Autor: Kredyt Inkaso 2017-07-04

10 pomysłów na darmowe wakacje dla dzieci

Teatrzyki pod gołym niebem, festiwale baniek, pikniki – to atrakcje, które organizują miasta, domy kultury i organizacje społeczne. Nawet nie wyjeżdżając z miasta, można się świetnie bawić. Darmowe wakacje dla dzieci mogą być pełne wrażeń.

10 pomysłów na darmowe wakacje dla dzieci


Teatrzyki pod gołym niebem, festiwale baniek, pikniki – to atrakcje, które organizują miasta, domy kultury i organizacje społeczne. Nawet nie wyjeżdżając z miasta, można się świetnie bawić. Darmowe wakacje dla dzieci mogą być pełne wrażeń.

Wakacje pełne wrażeń, to marzenie każdego dziecka. Dla rodzica ważne jest także to, aby letnie atrakcje nie zrujnowały domowego budżetu. Podpowiadamy, jak nie wydać ani złotówki i zapewnić dzieciom darmowe wakacje pełne niezapomnianych przeżyć. 

 – Staramy się, aby wakacyjny nastrój, poza krótkim urlopem, panował w naszej rodzinie od czerwca do końca września. Już od czerwca razem z 4-letnim synem odwiedzamy Park Bródnowski, gdzie o 15.00 w każdą niedzielę do końca wakacji będą odbywały się plenerowe teatrzyki dla dzieci – opowiada Hanna, mieszkanka warszawskiego Targówka, która także uczestniczyła w pokazie pojazdów hybrydowych w Ząbkach. – To był najlepszy piknik, na którym miałam okazję być. Wszystkie atrakcje były darmowe. Dzieciaki mogły jeździć elektrycznymi mini-samochodami, uczestniczyć w zajęciach z piłki nożnej oraz malować samochody. Poza tym organizatorzy oferowali wodę i jabłka – opowiada mama. Żadna z tych imprez nie kosztowała Hanny nawet złotówki, a wypełniła cały dzień. – W tygodniu pracuję, a syn albo chodzi do przedszkola, albo jest u babci. Ale już od piątku od popołudnia aż do niedzieli imprezujemy – mówi. Darmowych imprez szuka na stronach dzielnic, na Facebooku, ale i na witrynach teatrów, kin, organizacji społecznych. – Przekonuję i zachęcam też znajomych do regularnego uczestnictwa w imprezach, bo dzięki nim darmowe wakacje mogą być atrakcyjne – dodaje.

Oto 10 tropów, którymi można podążać, chcąc zaplanować darmowe wakacje dla dzieci:

 1. Teatrzyki pod gołym niebem

Teatrzyki w plenerze to doskonała rozrywka dla całych rodzin. Na przykład w Warszawie odbywać się będą przez całe wakacje w niedziele w Parku Bródnowskim o godz. 15 oraz w Parku Wiecha o godz. 18.00. Poza tym od 1 lipca, w soboty teatrzyki będą wystawiane w Parku Szymańskiego. Także w lipcu teatrzyki odbędą się na Wilanowie (przy pomniku króla Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki na ul. Oś Królewska) o godz. 15.00. Teatrzyki pod gołym niebem przyciągają tłumy. Z reguły organizatorzy dbają o to, aby na miejscu były koce, na których siada widownia.

 1. Letnie spacery dla rodzin z dziećmi

Darmowe wakacje to nie tylko inicjatywy miast. We Wrocławiu przez całe wakacje Koło Przewodników Miejskich Oddziału Wrocławskiego PTTK (we współpracy z miastem) zaprasza na spacery z przewodnikiem. W wybrane niedziele wakacji przygotowano trasy specjalnie dla najmłodszych np. 2 lipca zaplanowany jest spacer pod hasłem „na spotkanie ze smokami”. Rodzinne spacery są bezpłatne, a szczegółowy rozkład znajduje się na stronie urzędu miasta.

