Autor: Kredyt Inkaso 2017-08-23

Ekologia w domu, oszczędności w domu.

Większość z nas mieszka w nieruchomościach, które nie były budowane wedle najnowszych ekologicznych standardów. Jednak każdy z nas może wprowadzić do swojego życia ekologiczne nawyki i produkty, które przełożą się na oszczędności w domu.

Ekologia w domu, oszczędności w domu.


Większość z nas mieszka w nieruchomościach, które nie były budowane wedle najnowszych ekologicznych standardów. Jednak każdy z nas może wprowadzić do swojego życia ekologiczne nawyki i produkty, które przełożą się na oszczędności w domu.

Z roku na rok budujemy coraz bardziej energooszczędne domy. Mają prostszą formę, więcej przeszkleń i są wyposażone w inteligentne systemy. Inwestując w technologie domu energooszczędnego już na etapie budowy, możemy później na ogrzewaniu zaoszczędzić do 3,6 tys. zł rocznie, a budując dom pasywny oszczędzamy nawet do 5 tys. zł rocznie – wynika z Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt budowy domu energooszczędnego jest o ok. 50 tys. wyższy od kosztu jego budowy przy wykorzystaniu tradycyjnych technologii. 

Większość z nas jednak mieszka w nieruchomościach, które mają swoje lata i chociażby z tego względu nie posiadają ekologicznych rozwiązań. Arkadiusz Walus, organizator targów Dom Inteligentny w jednym z wywiadów powiedział, że instalacje tzw. domu inteligentnego kosztują średnio 100-300 zł za metr kwadratowy. Dodał też, że przeciętnie zarabiający Polak może wprowadzać inteligentne rozwiązania krok po kroku, wydając jednorazowo kilkaset złotych. Stwierdził, że Polacy czują potrzebę posiadania ekologicznych rozwiązań, nawet tych najmniejszych, bo wiedzą, że w dłuższym okresie czasu przynoszą one spore oszczędności w domu.

Nowoczesne systemy, ekologiczne gadżety

I tak: urządzenie z aplikacją na smartfona, które pokazuje jaką drogą z domu ucieka energia i podpowiada, jak rozwiązać problem to wydatek kilkuset złotych; urządzenia pozwalające na sterowanie światłem w domu – kosztują od 800 zł w górę; a systemy zarządzania ogrzewaniem i chłodzeniem, m.in. sterowania klimatyzacją – to już co najmniej kilka tysięcy. Ich zamontowanie to oszczędność na rachunkach.

Nie mając do dyspozycji takich pieniędzy, można zacząć, od wydawałoby się drobiazgów, takich jak zakup lampek ledowych z zasilaniem solarnym (ich ceny zaczynają się od kilku złotych). Takie oświetlenie jest doskonałe do ogrodu czy na taras. Lampka LED doskonale sprawdza się także w pokoju dziecięcym, zwłaszcza gdy dziecko boi się spać w ciemności. Wystarczy postawić lampkę w słonecznym miejscu na cały dzień, aby mieć lampkę nocną do dziecięcego pokoju. Zasilane solarnie mogą być także power banki. Ekologia w kuchni i łazience zaczyna się od naprawy cieknącego kranu. Potem można pomyśleć o ekologicznych rozwiązaniach, których nie brakuje. Jedne z popularniejszych to ekologiczne zegary na wodę, listwy zasilające z wyłącznikiem i czujniki ruchu do żarówek.

Eko-nawyki, realne oszczędności w domu

U progu ekologii  leżą nie tylko pieniądze, ale także przyzwyczajenia. O ekologicznych nawykach, które przekładają się na oszczędności w domu, opowiadał nieraz Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja. Wspominał on, że ekologia zaczyna się już od porannej herbaty. Według ekologa należy gotować tylko tyle wody, ile zużyjemy i najlepiej za jednym razem dla wszystkich domowników. Ważne jest także niepozostawianie sprzętów (komputera, telewizora) włączonych do gniazdka, bo nawet wówczas zużywają one prąd. Wśród często popełnianych błędów jest pozostawianie włączonego światła w pomieszczeniach po wyjściu, szczotkowanie zębów przy odkręconej wodzie czy wietrzenie mieszkania przy jednoczesnym ogrzewaniu. Te błędy są kosztowne i należy je wyeliminować. Ekologiczne nawyki przekładają się na realne oszczędności w domu.

5 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej

>> Wyłączaj. Według organizacji WWF cztery urządzania w trybie stand-by zużywają około 175 kWh. Wyłączając je, możemy oszczędzić ok. 100 zł rocznie.

>> Ustaw temperaturę. Dostawca energii RWE Polska radzi, aby ustawić temperaturę w lodówce na +7 stopni C. W ten sposób zaoszczędzić około 90 kWh rocznie, czyli 54 zł.

>> Kupując zwracaj uwagę na oznaczenia. Jeśli budżet pozwala, warto zainwestować w ekologiczną zmywarkę, lodówkę czy pralkę. Urządzenie o poborze energii klasy A potrzebuje o 15 proc. więcej prądu niż urządzenie A+ i nawet 40 proc. więcej niż A++. Najwyższa klasa energooszczędności to A+++. Wymiana jednego urządzenia to około 100 zł mniej rocznie na rachunku.

>> Wymień żarówki na energooszczędne. Zużywają one od 65 do 80 proc. mniej energii od zwykłych.

>> Sprawdź taryfę. Jeśli masz możliwość, np. mieszkasz w domu jednorodzinnym, a do tego masz taryfę dwustrefową, możesz prać między 22 do 6 rano, kiedy  energia jest tańsza. Taki nawyk przełoży się na oszczędności w domu.

5 sposobów na oszczędzanie wody

>> Gotuj z rozsądkiem. Każda ugotowana szklanka wody, której nie zużyjemy to 30 zł rocznie. Dlatego tak ważne jest gotowanie takiej ilości wody, jakiej realnie potrzebujemy.

>> Bierz prysznic zamiast kąpieli. Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny i autor książki „100 potwornych opowieści o pieniądzach” wyliczył, że jeśli będzie codziennie moczył się w wannie, to przez rok wyda na tę przyjemność 2080 zł. Jeśli zaś codziennie wskoczy pod prysznic – rachunek wyniesie 640 zł. Potwierdził tym samym powtarzaną przez ekologów prawdę, że prysznic jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem.

>> Napraw kran. W ramach oszczędności w domu warto naprawić kapiący kran bowiem jedna kropla na sekundę to 11 000 litrów wody rocznie. To z kolei przekłada na 11 metrów sześciennych, czyli nawet około 80 zł rocznie.

>> Używaj zmywarki. Z kolei Bankier.pl przypomina, że oszczędności w domu zapewnia mycie naczyń w zmywarce. Najbardziej oszczędne zmywarki potrzebują zaledwie 6 litrów wody na jedno mycie. Przy ręcznym myciu naczyń zużywa się pod bieżącą wodą od 6 do nawet 17 litrów wody w zależności od przepustowości baterii.

>> Zakręcaj kran na czas szczotkowania zębów. Firma Oras wyliczyła, że czteroosobowa rodzina w skali roku może oszczędzić blisko 540 zł o ile na czas szczotkowania zębów (dwa razy dziennie), każdy z domowników zakręci wodę. Zamiast 20-35 l domownik jednorazowo zużyje 1 l.

Oszczędności w domu, poprzez ekologiczne postawy i rozwiązania, są realne do osiągnięcia. Ważne, aby eko-postawy zacząć wprowadzać w życie każdego dnia.ZOBACZ TAKŻE

KATEGORIA: Jak spłacić dług

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R