Autor: Kredyt Inkaso 2017-07-26

Nauka języków w wakacje. Od bezpłatnych konwersacji on-line do drogiego kursu za granicą

Choć nauka języków jest jednym z punktów noworocznej listy postanowień, to jego realizacja przeciąga się zwykle do wakacji. To wtedy ogarnia nas marzenie o konwersacjach po włosku, kursach z niemieckiego i zagranicznych wyjazdach do Hiszpanii. Jakie mamy opcje i ile kosztują?

Nauka języków w wakacje. Od bezpłatnych konwersacji on-line do drogiego kursu za granicą


Choć nauka języków jest jednym z punktów noworocznej listy postanowień, to jego realizacja przeciąga się zwykle do wakacji. To wtedy ogarnia nas marzenie o konwersacjach po włosku, kursach z niemieckiego i zagranicznych wyjazdach do Hiszpanii. Jakie mamy opcje i ile kosztują?

1. Bezpłatne konwersacje on-line

Międzynarodowa wymiana językowa polega na tym, że należy zalogować się na platformie językowej, aby móc korzystać z opcji darmowej rozmowy z ludźmi z całego świata w danym języku. Takie konwersacje pozwalają pozbyć się bariery językowej, a sama nauka języków jest bezstresowa. Przykładowe strony to:

>> gospeaky.com (jedną z opcji nauki jest rozmowa na video czacie, logując się zaznaczamy dowolny język, którego chcemy się uczyć),

>> howdoyou.do (tu możliwe są konwersacje po angielsku, zarówno w parach, jak i grupach),

>> www.mylanguageexchange.com (jedna z najstarszych platform, dzięki której można rozmawiać m.in. po angielsku, niemiecku, hiszpańsku),

>> www.easylanguageexchange.com (możliwa opcja rozmowy głosowej i video w języku angielskim).

Plusem konwersacji jest nabywanie umiejętności w mówieniu. Minusem to, że możemy trafić na kiepskiego nauczyciela, z drugiej strony jednak można szybko znaleźć inną osobę do konwersacji.

2. Wzajemna nauka języków 

To także bezpłatna forma wymiany, opierająca się na zasadzie „nauczę jednego języka, w zamian za korepetycje z drugiego”. Zwykle polega na tym, że przez godzinę korepetycji udziela strona znająca język X, a przez drugą godzinę strona mówiąca w języku Y. Dzięki temu osoba, która zna angielski, może się nauczyć np. włoskiego. I odwrotnie. Wystarczy, że do pary znajdzie osobę, która zna włoski, a chce nauczyć się angielskiego. Popularność takich wymian rośnie. Partnerzy do konwersacji za darmo szukają się przez internet, dając ogłoszenia w serwisach typu gumtree.pl lub w mediach społecznościowych. Często zajęcia odbywają się w miejscach publicznych np. w kawiarniach.

3. Korepetycje indywidualne

Nauka języków obcych w formie korepetycji nie traci na popularności. Miejscem, które jest bazą osób legalnie udzielających korepetycji, jest serwis e-korepetycje.net. Dzięki wyszukiwarce można znaleźć korepetytorów danego języka w swojej okolicy. Ceny korepetycji zaczynają się od kilkudziesięciu złotych w górę. 

4. Aplikacje językowe, czyli nowoczesna nauka języków

W codziennej nauce pomocne są aplikacje np. >> Busuu –  aplikacja do nauki 12 języków, jej produkty są płatne od kilku do kilkuset złotych (w przypadku pełnych kursów językowych); na Busuu nacisk położony jest na język codzienny, >> Duolingo – darmowa aplikacja umożliwia naukę języka angielskiego z polskim interfejsem, innych języków obcych można uczyć się z opcją anglojęzycznej wersji aplikacji, >> Hello Talk Learn – to darmowa aplikacja przeznaczona dla osób, które znają już podstawy konkretnego języka obcego, gdyż program funkcjonuje na zasadzie portalu społecznościowego, gdzie można porozmawiać z ludźmi z całego świata, >> 50 languages (50 języków) to z kolei aplikacja przeznaczona dla osób początkujących, gdyż z jej pomocą można nauczyć się podstawowych słów i zwrotów do poziomu A2.

5. Szkoły językowe

Wakacyjne kursy, kilkutygodniowe, z reguły też intensywne prowadzą szkoły językowe. Ich oferta cenowa jest zróżnicowana, za to nauka języków odbywa się tradycyjnie – z lektorem. Najtańsze kursy będą kosztować kilkaset złotych, najdroższe kilka tysięcy. Przed zapisaniem się do szkoły językowej warto poprosić znajomych o opinie lub przeczytać internetowe komentarze uczestników.

6. Instytuty Kultury

Niezależnie od szkół swoją ofertę mają także instytuty kultury działające w największych miastach w Polsce. Cenowo ich oferta jest podobna do tej, którą mają szkoły językowe. Instytuty organizują czasem wystawy fotograficzne, pokazy filmowe w danym języku, kursy gotowania z kucharzami z danego obszaru językowego i kulturowego. Warto śledzić ich ofertę w mediach społecznościowych. 

7. Kursy zagraniczne

Szkoły językowe za granicą oferują kursy języka ogólnego, językowe kursy biznesowe, językowe kursy specjalistyczne takiej jak kursy medyczne, kursy dla stewardes, dla pilotów samolotów czy menedżerskie – zachęca Szkoła Języków Obcych, która organizuje wyjazdy m.in. do Anglii, na Maltę czy do Irlandii. Szkoła ma na stronie także opcję wyceny kursu zagranicznego. Z kolei na stronie www.almatur.pl, poszukiwanie kursu zagranicznego przypomina zakup wczasów. Można zaznaczyć język (angielski lub niemiecki), kraj i termin, po czym pokażą się oferty. Zwykle oferty kursów (wraz z biletem i zakwaterowaniem) zaczynają się od kilku tysięcy złotych, ale kończą na kilkunastu tysiącach. Im dalszy kierunek i bardziej skomplikowany język, tym wyższa cena.

Niezależnie od wybranej opcji, nauka języków musi być systematyczna. Można wydać majątek na kurs, ale jeśli po miesiącu odłożymy naukę na bok, będą to zmarnowane pieniądze. Warto więc pobrać aplikacje, znaleźć osobę do konwersacji i zadbać o to, aby każdego dnia nauczyć się choć jednego obcego słówka? Banał? Skąd! Po roku nasze słownictwo bezboleśnie wzbogaci się o 364 nowe słowa. Nauka języków może być bezstresowa.ZOBACZ TAKŻE


N
E
W
S
L
E
T
T
E
R