 1. Darmowe wakacje, czyli czas festiwali

Lato festiwalami stoi. Przykładowo w Lublinie od 28 do 31 lipca będzie trwał Carnaval Sztukmistrzów, czyli sztuki nowego cyrku. Impreza będzie darmowa, a w repertuarze nie brakuje przedstawień, pokazów i koncertów dla rodzin z dziećmi. Także w Lublinie 5 sierpnia odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Baniek Mydlanych. Podczas festiwalu odbędą się konkursy, animacje, strefy z darmowym płynem do ogromnych baniek mydlanych oraz strefy pokazowe. Wystarczy przynieść swój sprzęt do baniek mydlanych. Impreza oczywiście za darmo. Festiwal Baniek Mydlanych odbędzie się także wcześniej, bo 1 lipca w Płocku oraz 23 lipca w Łodzi. Z kolei w Szczecinie w dniach od 4 do 7 sierpnia odbędzie się I edycja festiwalu podróżniczego Family Travel Festival Szczecin 2017 na placu Adama Mickiewicza podczas finału regat TSR 2017. Namiot festiwalowy stanie w strefie dziecięcej, gdzie przez cały czas odbywać się będą warsztaty podróżnicze dla najmłodszych.

 1. Imprezy telewizji

W sierpniu w Warszawie (26.08.) na Polach Mokotowskich odbędzie się Dzień Zabawy, czyli impreza organizowana przez kanał telewizyjny Nickelodeon. Podczas Dnia Zabawy dzieci będą mogły wziąć udział w maratonie biegowym, ćwiczyć swój refleks w specjalnie przygotowanym refleksomierzu, sprawdzić swoją siłę, wytrzymałość, czy równowagę w symulatorze surfingu, a także sprawdzić się w logicznym myśleniu podczas układania puzzlościanki. Impreza jest także darmowa. Z kolei telewizja TVN z „Projektem Plaża” zawita w Olsztynie. W wakacyjny weekend 19-20 sierpnia w miasteczku TVN będą czekać liczne wyzwania sportowe takie jak zajęcia fitness, przejażdżki na bananie i ścianka wspinaczkowa. Dla dzieci w miasteczku stworzona będzie specjalna strefa Kids Club z placem zabaw, gdzie najmłodsi będą mogli spędzić czas z animatorem oraz powalczyć o ciekawe nagrody w licznych konkursach. Nie zabraknie telewizyjnych gwiazd.

 1. Warsztaty, czyli pomysł na darmowe wakacje

Wakacje to także okazja, aby dziecko nauczyło się czegoś nowego. W Poznaniu w dniach od 10 do 13 lipca, w cenie symbolicznej złotówki – po uprzedniej rezerwacji – dzieci w wieku od 7 do 12 lat mogą wziąć udział w warsztatach „Animator jutra” w ramach 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Wszystkie warsztaty odbywają się w przestrzeniach Centrum Kultury Zamek, w dwóch cyklach, w godzinach 10.00 - 12.00 i 13.00 - 15.00. Zapisy wystartowały 19 czerwca pod mailem: rezerwacje@csdpoznan.pl. Z kolei w Gliwicach na imprezie Targ na Zielonym w trakcie wakacji odbędą się warsztaty ekologiczne, ale także animacje dla dzieci, konkursy dla dorosłych oraz całych rodzin, warsztaty plastyczne i techniczne. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapisy i szczegółowe informacje na facebookowym profilu imprezy.

 1. Spotkanie z bajkami

Wśród letnich atrakcji nie może zabraknąć tych związanych z bajkami. Przykładowo w Poznaniu, w „Księgarni z bajki”, odbywa się w lipcu czytanie bajek w każdy wtorek o godz. 11.00 i czwartek o godz. 16.30. Z kolei „Czytanie na dywanie” organizowane jest także w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach w godz. 17.00-17.30. Postaci z bajek można spotkać także osobiście. W dniach od 15 do16 lipca w nadmorskiej miejscowości Rowy odbędzie się Ogólnopolski Zjazd Maskotek. Z całej Polski zjeżdżają się duże pluszowe postacie, które paradują ulicami miasta i zapraszają do podziwiania. W trakcie zjazdu odbywają się prezentacje na scenie, występy artystyczne oraz głosowanie na najsympatyczniejszą maskotkę. 

