Autor: Kredyt Inkaso 2017-09-06

Niewinne zachcianki. Poznaj je, a zobaczysz ile pieniędzy przelatuje między palcami

„Nie wiem, którędy uciekają te pieniądze” – znasz to? Jeśli tak, a chcesz to zmienić, koniecznie przeczytaj, ile miesięcznie kosztują nas niewinne zachcianki.

Niewinne zachcianki. Poznaj je, a zobaczysz ile pieniędzy przelatuje między palcami


„Nie wiem, którędy uciekają te pieniądze” – znasz to? Jeśli tak, a chcesz to zmienić, koniecznie przeczytaj, ile miesięcznie kosztują nas niewinne zachcianki.

Amerykański finansista Richard Jenkins opracował kiedyś schemat budżetu bezpiecznego. Uznał, że rozsądny budżet to taki, w którym zobowiązania stanowią 60 proc. pensji, a po 10 proc. idzie na: inwestycje emerytalne, nieregularne wydatki (np. zakup OC, remont), oszczędzanie długoterminowe pieniędzy (np. pozwalające na zakup auta) i na zachcianki. To oznacza, że kiedy na przyjemności ucieka 10 proc. pensji, nie łamiemy pewnych finansowych norm. Jeśli jednak, na zachcianki wydajemy więcej, a do tego zobowiązania przekraczają wskazane limity, wówczas należy wziąć własne finanse pod lupę.

Przygotujcie kartkę i długopis. Wspólnie znajdziemy niewinne zachcianki, przez które miesięcznie ucieka nam co najmniej 300 zł.

  1. Kawa na mieście. Tak samo oczywista, co i popularna zachcianka. Jedna kawa na mieście to 10 zł. Przyjmijmy, że pozwalamy sobie na nią 10 razy w miesiącu. Daje nam to 100 zł. Przerażeni tą „górą pieniędzy”? To dopiero początek!
  2. Niewinny batonik. Kiedy czujemy niemoc, a dzień jeszcze długi, nierzadko pozwalamy sobie na słodycz (batona, loda czy inną słodką przegryzkę). Licząc najtaniej, wydajemy jednorazowo ok. 1,5 zł. Jeśli jesteśmy nałogowcami i kupujemy coś słodkiego codziennie, wydajemy przez trzydzieści dni 45 zł.
  3. Zdarza ci się wysłać totolotka? Przyjmijmy, że robisz to raz w tygodniu. Jeden zakład Lotto kosztuje 3 zł, więc w ciągu miesiąca tracisz 12 zł. 
  4. Kupujesz filmy na kanałach VOD? Też wydajesz sporo. Przykładowo w cenniku na vod.tvp.pl jeden odcinek serialu kosztuje 5 zł, film fabularny to już 8 zł. Jeśli lubisz oglądać produkcje telewizyjne i kupisz 10 filmów, w ciągu miesiąca wydasz 80 zł.
  5. Kupujesz aplikacje z grami. Kupuj rozsądnie, gdyż ceny gier potrafią sięgać stu złotych. Przyjmując, że kupujesz dwie aplikacje za maksymalnie 25 zł, z portfela ucieka 50 zł.
  6. Przyczyną utraty pieniędzy są także aktywne, a nieużywane karty i konta. Jeśli masz takie nieużywane konto, zamknij je, a zaoszczędzisz co najmniej  5 zł miesięcznie.
  7. Rób zakupy z listą, aby nie wyrzucać jedzenia. Wystarczy, że raz w miesiącu wyrzucisz paczkę jajek, warzywa czy jogurt a do kosza pójdzie nawet 20 zł.
  8. Kosmetyki – to na nie potrafimy wydawać mnóstwo pieniędzy. Co więcej, w dyskusjach o finansach najczęściej przyznajemy się właśnie do zbędnych wydatków na mydła, balsamy, kremy. Powiedzmy, że potrafimy przepuścić zupełnie niepotrzebnie nawet 50 zł miesięcznie.
  9. Z wszelkich badań wynika, że mamy słabość do suplementów diety, które mają wątpliwe działanie na nasze organizmy. Bezdyskusyjnie zaś suplementy są drogie. Jeśli więc jesteś uzależniony od jakiegoś suplementu, najpewniej wydajesz co najmniej 30 zł raz na miesiąc.
  10. Przemyśl też częstotliwość i sumy pieniędzy, jakie wydajesz na papierosy. Nawet jedna paczka na dwa dni, zakładając, że kosztuje ok. 13 zł, przez 15 dni daje sumę 195 zł.

Zakładając, że robimy każdą z tych dziesięciu rzeczy, na zachcianki wydalibyśmy w ciągu miesiąca aż 587 zł. To szokujące, ale niewinne pięć złotych tu i dziesięć tam, składa się w sumę liczoną w setkach. Aby zadanie wykonać do końca, dopiszcie własne przykłady zachcianek i kwoty, jakie one pochłaniają. Najtrudniej bowiem zdać sobie sprawę, że niewinny zakup batonika, jeśli zamienia się w codzienny rytuał, staje się stałym punktem w budżecie i powodem utraty pieniędzy.ZOBACZ TAKŻE


N
E
W
S
L
E
T
T
E
R