Autor: Kredyt Inkaso 2017-09-27

Czas zapisów na zajęcia dodatkowe. Ile kosztuje edukacja pozaszkolna?

Miesięcznie od 25 zł w górę – tyle kosztują zajęcia oferowane przez placówki przedszkolne i szkolne w klasach I-III, w ramach tzw. zajęć dodatkowych. Szachy, piłka nożna, rytmika to wybawienie dla pracujących rodziców, bo dzięki nim, dzieciom szybciej mija czas po lekcjach.

Czas zapisów na zajęcia dodatkowe. Ile kosztuje edukacja pozaszkolna?


Miesięcznie od 25 zł w górę – tyle kosztują zajęcia oferowane przez placówki przedszkolne i szkolne w klasach I-III, w ramach tzw. zajęć dodatkowych. Szachy, piłka nożna, rytmika to wybawienie dla pracujących rodziców, bo dzięki nim, dzieciom szybciej mija czas po lekcjach.

Na jakie zajęcia dodatkowe zapisać dziecko? To pytanie, właśnie teraz, zadaje sobie większość rodziców. Zajęcia dodatkowe wystartują bowiem w większości placówek edukacyjnych najpóźniej w połowie października. Pracujący rodzice chętnie korzystają z ofert prywatnych firm, które organizują zajęcia w porozumieniu z dyrekcją na terenie szkoły. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie martwią się, że ich dziecko bezczynnie czeka w przedszkolu czy na szkolnej świetlicy na ich przyjście. Jest kilka półek cenowych, które obowiązują w placówkach edukacyjnych.

Od 25 do 50 zł

W tych widełkach cenowych znajdują się najczęściej zajęcia dodatkowe z języka angielskiego i rytmiki, w niektórych placówkach są to zajęcia z piłki nożnej i szachy. Z reguły zajęcia odbywają się raz w tygodniu po 30 minut. Wyjątkiem jest język angielski, który zwłaszcza w przedszkolach trwa ok. 15 minut, ale odbywa się kilka razy w tygodniu. Uczestnictwo w zajęciach dodatkowych z języka zobowiązuje do zakupu książki.  

Od 55 zł do 100 zł

W tej cenie można zapisać dziecko m.in. na taniec, karate, piłkę czy gimnastykę korekcyjną. Zajęcia standardowo odbywają się raz w tygodniu i trwają 30 minut. Prowadzący zajęcia mogą wymagać od rodziców zakupu odpowiedniego stroju.

Powyżej 100 zł

Tyle kosztują zajęcia, których prowadzenie wymaga zaangażowania materiałów, czyli np. rękodzielnictwo, teatr albo laboratorium eksperymentu. W cenie powyżej 100 zł za zakup materiałów odpowiada osoba prowadząca zajęcia. Poza tym takie spotkania trwają dłużej ok. 60 minut.   

Na jakie zajęcia dodatkowe zapisać dziecko?

Zasada jest prosta, warto zapisać dziecko tylko na zajęcia, w których chce ono uczestniczyć. Lepiej wybrać jedne, nawet droższe zajęcia dodatkowe, które mu się podobają, niż kilka, które są spełnieniem marzeń rodziców. W decyzji może pomóc fakt, że szkoły organizują lekcje pokazowe i przesyłają z nich filmiki dla rodziców.
Co istotne, warto obserwować, czy dziecko jest zadowolone z zajęć już w trakcie semestru. W momencie, gdy zauważymy, że maluch jest rozczarowany i nie korzysta w pełni z zajęć, można zapisać go do innej grupy. Umowy, które podpisujemy, z reguły zakładają miesięczny okres wypowiedzenia.
Warto pamiętać o tym, że każda placówka ma swoje zasady udzielania wsparcia osobom z najuboższych rodzin. O takim wsparciu może zadecydować np. rada rodziców. Zwykle dofinansowywane są zajęcia, na które chodzi cała grupa, do takich coraz częściej należy język angielski i rytmika.

Pozaszkolne? Moda na taniec na szarfach

Rodzice, którzy lubią podążać za modą coraz częściej, zwykle w weekendy, planują dzieciom zajęcia dodatkowe. Modna jest wspinaczka na ściankach i taniec na szarfach. O ile pierwsze zajęcia dodatkowe organizują większe ośrodki sportowe, o tyle taniec na szarfach możliwy jest tylko w dużych miastach np. w Warszawie czy Wrocławiu.  
„Nawet pięciolatek nie jest zbyt młody na początek przygody z szarfami. Mało którym zajęciom fizycznym dla dzieci towarzyszy tyle uśmiechu, nie mówiąc już o całej liście innych korzyści. Maluch będzie odważniejszy, bardziej pewny siebie, lepiej rozciągnięty, silniejszy, z lepszą posturą, bardziej rozwiniętym poczuciem równowagi i w lepszym nastroju. Nie ma szans, żeby komukolwiek coś się stało – nad wszystkim dokładnie czuwa instruktorka, ćwiczenia są wykonywane na niewielkiej wysokości z użyciem bezpiecznych materacy, a przed wejściem na szarfy dzieci rozgrzewają i rozciągają się przez zabawę. Bez szans na kontuzję, z gwarancją zabawy i rozwoju artystycznego, psychicznego i fizycznego”– czytamy na stronie Aerial Dance Studio, które prowadzi Magdalena Sztencel, półfinalistka IV edycji programu „Mam Talent!” Godzina zabaw w powietrzu, w grupie od 6 do 8 lat, kosztuje 35 zł. Karnet obejmujący 4 wejścia to 120 zł. 

Dobierając zajęcia, zarówno szkolne, jak i pozaszkolne należy pamiętać, aby dziecko miało w tygodniu czas na odpoczynek i lenistwo. Każde zajęcia, nawet te, na które dziecko chodzi z przyjemnością, wymaga zaangażowania i uwagi. Dlatego, jeśli dziecko ma dużo aktywności, w tygodniu powinno mieć choć jeden dzień bez dodatkowych obowiązków.ZOBACZ TAKŻE


N
E
W
S
L
E
T
T
E
R