 1. Gry planszowe

Imprezy wakacyjne organizują także biblioteki. Przykładowo w Katowicach (w Miejskiej Bibliotece Publicznej, filia nr 17) w każdy wtorek od 17 do 19 organizowana jest impreza „Zgrane wtorki”. W bibliotece odbywają się rozgrywki gier planszowych dla dzieci i dorosłych. Gry planszowe coraz częściej pojawiają się także na piknikach.

 1. Militarnie

Fani militarnych imprez z pewnością odwiedzą Hel, gdzie w dniach od 21 do 27 sierpnia odbędzie się D Day Hel 2017 – inscenizacja bojowego desantu na Hel z udziałem pasjonatów historycznych rekonstrukcji wojskowych. Wśród tegorocznych atrakcji przewidziane są m.in. prezentacje pojazdów militarnych, dioramy tematyczne, inscenizacje (w dzień i w nocy), parada D-Day Hel 2017. Z kolei od 3 do 9 lipca w Darłówku odbędzie się XX Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych.

 1. Sportowo

Kto powiedział, że darmowe wakacje nie mogą być sportowe? Przez całe lato, w 10 miastach Polski odbywają się imprezy biegowe dla dorosłych. Wśród imprez towarzyszących są imprezy dla dzieci. Zawody dla dzieci i młodzieży odbędą się na dystansach od 300 metrów do 2 kilometrów. Biegacze zostaną podzieleni na pięć kategorii wiekowych: do 5 lat, 6-7, 8-9, 10-11 i 12-14 lat. Każdy uczestnik otrzyma na mecie pamiątkowy medal i słodki poczęstunek. W kategoriach od ośmiu do czternastu lat zostaną stworzone klasyfikacje, na podstawie których wyłonieni zostaną najszybsi zawodnicy i zawodniczki. Zapisy trwają na stronie http://2017.ontour.citytrail.pl/

 1. Muzycznie

Darmowe wakacje to też koncerty. 24 czerwca w Polskę rusza „Lato z Radiem". Radiowa Jedynka szykuje wiele atrakcji zarówno na antenie, jak i podczas największej w Polsce, letniej trasy koncertowej. We wszystkie soboty i niedziele wakacji, aż do końca sierpnia, "Lato z Radiem" odwiedzi 20 miejscowości, wśród nich m.in.: Płońsk, Włocławek, Cieszyn, Puck, Krynicę Morską, Katowice, Stalową Wolę, Rabkę Zdrój, Piotrków Trybunalski. We wszystkich miastach trasy będzie można spotkać popularnych dziennikarzy radiowej Jedynki.

Darmowe wakacje, czyli jak szukać atrakcji w mieście?

 1. Poprzez wrzucanie w Google, haseł "darmowe wakacje", „bezpłatne imprezy lato 2017”, „koncerty 2017”, „imprezy dla dzieci”, ale też wpisując nazwę miasta i dopisując „darmowe imprezy”.
 2. Poprzez strony internetowe urzędów miast, miejskich domów kultury, lokalne strony.
 3. Śledząc Facebook np. biblioteki, teatru, kina, urzędu.
 4. O pomysły na darmowe wakacje należy pytać także znajomych.

Chcąc zorganizować dziecku darmowe wakacje, należy prowadzić nieustanne poszukiwania darmowych imprez. Warto pamiętać, że warsztatów, pikników, biegów i pokazów teatralnych jest mnóstwo. Można nimi zapełnić całe lato!ZOBACZ TAKŻE


N
E
W
S
L
E
T
T
E
R