Autor: Kredyt Inkaso 2018-01-09

Noworoczne postanowienia. Co zrobić, żeby w końcu zacząć regularnie oszczędzać?

Kluczem do oszczędzania jest wytrwałość. Trzeba ją w sobie obudzić i konsekwentnie rozwijać. Oto siedem kroków, które w 2018 roku pozwolą oszczędzać i zrealizować finansowe postanowienia noworoczne.

Noworoczne postanowienia. Co zrobić, żeby w końcu zacząć regularnie oszczędzać?


Kluczem do oszczędzania jest wytrwałość. Trzeba ją w sobie obudzić i konsekwentnie rozwijać. Oto siedem kroków, które w 2018 roku pozwolą oszczędzać i zrealizować finansowe postanowienia noworoczne.

1. Stawiamy sobie cel, czyli jak zacząć oszczędzać?

Po pierwsze musimy mieć jasno określony cel. Na początku roku powinniśmy zdecydować, co chcemy osiągnąć, na co zaoszczędzić środki – wakacje, remont, koszty nauki dzieci, duży zakup. Celem może też być spłata karty kredytowej, której oprocentowanie może być wyższe od oprocentowania debetu na koncie bieżącym, comiesięczne oszczędzanie konkretnej kwoty albo obniżenie zbędnych wydatków. Cel musi być realny, ale też ambitny. Dobrze określony sprawi, że łatwiej będzie nam walczyć o jego zrealizowanie. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez IBOR – 48 proc. z nas odkłada na „czarną godzinę”, a 22 proc. zbiera pieniądze na wyposażenie i remont domu lub mieszkania. Tyle samo, czyli 22 proc. zbiera na wakacje w kraju, a 19 proc. za granicą.

2. Walczymy z pokusami

Z pokusami dobrze jest walczyć właśnie poprzez wyobrażenie sobie celu. Jeśli kuszą nas wszechobecne promocje i konsumpcyjny styl życia, warto przypomnieć sobie, że oszczędzając przez rok pozbędziemy się części długu albo odłożymy sporą sumę. Ważne jest skupienie uwagi na tym, co naprawdę ma znaczenie. Zakupy – zwłaszcza te robione przy użyciu karty kredytowej – mogą przynieść chwilowe zadowolenie, ale potem będą skutkować wysokimi opłatami obsługi długu. Warto zatem zrezygnować z jakiejś części wydatków konsumpcyjnych i połączyć to z noworocznymi postanowieniami dotyczącymi zdrowia – ograniczamy alkohol, rzucamy palenie, zmieniamy styl życia.

3. Opracowujemy strategię działania

W przypadku oszczędzania elementem strategii może być m.in. stałe zlecenie odkładania oszczędności na subkonto, ograniczenie czynności bankowych, z którymi wiąże się opłata prowizji, obniżenie rachunków telefonicznych i za internet, rezygnacja z pakietów telewizyjnych, zwłaszcza gdy z nich nie korzystamy, poszukanie tańszych dostawców innych usług. Warto także zweryfikować wydatki na żywność, poszukać tańszych produktów, ale też kupować tyle, ile faktycznie zjemy, aby ograniczyć wyrzucanie jedzenia. W Polsce rocznie marnuje się około 9 mln ton żywności. Z danych Greenpeace Polska wynika, że pod tym względem nasz kraj zajmuje piąte miejsce w Unii Europejskiej.

4. Ograniczamy czynniki rozpraszające

Wraz z opracowaniem strategii, należy wypisać w punktach czynniki, które mogą nas odwodzić od oszczędzania np. częste wizyty w centrach handlowych, korzystanie z ofert i promocji ulubionych sklepów, przypadkowe programy lojalnościowe, przez które wydajemy więcej. Poznanie czynników, które utrudniają nam bycie konsekwentnym w oszczędzaniu, to bardzo ważny punkt na drodze do finansowego dobrobytu.

5. Dbanie o motywację

Nie wystarczy postawić sobie cel i stworzyć strategię oszczędzania w styczniu, a potem liczyć, że pozwoli ona utrzymać silną wolę przez cały rok. Warto się motywować. Czasem pomaga widok zwiększającego się stanu subkonta, który widzimy po zalogowaniu się na rachunek. Motywująco działają także aplikacje kontrolujące finanse oraz wspierający nas w działaniu bliscy. Skuteczność motywacji zależy od naszych osobistych cech.

6. Pozytywne podejście

Oszczędzanie trzeba polubić. Nie uda się, jeśli będziemy traktować je jako smutną konieczność. Nowa strategia finansowa musi być wyzwaniem, a jej realizację należy traktować jako szansę na lepszą przyszłość i realizację celów. Ważne jest to, aby nie zwlekać z decyzją o oszczędzaniu – styczeń to najlepszy moment – styczeń to nie tylko początek roku, ale też – dla wielu z nas – najgorszy finansowo miesiąc po okresie świąteczno-noworocznym, co widać po ilości zaciąganych kredytów konsumpcyjnych. Z badań IBOR wynika, że 36 proc. decyduje się na pożyczkę od rodziny, 36 proc. ratuje się limitem debetowym, a 33 proc. kartą kredytową. 
Równocześnie 73 proc. więcej pracuje, a niemal wszyscy, bo 93 proc. czują, że nie mają wyjścia i zaczynają oszczędzać.

7. Chcemy oszczędzać, czyli samodzielna decyzja

Duży wpływ na sukces finansowy ma także głębokie przekonanie, że decyzję o oszczędzaniu podjęliśmy sami. Takie poczucie finansowej samodzielności i niezależności decyzji sprawi, że będziemy mieli więcej determinacji na zrealizowanie stawianych sobie celów. 

oszczędzaćZOBACZ TAKŻE

TAGI: oszczędzać

N
E
W
S
L
E
T
T
E
R