Autor: Kredyt Inkaso 2017-10-18

Opcja płatności telefonem. Wszystko, o co wstydzisz się zapytać znajomych

Płacenie telefonem zamiast gotówką lub kartą nie jest jeszcze masowym zjawiskiem, ale już na tyle częstym, że w głowie wielu z nas kiełkuje myśl – może opcja płatności w smartfonie jest warta rozważenia? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Opcja płatności telefonem. Wszystko, o co wstydzisz się zapytać znajomych


Płacenie telefonem zamiast gotówką lub kartą nie jest jeszcze masowym zjawiskiem, ale już na tyle częstym, że w głowie wielu z nas kiełkuje myśl – może opcja płatności w smartfonie jest warta rozważenia? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Opcja płatności telefonem wymaga zainstalowania aplikacji mobilnej swojego banku. Każdy bank oferuje bowiem różne możliwości płatnicze.

Blik, czyli opcja płatności kodem dla klientów 9 banków
Jedną z najpopularniejszych form płatności jest Blik. Coraz więcej sklepów i restauracji ma opcję płacenia kodem wyświetlanym w aplikacji zainstalowanej w smartfonie.
Obecnie aplikację dla Blika ma 9 instytucji finansowych. Są to: Alior Bank, Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Orange Finanse, Getin Bank, T-mobile Usługi Bankowe.
Chcąc płacić Blikiem w sklepie stacjonarnym, należy powiedzieć o tym sprzedawcy, uruchomić aplikację moblilną, poczekać aż wyświetli się sześć cyfr kodu, a następnie wpisać je na klawiaturze terminala. Potem jest tak, jak przy kartach płatniczych, czyli należy nacisnąć zielony przycisk i poczekać na potwierdzenie transakcji, następnie należy wpisać mobilny PIN i zaakceptować transakcję.
Przy transakcjach on-line jest jeszcze łatwiej. Wystarczy wybrać logo Blik, wygenerować kod w smartfonie, wpisać sześć cyfr na stronie sklepu i potwierdzić transakcję w apce.

PeoPay dla klientów Pekao SA
Opcja płatności mobilnej dostępna jest także w banku Pekao SA. PeoPay może funkcjonować wyłącznie na podstawie rachunku typu prepaid (rachunek techniczny PeoPay prowadzony przez bank lub rachunek karty prepaid) bądź na podstawie Eurokonta (z wyjątkiem Eurokonta OK, Uczeń, Junior oraz Hipotecznego Plus).
Od blisko dwóch lat bank oferuje aplikację także PeoPay dla nowych użytkowników tylko w oparciu o konto osobiste (Eurokonto) prowadzone w złotych (z wyjątkiem Eurokonta OK, Uczeń, Junior, Hipoteczne Plus). Aby zainstalować PeoPay, wystarczy pobrać ją ze sklepu z aplikacjami dla systemu Android, Windows Phone lub iOS.
Korzyści, jakie daje posiadanie PeoPay to m.in. szybkie płatności w sklepach za pomocą wygenerowanego kodu cyfrowego i kodu QR (czyli poprzez zeskanowania za pomocą apki w smartfonie kodu widocznego na ekranie monitora), rabaty przy płatnościach smartfonem, natychmiastowy przelewy między użytkownikami PeoPay. Analogicznie aplikacje IKO mają posiadacze kont w PKO BP i Inteligo.

MasterCard Mobile
Tą usługą mogą cieszyć się klienci kart płatniczych (debetowej lub kredytowej MasterCard) w Alior Banku, T-Mobile Usługi Bankowe, Getin Banku oraz Raiffeisen Polbanku. Oczywiście warunkiem płatności telefonem jest pobranie aplikacji. Potem klienci banków mają możliwość zakupów biletów do kina, wnoszenia opłat za komunikację miejską czy regulowanie rachunków. Usługa opłaca się, szczególnie jeśli np. często kupujemy bilety u operatora będącego partnerem systemu.

Płatność smartfonem z anteną NFC
Zbliżeniowo można płacić także smartfonem. Jest jednak kilka warunków. Otóż smartfon musi być wyposażony w tzw. antenę NFC. Poza tym musimy posiadać specjalną kartę SIM NFC i aktywować usługę u operatora (T-mobile lub Orange).
Opcja płatności NFC dostępna jest w sieci T-Mobile, dla klientów banków Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, mBank, Eurobank, Getin Bank oraz Orange – dla klientów mBank, ING Bank Śląski, Orange Finanse. Jak to działa? Na stronie Orange Finanse wyróżnione są dwa tryby: ręczny i automatyczny. I tak pierwszy polega na tym, że przed dokonaniem każdej płatności, należy uruchomić aplikację i wybrać opcję "zapłać NFC". Przed zbliżeniem smartfonu do terminala należy wybrać "dotknij, aby zapłacić" – czytamy. Z kolei chcąc korzystać z trybu automatycznego, to po otwarciu aplikacji i wybraniu opcji "zapłać NFC", należy wybierać opcję "karta domyślna". Od tej chwili smartfon będzie zawsze gotowy do płatności, bez konieczności otwierania za każdy razem aplikacji. Wystarczy zbliżyć go do terminala – czytamy na Orange Finance.

Opcja płatności zbliżeniowej w najnowszej technologii HCE
Sam system działa podobnie jak NFC, jednak w przeciwieństwie do niego, nie musimy posiadać specjalnej karty SIM w telefonie. Płatności zbliżeniowe oparte są o w tzw. chmurę obliczeniową. Pionierem tej technologii był bank Pekao SA. Obecnie dostępna jest także m.in. w BZ WBK, Euro Banku, Getin Banku, PKO BP.

Można mieć pewność, że banki nie postawiły jeszcze "kropki nad i". Nowa opcja płatności mobilnej to tylko kwestia czasu. Warto się skusić, ale należy pamiętać o bezpieczeństwie. Na początek warto założyć hasło dostępu do naszego smartfona.ZOBACZ TAKŻE


N
E
W
S
L
E
T
T
E
R