podróży, dewelopera?


Niewielki dług wystarczy, aby trafić do KRD. Popularna baza nie jest jednak jedyną, która pozwala sprawdzić podmiot, któremu chcemy powierzyć pieniądze. Oto jak można sprawdzić kontrahenta czy biuro podróży.

Jedną z najpopularniejszych baz dłużników jest KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów. Ale KRD to nie jedyne miejsce, do którego trafiają problematyczni kontrahenci. Jest kilka baz, często bezpłatnych i dostępnych on-line, które pozwalają dokonać podstawowej weryfikacji kontrahenta, biura podróży czy dewelopera. Zanim rozpoczniemy współpracę warto poświęcić kwadrans na sprawdzenie podmiotu, z którym chociażby planujemy najbliższy urlop.

  1. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

Podmioty, które prowadzą w Polsce działalność, muszą zarejestrować się w CEIDG. Rejestracja jest bezpłatna i obowiązkowa. Wystarczy wejść na stronę prod.ceidg.gov.pl i wyszukać wpis na temat interesującej nas firmy. Aby to zrobić musimy znać jej NIP, adres lub numer KRS. Po chwili dowiemy się kiedy firma została założona i czy działa, a może jest zawieszona. Weryfikacja pozwoli sprawdzić wiarygodność kontrahenta.

  1. Krajowy Rejestr Sądowy

Strona krs-online.com.pl to szybki i bezpłatny sposób dotarcia do informacji o spółkach, stowarzyszeniach, związkach (pracodawców, zawodowych, sportowych), spółdzielniach, towarzystwach, cechach, izbach rzemieślniczych oraz organizacjach pożytku publicznego. Wyszukiwarka pozwala znaleźć przedsiębiorców po numerze NIP, REGON, KRS lub nazwie podmiotu.

  1. Centralna Ewidencja i Wykazy w Turystyce

Zanim wyjedziemy z biurem podróży na urlop watro wejść na stronę, którą prowadzi Ministerstwo Sportu i Turystyki. Można tu bezpłatnie sprawdzić m.in., czy biuro nie zawiesiło działalności lub nie ma zakazu prowadzenia sprzedaży wycieczek. Wyszukiwarka znajduje się po d adresem: www.msport.gov.pl/ewidencje-i-rejestry-turystyka

  1. Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Wyjeżdżając za granicę należy sprawdzić także biuro podróży pod kątem bezpieczeństwa oferty. Na stronie msz.gov.pl znajdują się ostrzeżenia dla podróżujących. Zdarzało się, że biura podróży mimo ostrzeżeń MSZ miały dany kierunek w ofercie. Warto przemyśleć wyjazd w niebezpieczne rejony.

  1. Polski Związek Pracodawców Budownictwa

Organizacja zrzesza ponad 70 proc. firm z branży infrastruktury i budownictwa. Na stronie pzpb.com.pl/certyfikat-dewelopera/ znajduje się lista deweloperów, którzy posiadają Certyfikat Dewelopera. Podmioty znajdujące się na liście mają sprawdzoną sytuację formalno-prawną oraz finansową. Dostęp do wiedzy jest bezpłatny.

  1. Rankingi i raporty

Zarówno przed wyborem touroperatora jak i dewelopera powinniśmy sprawdzać rankingi np. w przypadku biura podróży wiarygodnym źródłem są wiadomości z magazynów i serwisów turystycznych np. branżowych „Wiadomości turystycznych”. W przypadku deweloperów przydatne są raporty UOKiK, z których możemy dowiedzieć się, czy i jakie klauzule zakazane stosuje deweloper.  

  1. Biura informacji gospodarczej

W Polsce działa pięć biur informacji gospodarczej, które przygotowują płatne analizy. Jeśli jednak zamierzamy wydać sporą sumę pieniędzy np. na zakup wycieczki może warto wydać kilkanaście złoty na pojedynczy raport? Rejestry to: Krajowy Rejestr Długów (krd.pl), Rejestr Dłużników ERIF BIG (erif.pl), BIG InfoMonitor (infomonitor.pl), KBIG (kbig.pl), KIDT (kidt.pl). Biura informacji gospodarczej organizują czasem akcje, w których w określonych dniach można zamówić bezpłatny raport. Przykładowo KRD ma darmową aplikację.ZOBACZ TAKŻE

TAGI: KRD

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R